Але за умови, якщо діагноз поставили вчасно і призначили адекватне лікування
Боротьба з раком в Україні стоїть дуже гостро. Щодня, як твердить головний онколог країни Ігор Щепотін, у нас діагностують 442 нові випадки раку, або 18 щогодини.
Щороку у 160 тис. українців виявляють онкозахворювання вперше, і щороку 90 тис. онкохворих помирає. Кількість людей, у яких діагностують онкологічні захворювання, стрімко зростає не лише в Україні, а й у світі. Причини різні. Передусім онкологи називають погану екологію, нездоровий спосіб життя, неякісне харчування, шкідливі звички тощо. І, за прогнозами, кількість пацієнтів з такою патологією буде зростати й надалі. Але нині рак у країнах Європи, США та багатьох інших вже не вважається невиліковним. Фахівці успішно лікують ці захворювання. “Рак – не вирок”, – твердять онкологи. Адже існують ефективні методи терапії, які за умови своєчасно поставленого діагнозу й адекватного лікування дозволяють добитися тривалої ремісії, і людина повертається до звичного способу життя. Колишні хворі народжують, роблять кар’єру, будують плани на майбутнє і живуть до глибокої старості.
Страх хворобі не зарадить
“Україна – не Європа”, – кажуть наші громадяни. Тому у свідомості значної частини українців міцно засіла думка про невиліковність онкологічної хвороби, і як наслідок – патологічний страх. Вони бояться навіть профілактичного візиту до лікаря-онколога. І в тому наша біда.
В основному пацієнти звертаються по допомогу вже на останніх стадіях недуги. А результати в онкології залежать від того, на якому етапі захворювання розпочато лікування – це вже давно доведено світовими дослідженнями.
Перша й головна проблема в онкології – це рання діагностика захворювання. На жаль, сьогодні наші лікарі-онкологи працюють не над проблемою раннього виявлення раку, а з наслідками, які виникають через те, що його діагностовано на пізніх стадіях. “До нас здебільшого потрапляють пацієнти з раком третьої та четвертої стадії, – каже хірург-онколог, заступник головного лікаря Львівського регіонального онкологічного центру Орест Тріль. – Якщо на першій стадії раку достатньо хірургічного втручання (це найдешевший метод лікування) і головне – хворий залишається фактично здоровою людиною, інколи лікування триває протягом 2-3 тижнів, то на другій і третій стадіях уже приєднуються хіміотерапія, променева терапія, а це вже дуже дороге лікування. На нього йдуть сотні тисяч гривень, на щастя, з державного та обласного бюджету, бо хіміопрепарати дуже дорогі. Є і такі, одна ампула яких коштує 1,5-2 тис. грн. І результат, на жаль, не такий, як при лікуванні першої стадії.
Кваліфікація українських, зокрема львівських, лікарів не гірша, ніж європейських. Вони стажуються у провідних клініках Європи та США, обмінюються досвідом, і закордонні колеги визнають високий рівень підготовки наших фахівців. І обладнання європейського рівня, яке конче потрібне для лікування онкохворих, у Львівському регіональному онкоцентрі також є: це сучасний лінійний прискорювач і багатозрізний комп’ютерний томограф. Вони дозволяють підняти якість лікування на значно вищий рівень. Але у розвинутих країнах є страховий поліс. Жодна медична страховка там не покривається, якщо людина не пройшла скринінгове обстеження.
Кожен громадянин, який працює, знає, скільки грошей він платить на медицину, і гордиться тим, що раз на рік пройшов повне обстеження. У нас же гордяться тим, що у 60 років жодного разу не були в лікаря. Тому й маємо велику кількість запущених онкологічних захворювань. Якщо лікувати людей у 1-2 стадіях захворювання, твердять онкологи, то їх можна повністю вилікувати, бо вдається забрати пухлину в межах здорових тканин. Чого не можна зробити на пізніх стадіях.
Друга проблема, як твердять онкологи, – це вибір тактики лікування. Якщо хворий звернувся у спеціалізовану установу, то впродовж кількох годин можна встановити його точний діагноз. Та інколи таких хворих лікують терапевти, хірурги, а ще гірше – народні цілителі, доводячи їх до того стану, що вже не допоможуть і лікарі з онкоцентру. Всі хворі, в яких діагностували чи підозрюють рак, наполягають онкологи, повинні обстежуватися і лікуватися в онколога, який є у кожному районі і має постійний зв’язок з онкоцентром.
Рання діагностика – запорука успішного лікування
Онкологічних хворих, як бачимо, щороку стає більше. Однак запровадження сучасних стратегій діагностики та розширення лікувальної бази онкологічних установ області, як твердить Орест Тріль, дало можливість упродовж останнього десятиліття добитися основного онкологічного показника – зменшення смертності онкохворих до року після встановленого діагнозу. Цей показник на Львівщині навіть кращий, ніж загалом в Україні. Торік він становив 28,6% (в Україні – 34,5%).
На Львівщині, як каже Орест Тріль, у структурі злоякісних новоутворень, крім раку шкіри, який вважають у світі не загрозливим для життя і не включають до списку головних форм раку, чільні місця посідають рак легенів, грудної залози, шлунка та товстої і прямої кишки.
Рак шийки матки в області – на 13 місці, й це неабияк радує. Цього вдалося досягти завдяки хорошому контролю над статевими інфекціями та функціонуванням системи скринінгу патології шийки матки. Тепер половину випадків патології шийки матки діагностують на нульовій стадії, коли ще хвороба ніяк не повідомляє про себе, і жінки приходять на плановий огляд до гінеколога без жодної підозри на патологію. Лікування на такій стадії хвороби малотравматичне і нескладне. Пацієнтка одужує за кілька днів і повертається до повноцінного життя.
– Упровадження такої скринінгової програми для діагностики патології грудної залози мало б дати хороші результати для подолання цього виду раку №1 у жінок, – каже онколог Тріль, – однак потребує дорогої мамографічної апаратури. В області, як каже Орест Тріль, нині є мамографи належної якості у Львівському онкоцентрі, Міському мамологічному центрі на базі 4-ї міської поліклініки (район Сихів), Центрі здоров’я жінки (у клінічній лікарні Львівської залізниці), Центрі репродуктивного здоров’я, у м. Трускавці та м. Дрогобичі. На жаль, для охоплення усіх жінок, які потребують скринінгу (від 45 років), цього обладнання вкрай недостатньо. Є надія, що мамографи надійдуть до Львівського онкологічного центру з централізованої Програми боротьби з онкологічними захворюваннями до 2016 року, яку затвердила Верховна Рада.
Захворюваність на рак у Львівській області