В Україні, зокрема і на Львівщині, зростає кількість хворих на коронавірус. Медики акцентують: зазвичай хворіють люди, які не вакцинувались або отримали лише одну дозу щеплення, а також ті, хто вакцинований більше ніж шість місяців тому.
За останній тиждень в Україні зафіксовано понад 36 тисяч нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби (з них дітей – 5628, медпрацівників – 869), що на 53,7% більше за показник попереднього тижня. Госпіталізовано 6273 особи, що також підтверджує зростання – на 32,5%, інформують у пресслужбі Міністерства охорони здоров'я України.
Якщо кількість хворих на коронавірус зростатиме, обмежувальні заходи в на Львівщині можуть посилити
«Сьогодні особливо непросто, адже паралельно з війною і щоденними втратами ми маємо ще один фронт боротьби – з Covid-19, який також потребує зусиль та праці медиків. Попередні роки довели нам, що лише неухильне дотримання правил та норм рятує життя від підступної хвороби. Тож сьогодні наше завдання – забезпечити тестування та вакцинацію, адже це значно допоможе нашим лікарям, які й так завантажені пораненими та працюють на межі можливого», – зазначив очільник МОЗ Віктор Ляшко. З його слів, наразі на рівні кожної області є можливість використовувати експрес-тести та ПЛР-тести на Covid-19 для проведення відповідних досліджень, адже держава забезпечила їх у достатній кількості.
Окрім того, держава домовилась з міжнародними партнерами про отримання вакцини проти грипу у вигляді гуманітарної допомоги. Так, очікується, що вже у жовтні надійде близько 190 тисяч доз вакцини, яку спрямують передусім для щеплення медиків та груп ризику.
Три вакцини для щеплення
Федір Лапій, лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, наголошує, що зараз як ніколи потрібен захист від коронавірусної хвороби. В умовах війни та з наближенням осінньо-зимового сезону ризик підхопити Covid-19 значно збільшується.
Цього тижня Міністерство охорони здоров’я дозволило друге бустерне щеплення для всіх охочих. В Україні зараз доступні три вакцини проти Covid-19: інактивована CoronaVac від Sinovac, мРНК-вакцина Comirnaty від Pfizer-Biontech, векторна Janssen (Jcovden) від Johnson&Johnson.
Незначні інфекції, наприклад, застуда або субфебрильна температура, не є протипоказаннями до вакцинації. До прикладу, в США дітей щеплюють навіть у випадку підвищеної температури та ознаках ГРВІ.
Також цього тижня в Україні дозволили робити щеплення проти коронавірусу дітям від 5 до 11 років. Раніше мінімальним для введення Covid-вакцини був 12-річний вік. Про це повідомив головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. Водночас обов'язковою умовою для проведення Covid-вакцинації є інформована згода батьків або опікунів дитини.
Щеплення дітей віком від 5 до 11 років здійснюватимуть вакциною Comirnaty від Pfizer. Наразі Україна очікує на відповідний препарат саме для дітей, адже дозування відрізняється від того, що вводять дорослим.
Вакцинуватись можна в поліклініках Львова: контактні телефони

