У розмовах про відставку уряду Миколи Азарова більше гіпотетичних розмірковувань, аніж суті. Головним питанням відставки прем’єра є кандидатура його заступника, який би знав усі схеми роботи економіки та не мав власних амбіцій
Чи то від традиційного літнього затишшя і браку тем для обговорення, чи від провальної роботи, але на початку червня в експертних колах знову почали говорити про відставку прем’єр-міністра України Миколи Азарова.
Сама собою тема не нова. Ще минулого літа експерти та політики пророчили уряду Азарова відставку. Але Президент, попри їхні прогнози, вперто не підписував указу про звільнення. Сьогодні ця тема знову на поверхні. Тому питання відставки Азарова і його команди реформаторів варто розглядати в розрізі, коли це може статися і чи є за що звільняти Азарова.
Версія перша – відставки не буде
Власне з останнього доцільно почати аналіз ситуації. Появу заяв про відставку можна розцінювати як інформаційний тиск на уряд. Не варто забувати, що дуже часто Президент Віктор Янукович на різноманітних нарадах і виступах розігрує роль доброго царя та поганих бояр. Тому з цього погляду тиск цілком вписується у таку політику – глава держави далі критикуватиме підлеглих, буде здійснювати певні ротації у складі уряду, але головного менеджера замінить не скоро.
Чому? Бо Микола Азаров не викликає протиріч у бізнесових та політичних колах Партії регіонів. Він досвідчений фінансист та економіст. Кращої заміни йому підшукати буде годі. Звільнення Азарова порушить рівновагу політичних і бізнесових сил у коаліції та правлячій партії.
Окрім того, підписання указу про відставку Азарова (або всього уряду) можна розцінювати як помилку Президента Януковича. Якщо звільняє, значить визнає провал реформ, провал виконання передвиборної програми, а отже, два роки роботи уряду і Президента змарновані. Звичайно, інформаційна картина після відставки уряду буде подаватися зовсім іншим чином, але суті це не міняє.
Є ще один чинник, який не дозволить звільнити Миколу Азарова. Сьогодні він хоч і номінально, але очолює Партію регіонів. Зміна глави уряду може потягнути за собою зміну лідера партії. Чи потрібні Президентові настільки масштабні перетворення? Навряд. Микола Азаров є зручним для Віктора Януковича ще й з огляду на те, що не створює йому конкуренції. Прем’єр Азаров не має політичних амбіцій, він – виконавець.
Версія друга – відставка таки буде
Експерти вважають, що відставка уряду назріває. Зокрема, директор Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський у коментарі ЛІГАБізнесІнформ заявив, що Президент готує інформаційний ґрунт для відставки Миколи Азарова.
“Є проблеми. Минуло вже більше року. Є відчуття того, що Президент багато чого чекав, чого не сталося. Тепер Президент готує ґрунт для зміни команди”, – зазначив Погребинський. При цьому політолог не зміг припустити, хто б міг очолити уряд замість Азарова.
Як відомо, у ЗМІ потрапив лист Арбузова, в якому голова НБУ звинуватив уряд Азарова у зриві співпраці з МВФ та розкритикував політику уряду через нереалістичні показники інфляції. Сам Арбузов, а також представники Партії регіонів називають подібне листування елементом співпраці. Погребинський каже: якщо лист міг потрапити у ЗМІ випадково, то “сам Арбузов писав його далеко не просто так”.
Проти прем’єр-міністра грає також і те, що він так і не зміг домовитися зі своїм російським колегою Владіміром Путіним про зниження вкрай високої і не підйомної для економіки України ціни на газ.
Незважаючи на низку непопулярних кроків, які уряд зробив, щоби виправити катастрофічну соціально-економічну ситуацію в країні, полегшення життя для пересічних українців не відбулося. Мізерні зарплати не встигають за підвищеними цінами та компослугами. Нечисленні успіхи у зростання економіки теж не надто відчутні. Складається враження, що якби країна не готувалася до футбольного чемпіонату Євро-2012, то влада навіть не мала б чим похвалитися.
