В Україні 24 лютого розпочалася вакцинація проти Covid-19. Першу дозу вакцини AstraZeneca (Covishield) отримав лікар-реаніматолог Євген Горенко, який працює в ковідному відділенні Черкаської обласної лікарні. «У мене часто питають, чи потрібне вакцинування. Так. Я щодня рятую людей у реанімації і бачу, до яких наслідків може призвести коронавірус. Вакцинування наразі є одним із маркерів цивілізованої людини. Для того, щоб вакцина мала позитивний ефект на певній території, треба щоб було провакциновано як мінімум 50% населення», – каже Євген Горенко.
Першими вакцину AstraZeneca (Covishield), яку літаком доставили в Україну з Індії, отримали сім областей – Київська, Чернігівська, Черкаська, Житомирська, Вінницька та Полтавська.
Згідно з Дорожньою картою з проведення вакцинації від COVID-19, в Україні імунізація відбуватиметься в п’ять етапів. На першому етапі вакцинації щеплюватимуть медиків, які працюють з хворими на Covid-19, бригади швидкої допомоги, співробітників лабораторій, що тестують на Covid-19, мешканців та персонал будинків для людей похилого віку, військових на фронті. На цьому етапі вакцинація здійснюватиметься мобільними бригадами. На другому до них долучаться пункти щеплення.
Вакцинація проти Covid-19 є добровільною і безкоштовною. Кожна людина має отримати дві дози вакцини. Дані про кожне щеплення вноситимуть в електронну систему охорони здоров’я, яка дозволяє на вимогу сформувати довідку про те, що людина пройшла вакцинацію від COVID-19.

«Україна забезпечена вакцинами для першого і другого етапу згідно з планами МОЗ та має домовленості для вакцинації на наступні етапи. Ми отримали надійну вакцину від визнаного в світі виробника – британсько-шведської компанії AstraZeneca (CoviShield), яка відповідає стандартам безпечності та якості і широко використовується провідними країнами Європи та світу», – зазначив 24 лютого міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
З його слів, під час перебування в Індії вдалося домовитися про додаткові партії американської вакцини NovaVax та попередньо законтрактувати вакцини інших виробників, зокрема індійського «Коваксин» від «Бхарат Байотек» (Bharat Biotech).
Станом на 24 лютого Україна очікує такі постачання вакцин: Pfizer – понад 100 тис. доз, Sinovac – близько 2 млн доз, AstraZeneca (CoviShield) – майже 4 млн доз, NovaVax – 15 млн доз із терміном постачання орієнтовно у липні цього року.
Як вже писала «Львівська Пошта», в Україні 65% громадян готові вакцинуватися проти коронавірусу. 30%, найімовірніше, відмовляться робити щеплення. 5% ще не визначилися з цим питанням. Це дані опитування, яке проводили Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучерева разом із Київським міжнародним інститутом соціології.
В області облаштували 14 точок для проведення вакцинації: 10 – у Львові, 4 – у районах. Основними точками проведення вакцинації у місті Львові є поліклініка №2, в області – Стрийська ЦРЛ. На цих двох локаціях щеплення робитимуть першочергово. 12 інших, через затримки з постачанням, перебуватимуть у резерві.
МОЗ запустило інформаційний портал з питань вакцинації проти Covid-19 в Україні. Портал
vaccination.covid19.gov.ua є офіційним джерелом інформації, на якому можна дізнатися про етапи та цільові групи вакцинації, які вакцини будуть використовувати та як відбуватиметься сам процес вакцинації в Україні.
В Україні працює також інформаційний сайт – covid19.gov.ua та національний контакт-центр МОЗ з питань Covid-19. Номер гарячої лінії: 0-800-60-20-19. На які вакцини очікує Україна?
Наразі для вакцинації в Україні планують використовувати чотири вакцини знаних у світі розробників і виробників.
AstraZeneca. Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Дозволена для екстреного використання в Європейському Союзі, Бразилії, Аргентині, Великій Британії, Мексиці та інших країнах. Протягом першого півріччя Україна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford у межах глобальної ініціативи COVAX. Україна також уклала контракт на купівлю вакцини коштом державного бюджету. В Індії ця вакцина випускається під назвою Covishield.