На Львівщині за тиждень коронавірус забрав життя п’яти жителів області. В стаціонарах лікують понад 400 хворих. Про це інформують у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ. З 12 по 18 вересня в області обстежили 6410 людей. З них у 2372 осіб підтвердили захворювання.
«Бережіть себе і рідних. Пам'ятаємо про соціальну дистанцію, гігієну рук. Маска в місцях масового скупчення людей не буде зайвою. У разі найменших ознак хвороби зверніться до сімейного лікаря», – акцентує Наталія Іванченко, керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ. З її слів, одягати маску варто і під час відвідин медичних закладів та спілкування з людиною з ознаками застуди. «Якщо дитина має ознаки застуди, не ведіть її до школи чи дитячого садка. Під час навчання в організованих колективах рекомендовано одягати маски», – додає Наталія Іванченко.
Щеплення дітей віком від 5 до 11 років здійснюватимуть вакциною Comirnaty від Pfizer
Як інформують в міському управлінні охорони здоров’я, у трьох міських лікарнях Львова (Лікарні святого Пантелеймона, Лікарні святого Миколая та п’ятій лікарні) передбачили понад тисячу ліжок для хворих на коронавірус. Понад 115 ліжок – реанімаційні, є достатньо апаратів ШВЛ, біля кожного ліжка є киснева точка. Також є достатньо кисневих концентраторів, зокрема й тих, які видають пацієнтам амбулаторно для підтримувальної терапії після лікування у стаціонарі.
Медики закликають вакцинуватись, адже вакцина «вчить» імунну систему розпізнавати вірус і боротися з ним, і саме це мінімізує ризик смертельних ускладнень. Записатись на вакцинацію можна за номером телефону поліклініки або у свого сімейного лікаря чи самостійно у системі Helsi.
Вакцинація дієва, вона захищає населення від важких форм захворювання та загостреного перебігу
«Вакцинація дієва, вона захищає населення від важких форм захворювання та загостреного перебігу. Ми вважаємо захищеними тих людей, які отримали дві дози вакцини проти коронавірусу як основний вакцинальний комплекс. На Львівщині лише 123 тисячі людей вакцинували бустерною дозою», – зазначає Наталія Іванченко.
Зробити першу бустерну дозу можна не раніше, ніж за шість місяців після другої дози вакцини. А другу бустерну дозу – не раніше, ніж за чотири місяці після першої бустерної дози.
Зараз у Львові діє дев’ять стаціонарних пунктів вакцинації у міських поліклініках, де можна щепитись першою чи другою дозою вакцини, або ж ревакцинуватись – тобто зробити бустерну дозу. Доступні вакцини – Johnson&Johnson, Pfizer та CoronaVac.
«Львівщина забезпечена вакцинами CoronaVac, Johnson. Вакцина Pfizer є не у всіх медичних закладах, але ми очікуємо, що найближчим часом отримаємо. Зазначу, що найбільш активно вакцинувалось в області населення віком 25-45 років», – додає Наталія Іванченко.
Графік роботи та наявні вакцини – уточнюйте за телефоном медзакладу Львова.
1 МП (вул. Руська, 20) – (032) 235-65-58
2 МП (вул. Симоненка, 4) – (067) 676-38-89
3 МП (вул. Повітряна, 99) – (032) 288-07-50
4 МП (просп. Червоної Калини, 68) – (095) 081-50-61, (096) 923-18-66
5 МП (вул. Виговського, 32) – (095) 367-38-67
6 МП (вул. Медової печери, 1) – (067) 549-33-58
1 МКЛ (вул. Лемківська, 28) – (096) 533-02-63, (098) 636-09-28
4 МКЛ (вул. Стецька, 3) – 260-20-07, 260-22-88, (067) 472-87-27, (095) 460-20-07
5 МКЛ (вул. Чупринки, 61) – (067) 622-78-10, 237-64-59, 237-03-87
Наразі без обмежень
Попри те, що в Україні зафіксували сезонне зростання кількості хворих на Covid-19, Міністерство охорони здоров'я не планує вводити профілактичні обмеження по всій країні. Зокрема, мовиться про контроль за наявністю Covid-сертифікатів та обов'язкове носіння захисних масок у громадських місцях, про що повідомив головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. З його слів, в Україні після оголошення воєнного стану через повномасштабне вторгнення РФ скасували обмеження, введені на тлі пандемії коронавірусу, і повертати їх на загальнонаціональному рівні не збираються. «На національному рівні не планується впроваджувати загальнонаціональні локдауни або якісь обмежувальні заходи», – зазначив Ігор Кузін.
Ми вважаємо захищеними тих людей, які отримали дві дози вакцини проти коронавірусу як основний вакцинальний комплекс
Водночас санлікар закликав місцеву владу, у разі необхідності, застосовувати профілактичні обмеження. Сьогодні рекомендації щодо носіння масок через різке зростання захворюваності уже озвучили у Києві та Івано-Франківську.

«Відповідні медичні комісії та ДСНС області можуть застосовувати масковий режим у місцях масового скупчення населення, транспорті. Рекомендувати носіння масок у закладах охорони здоров’я. Такі заходи можуть зменшувати кількість випадків коронавірусної хвороби. Ми закликаємо, щоб області використовували цей механізм, але ще раз хочу наголосити, що тут має бути баланс між можливостями, безпековим питанням і тим впливом, який ці заклади можуть спричинити щодо зростання кількості випадків», – наголошує санлікар.
«Якщо кількість хворих на коронавірус зростатиме, обмежувальні заходи в на Львівщині можуть посилити», – каже директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Орест Чемерис.
Школи, коронавірус та самоізоляція

Управління освіти Львова провело нараду з керівниками закладів освіти Львівської міської територіальної громади, де обговорили актуальний алгоритм дій у разі виявлення хворих на коронавірус.
«Ми щодня аналізуємо статистику захворювання на коронавірус і, на жаль, наразі кількість хворих зростає. Наші школи не вперше працюють в умовах поширення цього захворювання, але ми вкотре провели нараду з керівниками наших навчальних закладів та нагадали про протиепідемічні заходи», – зазначає Андрій Закалюк, керівник управління освіти Львова.
Школи кожного дня здійснюють моніторинг захворюваності серед працівників та учнів закладу. У разі виявлення хворого учня, клас, в якому він навчається, скеровується на ізоляцію на п’ять днів. Самоізоляція завершується лише за умови відсутності в учнів симптомів захворювання. Більшість педагогів Львова є вакцинованими, окрім тих, що мають протипоказання.