У медіа просочилася інформація про ймовірних наступників Миколи Азарова. Це – голова НБУ Сергій Арбузов, віце-прем’єр Андрій Клюєв, ще один віце-прем’єр Борис Колесніков і голова Дніпропетровської облдержадміністрації Олександр Вілкул. Кандидатура останнього виглядає геть не реальною, хоча б з огляду на його нинішню посаду. Але перші три кандидати на посаді прем’єра могли б грати у власну гру. Це політики із неабиякими амбіціями.
Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства:
– Уряд треба негайно відправляти у відставку, бо є повний провал економічної політики і крах економіки України. Натомість, підтримується ситуація жевріння, функціонування системи завдяки зовнішнім і внутрішнім запозиченням. Кілька днів тому уряд узяв 1 мільярд 250 мільйонів доларів, розмістили євробондів майже під 7% річних і 200 мільйонів доларів беруть у Світового банку. Це повний крах уряду, який показав нездатність провести позитивні зміни. Податкова система, яку влада нав’язала суспільству під приводом розвитку бізнесу, виявилася лише пропагандою, балаканиною. Ця система призвела до зменшення підприємницької активності. Суть пенсійної реформи полягає лише у збільшенні пенсійного віку і трудового стажу. Хіба це нормальна пенсійна реформа? Населення її не прийняло. Реформи комунального, житлового сектору не відбулося. Реформи місцевого самоврядування теж не відбулося. Блок відповідальних за цю реформу на чолі з міністром Тихоновим узагалі відправили у відставку. Реформи освіти теж не відбулося. Освіту принесли в жертву Росії. Ніде ніякого зростання немає. Те, що показують, – ріст ВВП є віртуальними цифрами, які свідчать про те, що це відбувається завдяки внутрішнім і зовнішнім запозиченням. А банки далі працюють зі збитками, не видають кредити малому бізнесу, ринки нерухомості так і не піднялися, Нацбанк друкує гривню, збільшуючи грошову масу. Уряд збільшує державний борг, який нині наблизився до позначки 60 мільярдів доларів. Народ це бачить, і підтримка уряду в суспільстві менше як 5%. Відповідно, падає підтримка Віктора Януковича. Провал уряду народ переносить на діяльність Президента. І саме він винен у тому, що країна перебуває на межі економічного краху. Якщо він не відправляє уряд Азарова у відставку, то це означає, що політика уряду його влаштовує. Отже, найближчим часом треба розпочати ініціативу про імпічмент Януковича.
Олександр Палій,
кандидат політичних наук, експерт з питань зовнішньої політики, колишній працівник Дипломатичної академії при МЗС:
– З погляду державних інтересів, то відставка Азарова, безумовно, має підстави через те, що уряд довів свою нездатність проводити реформи. Уряд займається розподілом фінансових потоків в інтересах тіньових груп, в інтересах оточення влади. Друга основна діяльність уряду полягає у латанні дірок в економіці країни, щоб країна трималася на плаву. Тобто, з одного боку, доїти корову, а з іншого – не дати їй здохнути. Звичайно, що це не є жодним реформуванням, поступом вперед. Тут влада – повний банкрут. Мені здається, що у Президента є велика проблема. З одного боку, він хоче мати в уряді людину, лояльну до себе, людину, яка буде в курсі всіх схем розподілу бюджетних грошей, а з іншого боку, людину, яка буде здатна щось реформувати, демонструвати успіхи поза межами України. З останнім якраз є велика проблема. Поки що такої кандидатури, яка б була консенсусною для різних груп впливу в оточенні Президента, була б в темі усіх цих процесів і не намагалася їх змінити на свою користь або скасувати, а також щось робити для держави, немає. В цьому є колосальна проблема. І країна в цьому процесі, у пріоритетах нинішньої влади стоїть на останньому місці. Я розглядаю уряд як якийсь парк юрського періоду. Тобто, у ньому люди з радянським розумінням економіки, люди, які можуть ухвалювати планово-адміністративні рішення, але не можуть стимулювати економіку ринковими методами. Вони на це не здатні і не розуміють, навіщо це потрібно. Дати заробити провладному бізнесу – це вони можуть, а взагалі бізнесу і країні – ні. У влади є проблема нерозуміння загальнонаціональних інтересів.