Ефективність цієї вакцини варіюється від 63% у захисті від симптоматичного Covid-19 осіб від 18 років.
У вакцині AstraZeneca використовується безпечний для людини вірус, який переносить елементи вірусу SARS-CoV-2. Так вакцина змушує організм виробити імунітет, водночас не даючи хворобі розвиватися.
Вакцину AstraZeneca вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.
Sinovac Biotech. Вакцина китайського фармацевтичного підприємства Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Дозволена для екстреного використання в Азербайджані, Бразилії, Китаї, Чилі, Індонезії та Туреччині. Перша партія вакцини Sinovac Biotech доставлять в Україну протягом 30 днів після офіційної реєстрації у Китаї, США, Великій Британії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, Ізраїлі, Індії, Мексиці, Бразилії або ж за централізованою процедурою реєстрації Європейського Союзу.
Попередня ефективність вакцини Sinovac Biotech – 50%. Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, дифтерії.
Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у два тижні.
Наприкінці 2020 року Міністерство охорони здоров’я України підписало контракт на постачання 1,9 млн доз вакцини від коронавірусу виробництва Sinovac Biotech.
Pfizer/BioNTech. Вакцину розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Дозволена для повного використання у Швейцарії, Королівстві Бахрейн, Саудівській Аравії. Екстрене використання, дозволене ВООЗ, діє в США, Великій Британії, Європейському Союзі, Швейцарії, Аргентині, Австралії, Канаді, Чилі, Мексиці, Об'єднаних Арабських Еміратах та в багатьох інших країнах. У лютому Україна отримає 117 000 доз вакцини від Pfizer/BioNTech у межах глобальної ініціативи COVAX.
У Канаді ця вакцина показала 95% ефективності у захисті від Covid-19 серед осіб віком від 16 років.
Вакцина Pfizer/BioNTech покликана навчити організм виробляти специфічні антитіла для знищення вірусу.
Вакцину Pfizer/BioNTech проти Covid-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у три тижні.
Novavax. Вакцину розробила американська фармацевтична компанія Novavax. Вона перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань, компанія планує подавати документи до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в I кварталі 2021 року. Попередньо заявлена ефективність становить 89%.
Вакцина Novavax містить білки вірусу SARS-CoV-2, отже, «вчить» організм людини виробляти відповідну реакцію на них. Схоже працюють вакцини від грипу, гепатиту В.
Novavax вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.
Хто матиме пріоритет у безоплатній вакцинації?
Дорожня карта визначає, що вакцинація проти Covid-19 відбуватиметься етапами. Спочатку вакцинують усіх, хто найбільше потребує захисту і допомагає іншим. Серед пріоритетних груп – люди, найбільш уразливі до Covid-19 або від яких залежить життєдіяльність країни, надання допомоги громадянам та їхній захист. Здебільшого до цих груп належать ті, хто взаємодіє з великою кількістю людей, працівники системи охорони здоров’я, а також усі, хто ризикує отримати серйозні ускладнення.
Група пріоритетної вакцинації: чому належать до неї

Медичні працівники, включно з особами, які беруть безпосередню участь у протидії пандемії Covid-19, мають високий ризик інфікування, оскільки не можуть вибрати місце або спосіб організації праці; є критичними працівниками для збереження системи охорони здоров’я.
Військовослужбовці (Збройні сили України, Національна гвардія України тощо), які беруть участь в Операції об’єднаних сил, мають середній ризик інфікування через відсутність вибору умов служби та проживання; мають високий ризик одночасно захворіти великою групою, що спричинить значні ускладнення виконання обов’язків зі збереження територіальної цілісності держави.
Працівники соціальної сфери мають високий ризик інфікування через відсутність вибору умов праці; мають частий контакт із соціально вразливими людьми, людьми віком понад 60 років, що створює додаткові умови для поширення інфекції.
Люди, які мешкають у закладах з надання тривалого догляду та підтримки, працівники таких закладів мають високий ризик інфікування через відсутність вибору умов проживання.
