Фальшива тривога

Українці зможуть купувати ліки без рецепта ще кілька місяців. Водночас  лікарям очільники медицини радять пам’ятати, що рецепт – це документ

Українці зможуть купувати ліки без рецепта ще кілька місяців. Водночас  лікарям очільники медицини радять пам’ятати, що рецепт – це документ

Упродовж останніх днів українці масово подалися в аптеки. Довжелезні черги спровокувала заява міністра охорони здоров’я України Зіновія Митника про те, що необхідно посилити контроль за відпуском лікарських засобів за рецептами з 1 грудня. Потім з’явилася інформація у ЗМІ, що з 1 грудня третину ліків в Україні продаватимуть лише за рецептом. Поза тим, медичні посадовці одразу ж взялися спростовувати цю інформацію. Але ажіотаж вже був у розпалі. Зокрема, багато українців, особливо старшого віку, вирішили про всяк випадок забезпечити себе найнеобхіднішими ліками і вишикувалися у черги в аптеках. Принаймні ще 30 листопада у Львові у більшості аптек було досить людно. 

Але вчора, 1 грудня, остаточно з’ясувалося, що жодної причини для створення подібного ажіотажу в аптеках немає. Зокрема, як зазначив директор Департаменту регуляторної політики у сфері обігу лікарських засобів та продукції у системі охорони здоров’я МОЗ України Валерій Стеців, запровадження змін до наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360 у частині посилення контролю за відпуском рецептурних лікарських засобів з аптек та їх структурних підрозділів 1 грудня поточного року неможливе.

Проект змін до цього наказу був опублікований на сайті МОЗ України ще в жовтні, а на минулому тижні відбулися заходи щодо обговорення його перспектив та з’явилися припущення, що, можливо, з 1 грудня цього року він набуде чинності.

За словами Валерія Стеціва, цілком зрозуміло, що проблеми, пов’язані з рецептурним відпуском ліків, не вирішаться впродовж одного-двох місяців шляхом швидкого прийняття відповідного документа, міністр охорони здоров’я розуміє, що впровадження змін, передбачених цим проектом, потребує попередньої ретельної підготовки.

З метою створення підґрунтя для впровадження цих змін МОЗ України скеровуватиме листи до обласних управлінь охорони здоров’я для інформування та підготовки фахівців на місцях, адже треба впорядкувати процедуру отримання бланків рецептів лікарями, провести роз’яснювальну роботу серед них щодо виписування рецептів тощо. Крім того, офіційних посилань в авторів проекту на очікувану конкретну дату набуття чинності документа (1 грудня 2010 р.) немає. За словами посадовця, нині цей проект перебуває на доопрацюванні. Очікується, що цю роботу буде завершено до кінця першого кварталу 2011 року.

Крім того, усі пропоновані зміни аж ніяк не стосуються медикаментів першої необхідності, адже вони належать до групи лікарських засобів безрецептурного відпуску. Як розповіла “Пошті” головний спеціаліст міського управління охорони здоров’я Інна Щербина, сьогодні в Україні діє “Перелік лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів”, що був затверджений наказом МОЗ  України № 793 від 2.11.2009. До нього внесено 3726 лікарських засобів, на які рецепт не потрібен. “Валідол, аспірин, сироп від кашлю та інші необхідні ліки внесені до цього переліку і їх можна буде придбати без жодних ускладнень, як і раніше. Насамперед за рецептами будуть відпускатися антибіотики, протизапальні та сильнодійні препарати. Про наркотичні, звичайно, не йдеться, адже їх обіг регулюється окремими нормативними актами”, – зазначила Інна Щербина.

Ольга Хворостовська, Вікторія Листопадська

Володимир Зуб,
начальник управління охорони здоров’я м. Львова:

– Практика, що лікарі виписують не рецепти, а якісь писульки на різних папірчиках, не відповідає нормам та стандартам! Необхідно навести на цій ділянці лад! Рецепт має виписуватися згідно з правилами, на бланку встановленого зразка (форма ф-1), латиною. Тому я вже дав розпорядження провести підготовчу роботу. Необхідно відновити це вже трохи призабуте, але дуже правильне визначення: рецепт – це документ, і він має відповідати цьому статусові. Однак всі ми розуміємо, що зробити це відразу неможливо, насамперед необхідно узгодити всі питання та моменти, які можуть виникнути, замовити необхідну кількість бланків, змусити лікарів згадати забуту вже сьогодні практику.

Емілія Подляшецька,
начальник  Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів у Львівській області:

– Фактично кардинальних якихось новацій, що стосуються виписування рецептів, не передбачається. Ліки потрібно виписувати на бланках встановленого зразка. Пропоновані зміни стосуються тільки оформлення рецептурного бланка. Для самих людей особливо нічого не змінюється, зміни відпуску ліків стосуються лише лікарів та фармацевтів, і будуть введені з метою посилення контролю за виписуванням та відпуском рецептурних лікарських засобів. І зовсім не зрозуміло, для чого робити проблему там, де її немає.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4140 / 1.58MB / SQL:{query_count}