Мабуть, немає більшого щастя на землі, ніж народження здорової бажаної дитини. І з цим маленьким дивом, що тихенько посапує під боком матері, не може ніщо зрівнятися. І, певно, немає більшої трагедії за ту, коли на світ з’являється хворе дитя. На жаль, немовлят із різною патологією народжується дедалі більше. Чому? Інколи причини відомі, та частіше – ні. Втім не все так трагічно, багатьох немовлят, що народилися з тією чи іншою патологією, вдається врятувати й вони ростуть здоровими повноцінними дітками. Але врятованих маленьких життів було б набагато більше, якби наші медики були забезпечені сучасним обладнанням, мали відповідні умови для порятунку. Львівські хірурги часто стажуються за кордоном, бачать, як там надають медичну допомогу немовлятам, вони готові такі операції робити і в нас, бо вміють і знають, як їх робити, але між можливостями європейських і українських лікарів є велика різниця. Про обладнання (діагностичне, хірургічне), інструментарій, умови роботи, які є у закордонних колег, наші медики можуть лише мріяти. І вони вирішили більше не чекати (на державу нині надій мало), а самим наблизити цю мрію.
Спеціалісти Львівської обласної дитячої клінічної лікарні ОХМАТДИТ ініціювали створення першого обласного Центру дитячої мініінвазивної (малотравматичної) хірургії та хірургії новонароджених.
Чим менший хірургічний інструмент, тим він дорожчий
– Життя вимагає від нас поліпшити надання допомоги новонародженим, бо кількість дітей із вродженими вадами катастрофічно зростає, – розповів “Пошті” Роман Стеник, завідувач 1-го хірургічного відділення ОХМАТДИТу. – Ми новонароджених оперуємо вже давно, але хірургія розвивається, з’являються нові методи лікування. Й одним із таких методів є відеохірургія або мініінвазивна хірургія. Цей метод нині є найбільш перспективним, він розвивається у всьому світі і дає хороші результати. Це малотравматичний метод, що дуже важливо для новонароджених, дітей раннього віку. Адже оперувати часто доводиться у перші дні життя малюка й можливість звичайної операції у порожнині є дуже маленька, бо малі розміри самого тіла.
У новонароджених, як розповів Роман Володимирович, часто виявляють діафрагмальні грижі, вроджені атрофію стравоходу, кишкову непрохідність тощо. І рятують маленьких пацієнтів лапароскопічним, торокоскопічним, ендоскопічним методом, залежно від того, в якій ділянці тіла є проблема. Таким методами можна видаляти апендицити, ускладнені апендицити, пухлини. Скажімо, торік в ОХМАТДИТі лапароскопічним методом зробили понад 140 операцій, цього року вже майже 60. За рік хірурги лікарні роблять понад 1,5 тисячі різних операцій. Якби була можливість виконувати їх малоінвазивними методами, то з року в рік їх кількість зростала б.
– Порятунок новонароджених у нас є пріоритетним напрямом роботи, – каже завідувач Роман Стеник. – Тому мріємо створити Центр дитячої мініінвазивної хірургії та хірургії новонароджених. У ньому має бути сучасна діагностична і хірургічна апаратура, необхідна для проведення малоінвазивних операцій, вона має бути в одному блоці. Така апаратура – дорога і її не можна пересувати, перевозити. Медицина постійно розвивається, щоразу з’являється щось нове, і ми прагнемо йти в ногу з нашими європейськими колегами, тож хочемо все нове впроваджувати і у нас.
Зі світу по нитці…
Звісно, на створення сучасного центру потрібні гроші, причому не малі. І для початку, щоб зрушити справу з місця, треба обладнати сучасний операційний блок. Передусім хірурги хочуть придбати лапароскопічну стійку і закупити інструменти для проведення малоінвазивних операцій у новонароджених, бо для них потрібні інструменти зовсім іншого діаметру і розмірів, ніж для дітей старшого віку. Парадокс, але чим менший хірургічний інструмент, тим він дорожчий. Нині лише один інструмент коштує від 150 у.о. до 10, 20 тис. у.о. У держави, як здогадуєтеся, таких грошей нема і не відомо, коли будуть. Тож медики звернулися до благодійників, меценатів, артистів, одне слово, до всіх небайдужих людей. Вони розробили план різноманітних благодійних акцій. 25 березня в рамках акції “Врятуй маленьке життя” у філармонії відбудеться концерт, в якому візьмуть участь 12 гуртів та молодих виконавців. Гроші, зібрані на ньому, підуть на створення центру і закупівлю апаратури.
Напередодні Міжнародного дня захисту дітей (наприкінці травня) благодійний концерт дасть хор “Дударик”. І цьогорічний львівський Fashion Week також зробить свій внесок у цю справу.
– До нас телефонують колишні пацієнти, колеги, друзі і просто незнайомі люди й запитують, як вони можуть долучитися до цієї акції, – каже дитячий хірург Андрій Дворакевич. – Знайшлися меценати, які готові допомогти відремонтувати операційний блок.
Кожен, хто не байдужий до дитячих сліз і хоче врятувати маленьке життя, може також долучитися і для початку придбати квиток на благодійні концерти або перерахувати гроші.
P.S. Коли верстався номер, ми довідалися, що один з ініціаторів створення центру, завідувач 1-го хірургічного відділення Роман Стеник, відсвяткував ювілей. “Пошта” приєднується до побажань його колег і сподівається, що хороший задум хірургів таки буде впроваджено в життя.
Банківські реквізити: Благодійний фонд
“ Карітас – Львів УГКЦ” ЄДРПОУ 23973610
р/р 26008304410823 в філії “Відділення ПАТ Промінвест банку в
м. Львові” МФО 325639 м. Львів
Платіж – Благодійна пожертва на акцію: “ ВРЯТУЙ МАЛЕНЬКЕ ЖИТТЯ”.