Мандарини підвищують апетит та покращують обмінні процеси
Походить мандарин із Південно-Східної Азії. Перша згадка про нього була віднайдена в китайському рукописі 1178 року. А свою назву цей вид цитрусових отримав від китайських вельмож, адже тільки багаті і знатні люди могли його вживати. Сьогодні це доволі звичний і доступний фрукт, який вирощують у багатьох країнах, де це дозволяє клімат, а придбати його можна в супермаркетах протягом року, правда, за різною ціною.
Мандарин не тільки смачний, але й корисний. У ньому містяться фолієва і бетакаротинова кислоти, калій, магній, кальцій, вітаміни С, Р, В1, В2, А, D (профілактика рахіту), К (забезпечує еластичність кровоносних судин). Мандарини підвищують апетит, покращують обмінні процеси. Їх також ефективно використовують як засіб проти цинги. А ще мандарин застосовують як протигрибковий і протиастматичний засіб. Але найбільш відомим є застосування цього виду цитрусових при гіпо- та авітамінозах.
Мандарин містить речовини, що протидіють застоям та набрякам, тому склянка мандаринового соку зранку – смачний та ефективний засіб для очищення бронхів та легенів від слизу. До того ж сік є корисним дієтичним і лікувальним напоєм. Особливо його рекомендують дітям (навіть немовлятам) та хворим. А при високій температурі сік мандарина добре втамовує спрагу, а регулярне його вживання у великих кількостях позбавляє організм від глистів. Сік застосовують і при лікуванні шкірних захворювань. Дія фітонцидів, що містяться у мандарині, настільки сильна, що свіжий сік вбиває деякі грибки (трихофітію, мікроспорію). Щоб вилікувати шкіру і нігті, уражені грибком, слід втирати в них сік з часточками або шкірками мандарина. Але мандарин може і нашкодити людині: подразнення нирок і слизової оболонки шлунка і кишківника. Тому не варто вживати їх при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, при гастритах з підвищеною кислотністю шлункового соку, ентеритах, коліті, при загостреннях запальних захворювань кишечника, а також при холециститі, гепатиті та гострому нефриті.
Їсти мандарини варто цілком – разом із білою сіточкою, яка містить глікозиди, речовини, що зміцнюють судини, і шкіркою, яка також дуже корисна. Так, у шкірці містяться ефірні масла, органічні кислоти, флавоніди, вітамін С, каротин, які стимулюють вироблення шлункового соку і покращують засвоєння їжі. Свіжу мандаринову шкірку використовують для лікування блювоти, болю в животі, діареї, бронхітів, а висушена – заспокоює нервову систему і продовжує дію знеболювальних засобів. Відвар з мандаринових шкірок допомагає при бронхіті та трахеїті.
Цей вид цитрусових можна їсти у великих кількостях, не переживаючи за фігуру – це один з найменш калорійних фруктів. М’якоть мандарина містить близько 90% води і 7,6 – 12% природних цукрів.