Люди, яким за 60 років, мають підвищений ризик настання смерті через стрімке поширення інфекції всередині установ, де вони мешкають.
Літні люди (понад 60 років), включно з особами з супутніми захворюваннями, мають високий ризик виникнення серйозних ускладнень і смерті.
Працівники важливих структур державної безпеки, включно з Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Службою безпеки України, військовослужбовцями Збройних сил України, Міністерством внутрішніх справ України, мають високий ризик інфікування через відсутність вибору місця і способу організації праці. Їхня робота надважлива для підтримання безпеки, правопорядку, а також реагування в надзвичайних ситуаціях.
Учителі та інші працівники сфери освіти мають високий ризик інфікування через неможливість змінити або реорганізувати умови праці, вік 60+ деяких учителів або працівників освітніх закладів; через високий ризик обмеження життєдіяльності для суспільства загалом.
Дорослі (від 18 до 59 років) зі супутніми захворюваннями та високим ризиком виникнення ускладнень або настання смерті внаслідок Covid-19 мають підвищений ризик тяжкого перебігу хвороби та смерті.
Люди, які перебувають у місцях обмеження волі та/або слідчих ізоляторах та працівники цих установ мають високий ризик інфікування через відсутність вибору умов проживання та праці; є соціально незахищеними та фактично не мають доступу до спеціалізованої медичної допомоги.
Етапи вакцинації
На першому етапі вакцинацію будуть проводити мобільні бригади з імунізації – близько 367 тисяч людей.
Вакцинація людей із надвисоким ризиком інфікування та тяжкого перебігу коронавірусної хвороби Covid-19, а також тих, чия робота критично важлива в умовах пандемії. Зокрема, вакцину отримають медичні працівники та персонал закладів охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу хворим на Covid-19. Також будуть вакциновані мешканці інтернатів, будинків догляду за літніми людьми та персонал цих закладів; учасники Операції об'єднаних сил на сході України.
На другому етапі можна буде вакцинуватися через мережу первинної медичної допомоги та мобільних бригад з імунізації – близько 3 мільйонів людей.
Вакцинація медичних працівників та персоналу, які працюють у закладах охорони здоров’я, що надають медичну допомогу хворим. Також вакцину отримають мешканці будинків догляду за літніми людьми та персонал цих закладів.
На третьому етапі можна буде вакцинуватися через мережу первинної медичної допомоги та мобільних бригад з імунізації – близько 7 мільйонів людей.
Вакцинація людей із високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби Covid-19, а також тих, хто підтримує безпеку та життєдіяльність держави, наприклад, працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Національної поліції України, військовослужбовців.
Вакцинуватимуть через мережу первинної медичної допомоги та мобільними бригадами з імунізації – близько 11 мільйонів людей.
Вакцинація людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби Covid-19 та тих, хто підтримує безпеку та життєдіяльність держави, а також громадян України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. На цьому етапі ще будуть вакциновані, зокрема, працівники місць обмеження волі та/або слідчих ізоляторів та люди, які відбувають покарання.
Близько 13 мільйонів людей
Вакцинація решти дорослого населення України. У разі наявності достатньої кількості вакцини може відбуватися водночас з попередніми етапами.
Як проводитимуть вакцинацію?
Фахівці Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я за підтримки ВООЗ запропонували такі підходи до імунізації проти коронавірусної хвороби Covid-19:
Вакцинація за допомогою мобільних бригад з імунізації. Мобільні бригади працюватимуть там, де доступ до закладів охорони здоров’я буде ускладненим або неможливим. Імунізація проводиться у виїзному режимі в спеціально організованих місцях для людей, які цього потребують.
Вакцинація у пунктах щеплень. Медичні працівники здійснюють вакцинацію всіх людей відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.
Два раунди – дві дози вакцини. Вакцинація проти Covid-19 на кожному з етапів проводитиметься раундами. В одному раунді ті, хто роблять щеплення, отримують по одній дозі вакцини. Кожен раунд триватиме протягом 20-25 днів. Повний захист від нового коронавірусу передбачає дві дози відповідно до інструкцій застосування вакцин, які закуповуватиме наша держава.
