Відновлення після Covid-19: особливості харчування

Поради відомої дієтологині Оксани Скиталінської, які продукти треба ввести у раціон, а які обмежити

Ось уже кілька тижнів Львівщина, як і вся Україна, переживає третю хвилю Covid-19. Тисячі людей захворіли, чимало з них перенесли хворобу важко і нині потребують тривалого відновлення організму. Бо хоч сама хвороба відступила, проте до повного одужання ще далеко. Слабкість, втома, безсоння чи надто яскраві сновидіння, депресія, задишка і тахікардія, розлади травлення, погіршення зору чи слуху, втрата чи зміна нюху – далеко не повний перелік наслідків перенесеної хвороби, які не дають змоги почуватися здоровими.
Про те, наскільки важливим є харчування для тих, що одужують після коронавірусної хвороби, на що передусім потрібно звернути увагу, які продукти варто ввести у раціон, а які обмежити, читачам «Львівської Пошти» розповіла дієтологиня Оксана Скиталінська.

Відновлюємо ресурси

Після перенесеного інфекційного захворювання, зокрема коронавірусної хвороби, організм людини, який посилено боровся з інфекцією і витрачав ресурси, потребує максимально хорошого відновлення. А для цього потрібні ресурси, які дає їжа: повноцінна, збалансована, легкозасвоювана, з великим вмістом білка, з якого 60 відсотків тваринного походження. Це яйця, нежирне м’ясо, кисломолочні продукти, риба. Білок є будівельним матеріалом для імунних клітин, відновлення тканин, для нормальної роботи гормонів, належної роботи печінки, яка виконує функцію очищення організму від різноманітних токсинів, продуктів життєдіяльності вірусу. Тому при кожному прийомі їжі потрібно вживати хоча б один із цих продуктів, можна і кілька.
М’ясо бажано їсти нежирне, м’яке, варене, тушковане, запечене, але не смажене. Варто звернути увагу, що подрібнене м’ясо засвоюється краще –парові котлети, паштети, запіканки, фрикадельки.
Готувати страви – зупи, каші – варто не на воді, а на нежирному, неміцному бульйоні – курячому, індичому. В ньому міститься білок у чистому легкозасвоюваному вигляді. Містить він і глутамінову кислоту, яка дуже добре відновлює клітини кишкового епітелію, що дуже страждають при коронавірусній інфекції. Окрім того, вона дуже цінна для мозку, для синтезу дуже важливих нейромедіаторів, щоб людина нормально почувалася.
Особливо велику цінність має печінка, яку потрібно вживати двічі-тричі на тиждень. Можна готувати м’ясо-печінкові паштети, тюфтельки.
Яйця бажано варити на м’яко, бо в рідкому жовтку є дуже важливі речовини – фосфоліпіди, лецитин, холестерин, які допомагають організму швидше відновлюватися.
Мають бути продукти, багаті на корисні жири, бо вони забезпечують повноцінну роботу всіх клітин, мають протизапальні властивості, сприяють засвоєнню жиророзчинних вітамінів. Тому мають бути жири, які є в складі рідкого жовтка, оливкова олія, морська риба – варена, тушкована, запечена, оселедець чи скумрія (їх потрібно вимочити, щоб не були солоні). Варто споживати не знежирені кисломолочні продукти, а нормальної жирності: сир 5%, сметана 20-25%, йогурти і кефіри 2-3,5%, хороше вершкове масло. Ці жири дуже цінні, вони містять речовини, які допомагають відновленню легеневої тканини, синтезу сурфактанту – речовини, яка допомагає дихати.
Буде корисним і шматочок промороженого сала, не копченого, не печеного, а саме промороженого кілька днів у морозильнику, просто треба забрати зверху зайву сіль.
Потрібні й складні вуглеводи. Це каші, фрукти, овочі. Не варто боятися картоплі – запечена містить багато калію.
Не слід уникати кави та чаю: зеленого і чорного, свіжонастояного. Можуть бути напої на його основі ягід. Горнятко кави добре тонізує, окрім того, дуже добре впливає на печінку, на мозковий кровообіг.
Не можна вживати смажену їжу, ковбаси, особливо жирну салямі, солодощі, в яких дуже багато жиру і цукру, та, звісно, спиртні напої.
Якщо дуже хочеться солодощів, можна їсти шоколад (не менш ніж 85%, з ягодами, з горіхами), фрукти – яблука, грушки, цитрусові, ківі. Можна готувати желе, але щоб там було побільше ягід. Якщо дуже хочеться морозива і людина цілком добре почувається – пів пачечки можна, особливо якщо здобрити його ягодами. Однак їсти потрібно дуже повільно, зважаючи на те, що холодна їжа небажана. Можна посипати горіхами. До речі, горіхи теж корисні, але не солоні і не надто багато, найкраще волоські.
Їжа обов’язково має бути теплою. Не гарячою, не холодною, а такою, щоб максимально комфортно могла засвоюватися організмом.
Їжа має дарувати задоволення! Не варто насилу споживати їжу, яка хоч і корисна, та не подобається. Потрібно знайти свій варіант споживання того чи того продукту. Наприклад, якщо не подобається просто їсти ягоди, додайте їх у салат чи перетріть із ложечкою меду або щіпкою цукру. Однак маємо максимально взяти все, що дає нам природа.

