З першого квітня електроенергія для населення подорожчає
І якщо зростання вартості газу, води чи тепла вже не дивує мешканців, то підвищення ціни на електрику спричинило значне хвилювання. Оскільки, по-перше, змінився спосіб нарахування, а по-друге, прогнозують, що цього року ціна на електропостачання ще кілька разів зростатиме.
Крім вкручування енергоощадних лампочок та максимального обмеження використання електроприладів, можливість економії передбачали енергетики. За словами Галини Єлєсєєнко, керівника відділу корпоративних зв’язків ВАТ “Львівобленерго” можна купувати електрику за різними цінами, залежно від часу доби.
Для того, щоб підключитися до такого тарифу, необхідно звернутися із заявою до ВАТ “Львівобленерго” про надання дозволу на перехід розрахунків за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, та купити багатотарифний лічильник. У середньому вартість багатотарифного лічильника з проведенням параметризації становить понад 1,5 тис. грн.
– Щоб забезпечити рівномірне використання електроенергії і зменшити навантаження на систему електропостачання, у всіх європейських країнах існують спеціальні тарифи. Україна не виняток. Зокрема, якщо мешканець обере двозонний прилад обліку, то платитиме 0,7 звичайного тарифу з 23-ї години до 7-ї години ранку та повний тариф в інші години доби. Якщо ж вибере тризонний лічильник, то з 8-ї до 11-ї години ранку і з 20-ї години до 22-ї години вечора платитиме 1,5 звичайного тарифу; з 23-ї години до 7-ї години – 0,4 тарифу, а решту часу – повний тариф, – зазначила Галина Єлєсєєнко.
Нагадаємо, що з 1 лютого цього року змінилася система нарахування тарифів за електроенергію для населення, залежно від обсягу споживання. Зокрема, при обсязі споживання до 150 кВт/год на місяць включно міський житель платить, як і раніше, 24,36 коп. за кВт/год. Натомість, за кожен наступний кіловат понад 150 потрібно сплачувати 31,68 коп. Для прикладу, якщо споживач використав 200 кВт/год на місяць, то 150 кВт/год він оплачуватиме за тарифом 24,36 коп. за кВт/год, а решта 50 кВт/год – за новим тарифом – 31,68 коп. за кВт/год. У сільській місцевості – 22,5 коп. за кВт/год та 29,28 коп. за кВт/год., відповідно. Ті, хто мешкає в будинку, який обладнаний електроплитами, платитимуть за сьогоднішніми цінами лише за 250 кВт/год на місяць по 18,72 коп. за кВт/год, понад норму – 24,36 коп. за кВт/год. Для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу тарифи на електричну енергію залишаться незмінними, незалежно від обсягів споживання електроенергії.
P. S. Варто зазначити, що з 1 квітня Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) вирішила підвищити на 15% тарифи на електроенергію для населення. Восени планують нове подорожчання ще на 15%. А загалом, влада, виконуючи рекомендації МВФ, прагне до європейських цін – 1 гривня за кВт/год.
До теми
Віктор Білодід, заввідділу енерговикористання та оптимізації енергоспоживання Інституту загальної енергетики НАН України, про те, як зменшити поживання електроенергії у помешканні
– Нещодавно значно підвищилася вартість електроенергії. Прошу сказати, як це відіб’ється на кишені пересічного мешканця?
– Подивіться на свої рахунки за тепло та інші компослуги і порівняйте їх з рахунком за електроенергію. Основні витрати йдуть не на оплату електропостачання, а на тепло та воду. Звичайно, є такі, які мають більші витрати за електроенергію, ніж за решту комунальних послуг, але це унікальні люди. А енергія буде дорожчати, зокрема теплова. Тому будинок чи квартиру потрібно так проектувати, щоб він максимально зберігав тепло. Чим якісніша ізоляція стін, чим кращі вікна та двері, тим меншим буде споживання енергії у всьому будинку.
– А як щодо багатоквартирних будинків. Як мешканець може зекономити на комунальних послугах і при цьому забезпечити собі максимальний комфорт у квартирі?
– Потрібно вирішити питання енергозбереження. Передусім це стосується теплової енергії. Утеплення зовнішніх стін, заміна вікон зі склом, яке не випускає інфрачервоне випромінювання, екранування опалювальних приладів дозволить збільшити енергоефективність до 20-25%. Намагатися зменшити витрати тепла далі потягне надмірні витрати, які, на мій погляд, не раціональні.
– А як зменшити споживання води?
– Частково – збільшенням техніки у квартирі. Наприклад, посудомийна машина використовує значно менше води, ніж якщо мити посуд уручну. Та головним заходом для зменшення споживання та витрат на оплату води є банальне встановлення лічильника. Людина повинна бачити цифри, і тоді вона почухає потилицю та прикрутить кран. Тобто, потрібно подумати, від чого можна відмовитися, а від чого ні. Це буде найефективнішим способом економії. Людям потрібні комфортні умови існування, але їх треба забезпечувати з розумом.
– А щодо економії електроенергії?
– В Україні є зонні тарифи на електроенергію, тобто вдень одна ціна, а вночі – значно нижча. Можна перейти на такий тариф і, за можливості, налаштувати техніку так, щоб вона використовувала енергію лише в період, коли найдешевше. Є багато пристроїв, які дозволяють налаштувати техніку таким чином. Тоді, наприклад, бойлер може гріти воду вночі. Це дозволить як мінімум втричі зменшити витрати на електроенергію, що йде на нагрівання води. Бо власне на нагрів води використовується найбільше електроенергії. На телевізор, комп’ютер та іншу електроніку йде набагато менше. І, звичайно, повкручувати енергоощадні лампи та намагатися не залишати техніку в “сплячому” режимі, а вимикати.