На обласному й урядовому рівні ухвалено рішення, які дозволять медицині Львівщини вже найближчим часом упритул наблизитися до європейської
Нині і пацієнти, і медики, і державні мужі сходяться в одному: система охорони здоров’я України потребує реформування, причому негайного. Мова про це йде вже не один рік, але справа буксує. У 2010-му почалися перші конкретні кроки. Але поки там, “нагорі”, думають, дискутують, прикидають, яким шляхом іти, медики Львівщини розробили концепцію реформування медичної галузі області на 2010 – 2014 роки, відповідно до якої позитивні зміни і хворі, і лікарі повинні відчути вже з 2011 року. Вона побудована на “трьох китах”: поліпшити здоров’я людей, наблизити якість надання медичної допомоги до європейської і створити нормальні економічні та соціальні умови для медпрацівників. Про найважливіші моменти цієї концепції “Пошті” розповів начальник Головного управління охорони здоров’я ЛОДА Сергій Федоренко.
Серцю наказано битися
Серцево-судинним захворюванням – увага номер один, адже від них найчастіше помирають люди, доволі часто молоді, не лише в області, а й в Україні. Зараз головний приціл на кардіохірургію, яка вже на початку 2011 року наблизиться до європейського рівня за якістю надання медичних послуг, оснащенням, облаштуванням операційних, палат, умовами праці кардіохірургів. Уся кардіохірургічна допомога, як твердить головний медик області, буде зосереджена в одному місці – новому корпусі кардіологічного центру. Нині вона розкидана: частина в кардіохірургічному відділенні Львівської обласної клінічної лікарні, частина – в кардіоцентрі. “Нещодавно я побував у кардіохірургії обласної лікарні, – розповів Сергій Федоренко, – там працюють фахівці високого класу, які володіють європейськими, світовими методиками, але умови, в яких перебувають хворі, за винятком блоку кардіореанімації, просто не прийнятні. А умови кардіоцентру відповідають європейському рівню за багатьма параметрами. Від переїзду виграють і мешканці, і медперсонал”.
До кардіоцентру ще торік завезли сучасне обладнання, але фірми відмовилися його монтувати через кредиторську заборгованість. Ця заборгованість перейшла з 2009-го у 2010 рік. За дорученням голови обласної держадміністрації Василя Горбаля заборгованість вже погашено. У cередині жовтня фірми почнуть монтаж обладнання, і з нового року Львівщина матиме сучасну кардіохірургію.
Щодо дитячої кардіохірургії, що також дуже важливо для області, бо дітей, що народжуються з різними вадами серця, дедалі більшає, то нині є два варіанти: або вона буде розташована в цьому ж кардіохірургічному центрі, або на базі обласної дитячої лікарні ОХМАДИТ. Щоб вибрати оптимальний варіант, після того, як змонтують обладнання в кардіоцентрі, до Львова приїдуть консультанти: фахівці МОЗ, центру дитячої кардіології та кардіохірургії, яке очолює відомий кардіохірург Ілля Ємець. Після консультацій з ними остаточно визначаться з дитячим кардіохірургічним центром.
Усе повинно крутитися навколо пацієнта
Ставлення лікарів, медичних сестер, санітарок до хворого має змінитися. “До мене на прийом приходять люди, які скаржаться на нетактовність, неуважність, грубе ставлення медперсоналу до хворих, – каже Сергій Федоренко. – Бувають і випадки, коли лікар розглядає пацієнта як певний об’єкт. Такі реалії, тож будемо їх викорінювати. У медичних закладах все і всі повинні крутитися навколо хворого. Головний принцип роботи: лікар для пацієнта, а не пацієнт для лікаря”.
Аби краще зрозуміти потреби і проблеми людей, тісніше контактувати з ними Головне управління охорони здоров’я запровадило гарячу лінію – тел. 260-19-18, куди може зателефонувати кожен і розповісти про проблему. Останнім часом, як каже Сергій Федоренко, стало значно менше анонімних дзвінків. Найчастіше люди скаржаться на великі черги на прийом до спеціаліста, обстеження, що у державних комунальних медичних закладах багато платних обстежень, багато нарікань на роботу МСЕК тощо.
Голова обласної держадміністрації видав розпорядження, згідно з яким всі обстеження, які проводяться в державних комунальних закладах охорони здоров’я, мають бути безкоштовними. І керівник закладу має це забезпечити. Тож коли ви прийшли зробити, для прикладу, рентген, а вам скажуть спершу купити рентгенівську плівку, повідомте про це на гарячу лінію або в Головне управління охорони здоров’я.
У Львівському обласному діагностичному центрі діють сучасні комп’ютерний та магнітно-резонансний томографи і обстеження на них безкоштовні. Людей, яким треба пройти обстеження, досить багато, тож виникали черги, що ставило мешканців сіл, віддалених районів у складну ситуацію.