Вітаміну С потрібно багато

Дуже важливі продукти, які містять вітамін С у великій кількості, бо він не синтезується нашим організмом, а може потрапити тільки з їжею. Коли людина хвора, то потреба в аскорбіновій кислоті може бути у десятки разів більшою, аніж зазвичай. Вітамін С має поступати не одноразово, а постійно, впродовж дня, бо від нього залежить робота імунних клітин. Тому впродовж дня: склянка неміцного настою шипшини, трохи згодом перетерті ягоди смородини, салат із петрушкою. Найкращим джерелом вітаміну С вважають шипшину, однак варто зважати, що вона має бути правильно висушена, не при високих температурах у печі і не на сонці, бо тоді вона втрачає вітамін С. Ягоди мають бути сухі, яскраво-червоні.
Джерелом вітаміну С є й червоний перець, капуста. Ківі теж містить дуже цінний комплекс біологічно активних речовин і є розчинником клітковини, яка живить кишкові бактерії. Цей фрукт багатий на вітамін С, фолати, тому не варто ним нехтувати.
Крім того, в раціоні мають бути банани, яблука, грушки, цитрусові, а на першому місці звичайні українські ягоди, не заморські годжі чи асаї, а чорниці, смородина, малина, ожина та інші. Важливий момент – треба добре розжовувати насіння і шкірку, бо вони дуже цінні. Чорноплідна горобина дещо сприяє згортанню крові, однак це не означає, що не можна з’їсти кілька ложок і її. Перевагу треба віддавати смородині, чорницям. Продають заморожені суміші ягід – це значно дешевше і доступніше. Однієї склянки на день вистачить, і це дуже корисно.
З’являється перша зелень: черемша, кульбаба, кропива, яка, окрім вітаміну С, містить багато інших корисних речовин, як-от фолієву кислоту, дуже корисну для судин. Гіркоти кульбаби сприяють утворенню жовчі, роботі печінки. Цю зелень потрібно збирати в чистому місці та добре промити під проточною водою, щоб не підхопити якусь інфекцію. Можна навіть ошпарити і додавати в салат, обов’язково заправити корисним жиром, щоб жиророзчинні компоненти теж засвоювалися.
Якщо заживаєте аптечний вітамін С, то сам він не засвоюється, його треба споживати разом із ягодами чи апельсиновим соком, бо він потребує для засвоєння кольорових пігментів.

Увага на особливості

Після антибіотиків потрібно дати змогу відновитися корисній кишковій мікрофлорі. А це відбувається завдяки споживанню пребіотиків – продуктів, які її живлять. Це, зокрема, часник, тушкована цибуля, напій із цикорію, настій із кореня цикорію чи кореня кульбаби, пружні банани (не дуже стиглі, а твердуваті), чорнослив. Номер один – топінамбур, його можна потерти на дрібненькій тертці і додати до салату. Потрібні також пробіотики, себто кисломолочні продукти: натуральні йогурти, кефір.
Щоб відновити організм після кортикостероїдів, наслідком застосування яких є зменшення м’язової тканини, порушення вуглеводного обміну, затримка води в організмі, потрібно вживати більше білків, а також необхідно зменшити споживання солі, щоб не було набряків, щоб добре працювала судинна, лімфатична система. Корисно вживати продукти, багаті на магній, як-от висівковий відвар. Гречка має бути присутня в раціоні майже щодня. Додатково вживати магній. Також дуже важливими є продукти, що мають яскраві кольори. Морква тушкована також має бути в раціоні майже щодня, буряк тушкований, варений, печений, свіжий. Інші кольорові продукти. І ще дуже важливими є всі хрестоцвіті – капуста усіх різновидів, рукола, редька, редис, дайкон. Вони підсилюють здатність печінки очищувати організм від усіх токсинів, що дуже важливо для його відновлення і кращого самопочуття. Їх потрібно споживати щодня, але в невеликій кількості, щоб не було здуття живота. Однак якщо людина перебуває у ще доволі важкому стані, треба звернути увагу, щоб їжа була легкозасвоюваною і не була грубою.
Якщо маєте якісь проблеми, передусім варто звернути увагу на них. Приміром, якщо є діарея, пронос, то треба вживати продукти, які це стримують, як-от усі страви, приготовані на рисі. Водночас не варто забувати про білок і не накидатися на сирі овочі, а обережно, потрошки вводити їх у раціон, дослухаючись до реакції організму. Якщо існують проблеми з судинами, звернути увагу на ягоди, різноманітну зелень. Якщо є розлади сну чи депресія, варто використовувати заспокійливі суміші, чаї. Дуже ефективними будуть чаї на основі поєднання м’яти, валеріани та меліси. Тобто впродовж дня можна пити чай з меліси і м’яти, а на ніч випити чаю з валеріани і меліси. Зо два тижні так попити, а також додатково вживати магній. Це допоможе нормалізувати сон і настрій, покращити самопочуття.
Поширеним наслідком коронавірусної хвороби є згущення крові. Варто знати, що калина трішки розріджує кров, тож якщо хто має заморожену або перетерту калину, можна нею скористатися. Дуже добре розріджує кров і буряк (можна натерти до салату сирий або випити кілька ложок розведеного водою бурякового соку). Буряковий квас теж дуже добре діє не тільки на кров, а й на кишківник.

