Ситуації, коли наступного дня ми картаємо себе за те, що з'їли чи випили зайвого, виникали, мабуть, у кожного. І даємо собі обіцянку, що більше нізащо такого не повториться, але... Переїсти та й перепити, нам, галичанам, досить легко, особливо на свята. Адже кожна господиня накриває стіл так, що від наїдків та напитків він просто прогинається. А на різдвяні свята прийнято ще й ходити колядувати до родичів, сусідів, друзів. І у кожного, щоб не образити господарів, треба випити і закусити. І ми не відмовляємо, зате після свят чимало людей стає пацієнтами лікарень, бо у них "вийшли з ладу" підшлункова, печінка, шлунковокишковий тракт. Та й серцевих нападів, інфарктів, як твердить статистика, також у цей час більшає. Чому? А, головне, як свята гарно відпровадити й до ускладнень не допустити? Аби отримати відповіді на ці запитання, "Пошта" звернулася за порадою до відомого київського лікарядієтолога, реабілітолога Бориса Скачка.
Переїдання може спровокувати інфаркт або інсульт
- Аби обмін речовин і травлення проходили нормально, - каже лікар Скачко, - треба правильно харчуватися, особливо за святковим столом, коли від розмаїття смаколиків очі розбігаються. Якщо у вас є апетит, розпочніть трапезу з білкової їжі - з'їжте кусень курки, м'яса, риби чи яйце. Але у жодному разі не змішуйте різні білки, тобто не їжте одночасно курятину, рибу, м'ясо. Білки підвищують обмін речовин на 40% і тому всі зайві калорії згоряють. Після цього можна їсти все, що подобається, і навіть солодощі, і не боятися, що вони відкладуться у жир. Адже саме цього найбільше бояться жінки.
Коли треба сідати до святково столу, а ви відчуваєте, що апетиту зовсім нема, дієтолог радить спершу випити трохи сухого вина або горілки, з'їсти продукт, у якому є багато спецій - перцю, кропу, часнику, паприки (скажімо, шматочок сала з часником), щоб збудити апетит, прискорити обмін речовин, виділення шлункового соку. А тоді за столом вже покласти на тарілку шматок курки чи м'яса.
Чимало жінок, турбуючись про свою фігуру, розпочинають застілля із салатів. Мовляв, якщо ними заповнити шлунок, вони малокалорійні, то вже на інші страви, висококалорійні, у шлунку залишиться мало місця. Але дієтолог твердить: розпочинати трапезу із салатів у жодному разі не можна, бо вони заберуть весь шлунковий сік, який на перетравлювання салатів зовсім не потрібний. Він потрібний білкам, тобто, м'ясу, рибі, яйцям, а для розщеплення м'яса його вже не вистачить. А це призведе до порушення травлення, іншими словами "революції" у шлунку.
Якщо відчули, що як не намагалися, а таки з'їли забагато, Борис Скачко радить випити ложку меду з водою або просто з'їсти мед і запити його водою. Це прискорить потрапляння їжі зі шлунка в кишківник. Багато людей у такі моменти хапаються за мезим, фестал тощо. І цьому неабияк сприяє реклама цих ліків, яку постійно транслюють по телевізору. Але вдаватися до цих лікарських засобів, на думку лікаря Скачка, дуже небезпечно - люди ризикують після цього потрапити до лікарень з інфарктом чи інсультом. Річ у тім, що ці препарати різко збільшують в'язкість крові, а це збільшує ризик розвитку гіпертонічного кризу, інфаркту міокарда, інсульту.
Тим, хто випив забагато, у пригоді стане холодець
Багато людей помилково вважають, що при хорошій закусці оп'яніти складно. Але доволі часто колядники переоцінюють можливості свого організму. Глядь - ноги не слухаються, язик заплітається, голова гуде...
Якщо супутника чи супутницю треба швидко привести до тями, лікар Скачко радить у склянку води накрапати кілька крапель нашатирного спирту і дати випити - протверезіють на очах. Можна також дати випити "хворому" і склянку марганцівки. Але, готуючи світлорожевий розчин, обов'язково перелийте його в іншу посудину, щоб осад залишився на дні. Бо, потрапивши у шлунок, він зробить з нього решето.
Людей, які швидко п'яніють, інколи називають слабаками. Мовляв, випив 100 г і захмелів. Але таким людям можна лише позаздрити. За словами Бориса Скачка, легке сп'яніння після випитих 100 г відчувають лише ті, у кого здорова печінка. А коли для розслаблення треба випити багато, з печінкою погані справи. Тож слід задуматися, чи варто взагалі пити.
Сідаючи за святковий стіл, краще пити один алкогольний напій. У жодному разі не змішувати вино, горілку, коньяк тощо. Якщо всетаки кортить спробувати кілька напоїв, то слід розпочинати з напоїв зі слабшим градусом, а тоді перейти до напою з вищим.
Чоловіки доволі часто полюбляють після спиртного випити пива, вважаючи, що "горілка без пива - гроші на вітер". Але таким наступного дня не позаздриш. У жодному разі не можна залишати організм сам на сам із проблемою, йому треба допомогти. Тим, хто хильнув зайвого, для полегшення стану стане у пригоді капустяний, огірковий, помідоровий розсіл. Вони сприяють залуженню крові та очищенню організму через нирки. Але найкраще наступного дня підійде холодець - його треба розтопити і випити бульйон гарячим. Білки, що містяться в ньому, зв'язують та виводять через ті ж нирки токсичні метаболіти алкоголю. Чого не можна категорично робити після затяжного застілля, так це пити каву або чай. Вміст кофеїну сприяє збільшенню притоку крові до мозку, що може бути небезпечним при поганих судинах, атеросклерозі, схильності до підвищеного тиску.