Із 2012-го ріллю в Україні можна буде вільно купити і продати. За словами експертів дослідницького центру “Німецько-український аграрний діалог”, ринкові ціни після зняття мораторію можуть виявитися у кілька разів нижчими за нормативні. Один із авторів дослідження Олег Нів’євський назвав критерії нормативної оцінки землі застарілими й нереалістичними.
Зокрема, нормативний рівень капіталізації становить 33 роки. Однак у нинішніх умовах ніхто не купуватиме землю, якщо вона буде так довго окуповуватися, зауважує експерт.
“Наші підприємці виходять зі значно меншого періоду окупності, ніж підприємці у Німеччині або Франції. Це пов’язано із доступністю кредитів і ризикованістю інвестицій. Там, де більш ризикований ринок, період окупності завжди буде більший, ніж у стабільних ринкових умовах”, – каже Олег Нів’євський. За його словами, українські фермери зазвичай розраховують інвестиції таким чином, аби вони окупилися за вісім – десять років.
За підрахунками експертів “Німецько-українського аграрного діалогу”, після запровадження ринкових умов Україна опиниться у числі країн із найдешевшою землею. Так, гектар землі на Закарпатті, прогнозують експерти, стане дешевшим за сільськогосподарські угіддя у східній Гані. Олександр Нів’євський так пояснює цей парадокс: “Потрібно зважати на загальну політичну і економічну ситуацію в Україні. Ведення бізнесу тут є ризикованим. Варто згадати хоча би експортні квоти на зернові. Мало хто захоче вкладати гроші в таку економіку. А коли немає попиту, то і ціна невисока”.
Притоку спекулятивного капіталу експерт не очікує, а ціни зростатимуть поступово – з розвитком аграрного сектору. Один із головних і найбільш несподіваних висновків дослідження – велика різниця у вартості землі між регіонами України і подекуди навіть у межах однієї області.
Застосовуючи ставку капіталізації у 13% із урахуванням таких факторів, як розташування та родючість земель, експерти вирахували показники вартості ріллі в Україні – від кількох сотень до п’яти з половиною тисяч гривень за гектар.
Так, найнижча середня вартість землі – від 1500 до 1700 грн за гектар – у Закарпатській, Рівненській, Житомирській та Волинській областях. Натомість у Запорізькій, Кіровоградській, Черкаській та Полтавській областях земля коштує понад 5 тис. грн. Ці показники базуються насамперед на даних про ефективність фермерських господарств у регіонах. Експерти проаналізували дані звітності понад трьох тисяч господарств за три роки.