Не втратити шанс

Жінки, у яких страшну недугу виявили на ранніх стадіях, можуть одужати і навіть народжувати дітей

Жінки, у яких страшну недугу виявили на ранніх стадіях, можуть одужати і навіть народжувати дітей

Упродовж акції з профілактики та раннього виявлення раку шийки матки, яка тривала на Львівщині з 11 до 21 жовтня, медики діагностували цю хворобу в десятьох мешканок області, у 28 жінок – підозра на рак, важкі дисплазії, тобто передраковий стан, діагностовано у 41 жінки, легкі дисплазії – у 158 жінок. Загалом було обстежено понад 39 тис. жінок. Також під час акції медики проводили огляд молочної залози. Такими обстеженнями було охоплено понад 34 тис. жінок. Патології виявили у 1788 із них, рак молочної залози діагностовано у 15 жінок, на диспансерний облік із патологією грудної залози взяли 1176. Серед усіх жінок, які звернулися до спеціалістів на огляд, 79% – це жінки віком від 18 до 49 років, 23% жінок – це ті, кому виповнилося 50, і 2% хворих –  до 18 років. Понад три тисячі жінок спеціалісти взяли на диспансерний облік. Торік під час аналогічної акції медики оглянули понад 70 тис. жінок, але тоді акція тривала місяць.

Рак помолодшав

За словами Світлани Струк, головного позаштатного онколога-гінеколога ГУОЗ ЛОДА, середній вік жінок, у яких діагностували рак, – 35 років. А ось рак шийки матки дуже помолодшав – нині його діагностують і в 20-річних. Причин такої невтішної тенденції гінекологи називають кілька, й одна з найвагоміших – раннє статеве життя.

– До 20-ти років епітелій шийки матки дівчинки ще не має захисних механізмів проти вірусів. А якщо немає захисту, то віруси атакують епітелій шийки матки і змінюють його. Відповідно, якщо дівчина починає статеве життя до 20-ти років, ризик захворіти на онкозахворювання статевих органів є значно вищим, – каже Світлана Струк. –  Після 20-ти виробляються всі захисні механізми, й шийка матки може захищати себе від вірусів.

Крім того, до чинників, які збільшують ризик розвитку онкозахворювань, належить і  кількість статевих партнерів у жінки. Дослідження виявили зв’язок між кількістю партнерів та частотою виникнення ракових патологій. Так, скажімо, якщо у жінки понад сім партнерів, то ймовірність виникнення раку зростає у рази.

Серед чинників, які можуть спровокувати недугу, медики називають також куріння та наявність імунодепресії. Джерелом зараження небезпечним вірусом, який провокує рак, може стати статевий партнер. Як пояснює медик, рак шийки матки спричиняє вірус папіломи людини. Цих вірусів є понад 100, але найбільш агресивний вірус 16, 18, 31, 35 типів. Він передається статево. Якщо у чоловіка була партнерка, яка хворіла на рак шийки матки, який спричинений вірусом папіломи людини, то цей вірус чоловік згодом може передати наступній партнерці.

Вакцинація – не панацея

Та незважаючи на страшні цифри захворюваності на рак шийки матки, головний позаштатний онколог-гінеколог Львівщини наголошує: якщо виявити цю недугу на ранній стадії, то жінку можна вилікувати, й вона, якщо захоче, зможе самостійно народжувати дітей. Тому для жінок важливо щороку обстежуватися у гінеколога, і це повинен бути не просто огляд, а лікар має взяти цитологічний мазок, за яким можна виявити небезпечні стани.  

– Зміни від нормальної клітини до ракової тривають приблизно 4,5 року. Жодна жінка не може без передракової патології перейти на стадію раку. Тобто, у кожної жінки є шанс бути здоровою, головне вчасно виявити недугу, – каже співрозмовниця.  

І це стосується навіть тих жінок, які, скажімо, вакцинувалися від раку шийки матки, що останній часом почали пропагувати. Як пояснює медик, зараз у світі справді дуже поширена вакцинація. У деяких країнах її навіть проводять на державному рівні. Але ефективною вона буде лише тоді, якщо її робитимуть дівчаткам, які ще не розпочали статеве життя. Є у вакцинації і ще одне “але” – вона захищає тільки від вірусів 16 і 18 типів. Якщо в організм проникне вірус іншого типу, то вакцина не зможе захистити. За словами Світлани Струк, вакцинацію проводять у медичних закладах, але тільки за кошти пацієнток.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4420 / 1.57MB / SQL:{query_count}