
У Львівському обласному клінічному перинатальному центрі функціонуватиме Регіональний центр неонатального скринінгу. Тут проводитимуть комплексне обстеження та виявлятимуть спадкові, а також вроджені захворювання у новонароджених з Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Волинської, Хмельницької, Чернівецької, Тернопільської областей.
Обстеження малюків проводитимуть задля ранньої діагностики рідкісних захворювань. Для ефективного лікування більшість рідкісних хвороб потрібно виявити впродовж перших 10 днів життя дитини. Перелік установ, у яких запрацюють центри неонатального скринінгу, затверджений Міністерством охорони здоров’я України.

Зі слів керівниці Львівського обласного перинатального центру Марії Малачинської, рання діагностика сприятиме вчасному виявленню недуг у дітей та підбору ефективного лікування. Цей проєкт дуже важливий для Львівщини, адже досі безплатно можна було діагностувати лише чотири захворювання. Отже, новостворений центр значно розширить можливості допомоги дітям та їхнім родинам.
«Нам вдалося успішно презентувати можливості та команду фахівців Львівщини, які готові долучитися до створення нової системи неонатального масового скринінгу в Україні. Сьогодні уже проводимо підготовчі роботи, консультації, очікуємо надходження обладнання, готуємося до контрактування з Національною службою здоров'я України», – каже Марія Малачинська.
У межах пакету НСЗУ безплатно діагностуватимуть понад 20 захворювань
У межах пакету Національної служби здоров’я України безплатно діагностуватимуть понад 20 захворювань. Медики обласного клінічного перинатального центру уже провели робочі зустрічі з колегами з Інституту спадкової патології НАМН України та Медико-генетичного центру у Львові. У країнах Європейського Союзу новонароджених перевіряють вже на 40 орфанних хвороб, у США – більше ніж на 60.
Порядок проведення неонатального скринінгу новонароджених затверджений Міністерством охорони здоров’я України у жовтні 2021 року. Регіональні центри неонатального скринінгу організовують проведення дослідження отриманих зразків крові новонароджених з визначених регіонів, контролюють дотримання процедури взяття та своєчасного відправлення зразків крові пологовими стаціонарами, вносять інформацію про результати скринінгу до медичної або лабораторної інформаційної системи, надають письмову інформацію про позитивні результати скринінгу.