Реакції на вакцину
Вакцинація проти Covid-19 допоможе розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину – це означає, що ваше тіло створює захист.
Такі реакції на місці щеплення є нормальними: біль, набряк.
Також можуть виникнути такі загальні реакції: гарячка, озноб, головний біль, втомлюваність.
Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до лікаря за рекомендаціями. Також ви можете так полегшити місцеві симптоми: накладайте прохолодні компреси на місце щеплення, легко розминайте руку, в яку робили щеплення, пийте багато рідини.
Як буде організований процес вакцинації?
Два способи організації процесу вакцинації проти Covid-19:
За допомогою мобільних бригад з імунізації. Мобільні бригади виїжджатимуть до колективів медиків, працівників соціальної сфери, освітян, військовослужбовців тощо, а також туди, де доступ до закладів охорони здоров’я ускладнений або неможливий.
Загальна потреба відповідно до Дорожньої карти становить 572 мобільні бригади для впровадження кампанії на всіх чотирьох етапах. Зараз в Україні сформована достатня кількість мобільних бригад для вакцинації на першому і другому етапах. Загалом до роботи в мобільних бригадах буде залучено 2 500 фахівців. Склад мобільної бригади: лікар, дві медичні сестри, водій.
Вакцинація на базі пунктів щеплень. Медичні працівники проводять вакцинацію всіх людей, яких направлено до них відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом. Для здійснення вакцинації проти Covid-19 на базі закладів охорони здоров’я потрібно додатково залучити до 4300 пунктів щеплень. Окрім того, вакцинацію проти Covid-19 в закладах охорони здоров’я організують таким чином, щоб не порушувати рутинної вакцинації.
Громадяни України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим, матимуть доступ до вакцин проти коронавірусної хвороби в пунктах щеплень на територіях, підконтрольних уряду України.
Львів і вакцинація

Львівська міська територіальна громада повністю готова до 1-го й 2-го етапів вакцинації проти коронавірусу. Сформовано 10 мобільних бригад та облаштовано 10 стаціонарних пунктів імунізації на базі закладів первинної медичної допомоги, інформують у міськраді. Також місто передбачило виплати для медиків, які залучені до процесу вакцинації. 24 лютого міський голова Львова Андрій Садовий оглянув один із таких пунктів щеплення у 2-ій міській поліклініці.
«Щеплення будемо починати в березні. У Львові маємо 10 таких пунктів, також створено 10 мобільних бригад. Мобільні бригади закріплені за нашими лікарнями, і по кожній лікарні насамперед будуть вакцинувати тих, хто працює з хворими на Covid-19. Цей пункт залучать для вакцинації мешканців міста Львова, починаємо з людей старшого віку, з 80 плюс. Все є, що потрібно, є ліфт, можна сюди спуститись, можна роздягнутись. Ми витримуємо усі норми. Очікуємо, що на початку березня перші вакцини вже будуть у Львові, і ми розпочнемо процес вакцинації. Такі умови, які створені у цьому пункті, є і в інших – окремий вхід та

вихід, три зони – підготовки до вакцинації, де ми кожного хворого оглядаємо, зона вакцинації та зона відпочинку, бо пацієнт має 30 хвилин відпочити. Також у поліклініці є відповідно навчені люди, є дефібрилятори, бо можуть бути різні ситуації. Медики готові, наші мобільні групи були на навчаннях у Києві. На першому етапі вакцина буде доступна для медиків, які працюють з хворими на Covid-19. В Україну прилетіла перша партія – 500 тисяч доз вакцини, думаю, поступово будемо і далі отримувати вакцину. У Львові вакцина буде складуватись у Брюховичах, там є спеціально обладнаний медичний склад, де є умови для наднизьких температур, які потрібно для певного виду вакцин. Наші пункти облаштовані коштами поліклінік, ми також передбачили кошти в бюджеті для додаткового преміювання працівників. В процесі будемо бачити, які будуть видатки. Сама вакцина для мешканців буде безкоштовною», – каже мер Львова.