“Люди не повинні вистоювати у чергах, – каже Сергій Федоренко. – Лікар, який скеровує на обстеження, має сам спершу зв’язатися зі структурою діагностичного центру, яка називається “попередній запис”, визначити день і годину, коли можуть прийняти його пацієнта, й тільки тоді дати скерування. Такий підхід і на всі інші обстеження. Якщо пацієнти зіткнуться з тим, що цього принципу не дотримуються, то прошу звернутися в управління”.
Щодо скарги на роботу МСЕК, то всі вони, як твердить Сергій Мирославович, ретельно перевіряються. І перевірки показують, що люди доволі часто мають рацію. Скажімо, мешканка Перемишлянського району поскаржилася на гарячу лінію, що має серйозне захворювання суглобів. Лікуючий лікар сказав, що вона підпадає під другу групу інвалідності, але коли вона звернулася в МСЕК, їй дали лише третю. Де правда? Спеціалісти Головного управління охорони здоров’я її встановили: після перевірки жінці дали таки другу групу інвалідності.
Європейська клініка у Львові
Її планують збудувати у найближчі роки, бо нинішня обласна лікарня не відповідає вимогам часу, не виконує ті функції, які перед нею поставлені: не має нейрохірургічного, травматологічного відділення тощо. Про умови для пацієнтів краще не говорити, у ній є чимало палат, які не відповідають жодним санітарним нормам.
Будівництво нової багатопрофільної клініки вже обговорено в МОЗ, отримало підтримку уряду. Цю ідею активно підтримує голова обласної держадміністрації Василь Горбаль, бо одним із основних його пріоритетів є поліпшення якості надання медичних послуг. До роботи в університетській клініці активно залучатиметься науково-практичний потенціал Львівського національного медуніверситету імені Д. Галицького.
Нова клініка європейського зразка буде споруджена у межах Львова. Де саме? Місце ще уточнюється. Це буде лікарня не менше ніж на 1100 – 1200 місць, вона матиме всю європейську інфраструктуру: готель, щоб рідні хворих мали де зупинитися і т. п.
На спорудження такої клініки потрібні чималі гроші. За попередніми підрахунками – кілька мільярдів гривень. До будівництва цієї клініки мають бути залучені багатомільйонні інвестиції під гарантії уряду. Уряд обіцяє всіляку підтримку. Нещодавно голова обласної держадміністрації Василь Горбаль звернувся з відповідним листом до уряду, в якому просив виділити кошти на розробку проектно-кошторисної документації нової клініки. Після вирішення цього питання розпочнеться будівництво. Найвірогідніше, споруджувати нову клініку буде закордонна компанія, яка має досвід ведення такого будівництва у США, Європі. Зараз вона зводить схожу установу в Чернівцях. Ця компанія не лише збудує нову клініку, а й поставить, змонтує, під’єднає всю найсучаснішу апаратуру. Коли цей задум вдасться втілити в життя, то ця клініка обслуговуватиме не лише жителів Львівщини, а й із сусідніх областей. Їм в разі потреби не треба буде їхати на обстеження та лікування за кордон. Вони це зможуть зробити у Львові.
А поки будуть прийняті остаточні рішення щодо університетської клініки, проводитимуть роботи для поліпшення стану діючої обласної лікарні.
Чим новіша апаратура, тим точніший діагноз
Ще далеко не всі медичні заклади можуть похвалитися тим, що вони оснащенні новітньою апаратурою, яка допомагає виявляти недуги у зародковій стадії і лікувати їх. Але і ця прогалина буде поступово заповнюватися. Минулого тижня МОЗ передало Львівщині понад 30 апаратів для штучної вентиляції легень, апарати для наркозу. У жовтні мають надійти нові апарати УЗД і два рентгенівські комплекси. Один буде встановлено в обласній лікарні, другий – в одній з районних лікарень гірських районів. Зараз визначають, кому більше він потрібний.
Начальник Головного управління охорони здоров’я ЛОДА скерував листа в МОЗ, в якому просить придбати для області новий сучасний мамограф, оскільки кількість хворих на рак молочної залози щороку збільшується. Його планують встановити у діагностичному центрі, і що дуже важливо – проводити обстеження безкоштовно. Це підштовхне жінок пройти обстеження з профілактичною метою і допоможе виявляти захворювання на ранніх стадіях.
Наприкінці жовтня відкриються дві нові лікарські амбулаторії сімейного типу в селах Зубра і Давидів Пустомитівського району, для яких закуплена і встановлена вся необхідна апаратура. Для центральних районних лікарень плануємо закупити рентгенівські апарати, а для пологових відділень цих лікарень – нові апарати УЗД, гінекологічні крісла.
“Ми поставили перед собою мету – поліпшити стан здоров’я жителів Львівщини, підняти якість надання медичної допомоги на значно вищий рівень. І зробимо все від нас залежне, аби її втілити в життя”, – підсумував Сергій Федоренко.
Оксана Задорожна