Без експериментів і надуживань

Не варто експериментувати – голодувати чи вдаватися до екстремальних дієт. Навпаки, якщо я кажу, що здорова людина має харчуватися двічі-тричі на день, то після хвороби потрібно їсти часто, невеличкі порції. Має бути сніданок обід і вечеря, а між ними – перекуски. Споживати продукти, які мають багато біологічної цінності, наприклад, якщо нема надлишкової ваги, какао з вершками чи какао з молоком – дуже цінний продукт, якщо відчуваєте слабкість.
Одужання після ковіду суб’єктивне, воно випереджає реальний стан речей, тобто організм, клітини відновлюються значно повільніше. І хоч загалом це добре, однак варто про це пам’ятати, позаяк можна почати вживати те, до чого організм ще не готовий: торти, цукерки, спиртне. Цього робити не треба, бо стан може дуже різко погіршитися. Для цілковитого одужання потрібне тривале лікувальне харчування, а це означає нічого смаженого, дієтичні страви не дуже гострі й не солоні. Варто обійтися без випічки, замість десертів – різноманітні ягоди, печені яблука, ягідні желе, киселі.

Не їжею єдиною

Полівітамінні комплекси, коли людина одужує, можуть бути дуже корисні. Це різні полівітаміни, вітаміни групи В. Якщо в людини, наприклад, постраждала більше нервова система, обов’язково має бути додатковий прийом магнію, бо він бере участь в усіх процесах, які відбуваються в нервовій системі, а його дефіцит спричиняє нервові розлади.
Потрібно часто відпочивати, ходити, бувати надворі, бо їжа хоч і дуже важливий, але лиш один з пазлів здоров’я. Все має позитивний вплив, особливо сонце, яке допомагає синтезувати в організмі вітамін D, який є протизапальним, антидепресантним. Це не означає, що ви вийшли на сонце, і вам одразу має стати краще. Але якщо ви щодня гуляєте, то з кожним днем почуватиметеся краще. Так, ви відчуватимете слабкість у ногах, в тілі, але прогулянки дуже важливі. Вдень варто відпочити, трішки поспати, бо так розвантажується нервова система, одужання настає швидше.
Тому все корисне: і прогулянки, і легка фізична активність, і сон, і позитивні емоції, і легкий масаж, майже погладжування, і дихальні вправи, і сольові кімнати, і електросон. Варто розуміти, що цей стан у різних людей має різний перебіг, тож не слід переживати, чи робити щось через силу, а намагатися отримати від життя щонайбільше позитиву.

Приклад денного раціону від Оксани Скиталінської

Сніданок: омлет із овочами; трішки салату з капусти, моркви, руколи, заправлений сметаною або оливковою олією; кава з молоком або настій шипшини.
Перекуска: какао з молоком і шматочок сиру або канапка з сиром і маслом.
Обід: борщ, капусняк чи суп на нежирному, неміцному м’ясному бульйоні з овочами, крупами (пшоняною чи гречаною); печінка тушкована з якоюсь кашею, салат із буряка.
Перекуска: склянка кефіру з ягодами; скибка хліба.
Вечеря: біла риба (варена, запечена, але не смажена) у вершковому або сметанному соусі; трішки картопляного пюре; салат із квашеної капусти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4699 / 1.68MB / SQL:{query_count}