Такого невтішного висновку дійшли співробітники КРУ, які перевіряли, чи вистачить лікарям медикаментів
Як твердять працівники КРУ, найслабша ланка української медицини – сільські амбулаторії. В їхньому арсеналі тільки захисні маски. Місцева влада грошей на закупівлю ліків не дає.
Така інформація викликала занепокоєння серед українців, зокрема львів’ян. Адже маючи панічний досвід минулорічної епідемії, коли катастрофічно бракувало ліків, і якщо вони з’являлися в аптеках, то коштували утричі, вп’ятеро дорожче, коли у лікарнях не було в достатній кількості масок, рукавичок, інших засобів індивідуально захисту, не кажучи вже про брак апаратів для штучної вентиляції легень та іншої апаратури, люди побоюються: невже така ситуація повториться знову?
Працівники з Міністерства охорони здоров’я України не раз заявляли, що Україна готова до епідемії грипу. Тож “Пошта” вирішила ще раз з’ясувати: готові ми до зустрічі з вірусами грипу чи ні, й попросила прокоментувати ситуацію чиновників від медицини, які з огляду на свої професійні обов’язки зобов’язані контролювати епідеміологічну ситуацію у країні і на Львівщині зокрема.
Зіновій Митник,
міністр МОЗ України:
– Це повна нісенітниця. Оприлюднена інформація абсолютно не відповідає дійсності, мені не зрозуміло, на чому вона базується. Усі без винятку області України готові до початку епідемії грипу, мають достатній запас лікарських, дезінфікувальних засобів тощо. Щобільше, наші лікарі й медичні заклади готові до будь-яких несподіванок, є чітко відпрацьований план дій, алгоритми діагностики і лікування у таких випадках, тож минулорічна ситуація не повториться. Жодних підстав для подібних заяв не бачу. Епідемію грипу в Україні очікуємо на початку грудня, але вона не буде такою інтенсивною, як торік.
Сергій Федоренко,
начальник Головного управління охорони здоров’я ЛОДА:
– Ситуація на Львівщині щодо забезпечення лікарськими засобами і предметами медичного застосування є задовільною. Певний резерв залишився з минулого року: це препарат таміфлю, антибіотики, системи для переливання розчинів і самі розчини. Тобто все те, що необхідно насамперед для лікування хворих. В аптечній мережі є достатня кількість вакцин проти грипу. Дільничні лікарні також мають необхідні запаси, але вони є на складах чи у резервному фонді центральних районних лікарень, бо медпрепарати повинні зберігатися у відповідних умовах. Нині важко спрогнозувати, скільки захворіє людей у тому чи іншому селі. Та коли виникне ситуація, що конкретній дільничній лікарні потрібні будуть медикаменти, вона їх отримає. Щодо ФАПів, то вони сьогодні не є у підпорядкуванні управління охорони здоров’я, а перебувають на балансі селищних рад. Але, думаю, і тут проблем не буде, бо є доручення прем’єр-міністра України всім органам влади на місцях, воно стосується і селищних рад, вжити всіх заходів щодо забезпечення необхідними медпрепаратами, які потрібні для лікування грипу.
Володимир Зуб,
начальник міського управління охорони здоров’я:
– Медичні заклади Львова цілком готові до будь-якого загострення ситуації: є запаси медикаментів, засобів індивідуального захисту, є чітко визначений порядок дій. Найбільші запаси медикаментів є в лікарні швидкої медичної допомоги, 5-й міській лікарні (тут є відділення пульмонології) , 4-й міській лікарні (тут є корпус, який стоїть окремо, і якщо виникне така ситуація, як торік, він буде перепрофільований для надання допомоги хворим на грип), усі лікарні, які мають терапевтичні відділення. Добре забезпечена всім необхідним і міська дитяча лікарня на вул. П. Орлика. З таблетованих медикаментів певний запас мають і поліклініки, скажімо, амізон, хоча ми не зобов’язані цього робити, але в гострих випадках їх будуть видавати соціально незахищеним громадянам. З державного бюджету тільки лікарських засобів, не враховуючи таміфлю, ми отримали на 4,8 млн грн. Дещо використали, але більша частина залишилася. Медичний персонал забезпечений засобами індивідуального захисту: масками, рукавичками, дезінфікувальними засобами тощо. Завершуємо вакцинацію медпрацівників. Чи доведеться хворим докуповувати ліки? Можливо, й доведеться. Все залежить від форми захворювання. Я не приховував і не приховую, що 100% фінансування на медикаменти у нас найближчим часом не буде. Але пацієнти з важкими формами грипу будуть забезпечені дороговартісними ліками за державний рахунок.
Наталія Тімко,
головний епідеміолог Львівщини:
– Ми повністю готові до епідемії. Львівщина врахувала всі недоліки, всі помилки, які були допущені торік, є чіткі алгоритми діагностики і лікування захворювань, створено резервний запас ліків. Цього року Львівщина інтенсивно проводить щеплення проти грипу, чого не спостерігалося торік. Ми перевірили всі інфекційні відділення області. Тож немає жодних підстав для паніки.
Не спостерігається у нас і різкого стрибка захворюваності. У Львові минулого тижня захворіло 3328 осіб, така кількість була і позаминулого тижня. В області маємо 8300 хворих, що також значно нижче від епідпорогу. Якщо порівнювати з аналогічним періодом 2009 року, то нині маємо вп’ятеро менше хворих.