Паніка в поліклініках

У нас справді цікавляться станом здоров’я школярів чи вони проходять медогляд заради галочки?

У нас справді цікавляться станом здоров’я школярів чи вони проходять медогляд заради галочки?

Такого напливу людей, який зараз спостерігається у поліклініках, не було, здається, навіть під час так званої пандемії “свинячого” грипу. У багатьох поліклініках не те що нема де присісти, там навіть яблуку ніде упасти. Величезні черги, що утворилися біля кабінетів деяких лікарів, пов’язані з тим, що діти, яких у школах зобов’язали на канікулах пройти поглиблений медогляд, кинулися його проходити лише у серпні.

У чергах – 30 – 40, а інколи й 100 осіб

Від великої кількості відвідувачів напівживі не лише діти (більшість із них прямує в поліклініку вранці навіть не поснідавши, окрім того, і спека дається взнаки), а й батьки, лікарі та інші пацієнти, яким також у ці дні потрібна консультація того чи іншого спеціаліста. У чергах – 30 – 40, а інколи, як твердять читачі “Пошти”, 100 осіб. Тож пройти медогляд за один день, як розраховували батьки, не вдається. Оскільки медогляд тепер обов’язково має проводитися в присутності батьків, то відпрошуватися з роботи доводиться не раз. Далеко не всі керівники фірм, установ розуміють ситуацію і відпускають своїх працівників. Тож батьки знервовані ще й через це.

Одна з читачок “Пошти” розповіла, що коли з дитиною прийшла на огляд до хірурга, він сказав, що вже прийняв 157 пацієнтів. Скажіть, чи міг хірург ретельно оглянути кожного пацієнта, який прийшов до нього на прийом і нічого не пропустити, навіть якщо він – лікар-ас? Не впевнена. Адже фізичні можливості у кожної людини небезмежні. Деякі батьки зізналися: щоб уникнути стояння у чергах, вони просили знайомих лікарів поставити підпис за колегу.
Така напруга не лише у поліклініках м. Львова, але й у сільських поліклініках, хоч школярів тут значно менше. Річ у тім, що у сільських поліклініках немає всіх вузьких спеціалістів. Тож у день, коли вони приїжджають у село з району, на прийом до них ідуть і школярі, і пацієнти, яким також потрібна їхня консультація. Тож і тут вишиковуються довжелезні черги.

Обов’язкова лише проба Руф’є

Випадки, коли на уроках фізкультури навіть після невеликих фізичних навантажень помирали діти, насторожив усіх: і батьків, і лікарів, і вчителів. Кабінет міністрів навіть видав постанову за №1318, в якій сказано, що обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів слід проводити щороку в присутності батьків. Але самого порядку, як це робити, нема. На цю постанову МОЗ мало видати відповідний міністерський наказ, в якому чітко вказати, які вікові категорії дітей повинні проходити поглиблений медичний огляд. Але цього наказу немає і досі, хоч до 1 вересня залишилися лічені дні.

Оскільки немає нового наказу, то, як пояснила “Пошті” в. о. головного педіатра м. Львова Віра Капрусь, медики користуються старим, № 434 від 19.11.2009 року.

– Поглиблений медогляд, відповідно до цього наказу, слід проходити не всім школярам, а лише певним віковим категоріям. І проходити його треба не до першого вересня, а впродовж року, тобто до першого січня. Тому не варто зараз вистоювати у чергах. На прийом можна піти трохи пізніше. Огляд вузьких спеціалістів потрібний дітям лише декількох вікових категорій: малюкам у 5 – 6 років, які ідуть у перший клас. Їх повинен оглянути хірург, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, логопед, психіатр, психолог (у школі), ендокринолог й інші спеціалісти за показами. Скажімо, кардіолог, якщо дитина має певні проблеми з серцем. Якщо ні, то до цього спеціаліста іти не треба й т. д. Діти повинні пройти й лабораторні обстеження: загальний аналіз крові, сечі, кров на цукор і кал на яйцеглисти. Учням у 10 – 11 років: офтальмолог, отоларинголог, хірург, ортопед, стоматолог, гінеколог, ендокринолог, психолог (у школі). І підліткам 15, 16, 17 років. У 15 – 17 років поглиблений медичний огляд проходять усі, окрім дівчат 16 років. У 16 років – тільки юнаки. В 11-му класі хлопці проходять медогляд у військоматах, а дівчата – у поліклініці.

Решті школярів, як твердить Віра Іванівна, відповідно до наказу МОЗ про забезпечення медико-педагогічного контролю за фізичним вихованням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, треба звернутися лише до  педіатра чи сімейного лікаря і зробити пробу Руф’є. Дитина робить 30 присідань і тоді лікар перевіряє пульс перших 15 секунд першої хвилини після присідання і останні 15 секунд. Тоді за спеціальною формулою визначають пробу Руф’є. І відповідно до цієї проби визначають, в якій групі на уроці фізкультури школяр має займатися: основній, спеціальній чи підготовчій. Без такої довідки дитину справді не мають права допустити до фізичного навантаження на уроках фізкультури.

Тож як бути? Вчителі твердять, що поглиблений медичний огляд потрібний усім. Наприкінці навчального року вони роздали дітям бланк з переліком спеціалістів, в яких вони мають пройти огляд. І попередили, як кажуть батьки, що без такої довідки до школи можна не приходити. Медики ж твердять, що огляд потрібний не всім. А що робити батькам?

Про те, що на початку серпня у поліклініках буде хаос, можна було передбачити. Медики і освітяни могли зібратися разом і дійти певного висновку. Але… У нас же починається роз’яснювальна робота лише після того, як скарги від батьків летять у всі інстанції: до міського і Головного управління охорони здоров’я, у ЗМІ, на “гарячі” лінії тощо. Ніяк не  відвикнемо працювати за принципом: поки грім не вдарить...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4214 / 1.59MB / SQL:{query_count}