За попередніми даними, до Львівської області має надійти 42 тис. доз вакцини. «Всі на етапі готовності. На базі кожного поліклінічного закладу, який надає первинну допомогу, є мобільні бригади – їх 10, і є 10 стаціонарних пунктів щеплення. Тому що мобільні бригади будуть щепити на тимчасових пунктах щеплення, а на стаціонарних відбуватиметься другий етап вакцинації, який, за рекомендацією міністерства, все-таки буде, напевно, збігатися з першим етапом вакцинації. Коли ми ще не мали інформації про вакцинацію і хто її буде фінансувати, ми затвердили міську програму про матеріальне забезпечення першого етапу вакцинації. На неї виділили 1,3 мільйона гривень – це по 10 тисяч гривень кожному члену мобільної бригади. Також це гроші на засоби індивідуального захисту, дезінфекційні засоби, на бензин тощо. Тому місто Львів у будь-якому випадку було готове до того, що розпочнеться вакцинація, навіть якщо ми не будемо мати контрактування з Національною службою здоров’я України. Сьогодні маємо добру новину про те, що всі наші 10 мобільних бригад внесені у розпорядження керівника робіт і мають змогу підписати контракти з Національною службою здоров’я України. Тому надіємося, що ми отримаємо фінансування і будемо мати змогу працювати такими бригадами, як ми собі запланували – 10 бригад на місто Львів», – зазначила Наталія Літвінська, керівниця управління охорони здоров’я Львівської міськради.

Кожен такий стаціонарний пункт має три ізольовані зони: для очікування, безпосередньо щеплення й перебування після процедури. Вхід та вихід сюди – окремі. «Наш пункт вакцинації – тимчасовий стаціонарний пункт вакцинації, що передбачений для вакцинації населення та працівників нашого закладу, і розгорнутий протягом останніх днів. Буде попередній запис на вакцинацію і графік прийому пацієнтів. Осіб, яким понад 80 років, будемо просити приходити зі супроводом, адже їм тяжко буде самостійно прийти. Коли людина приходить, її оглядає лікар, і за відсутності протипоказань проводиться щеплення вже у другій зоні. Після вакцинації дані про пацієнта вносять в електронну систему, і після щеплення пацієнт потрапляє в третю зону – очікування чи відпочинку, де упродовж 30 хвилин проводиться спостереження за пацієнтом, щоб не було у нього непередбачуваних подій після імунізації. Якщо все добре, побічних ефектів від вакцинації немає, пацієнт залишає цей пункт через запасний вихід – у нас є окремо вхід і окремо вихід, тож пацієнти не перетинаються. Ми також будемо попереджувати про те, що можуть бути віддалені наслідки вакцинації, і тому якщо якась буде реакція у пацієнта після 30 хвилин, йому потрібно одразу зв’язатися зі своїм лікарем і розповісти про це, щоб він міг виконати відповідні дії – все залежить від кожної окремої ситуації. Нормальними реакціями після щеплення є біль у місці уколу чи почервоніння, підвищення температури, гарячка, озноб, загальна слабкість», – розповіла Тетяна Бессараб, заступниця головної лікарки з медичної частини 2-ї міської поліклініки Львова.
Якщо я перехворів/-ла на Covid-19, чи потрібно мені вакцинуватися?
Надійних даних про те, скільки триває імунітет після перенесеного Covid-19, поки що немає. Трапляються випадки повторного інфікування. Водночас випадків, коли вакцинація зашкодила людям, які перехворіли на Covid-19, не зафіксовано.
Тож якщо ви перехворіли, вам усе одно показане щеплення.
Зважаючи на прогнозований дефіцит вакцини й на те, що передусім щеплення потрібне тим, хто ще не хворів на Covid-19, вам рекомендовано відкласти вакцинацію на шість місяців з часу перебігу Covid-19.
За бажанням ви можете вакцинуватися раніше, але тільки якщо ви належите до групи пріоритетності та якщо вакцини вистачає іншим людям, які належать до пріоритетної групи і не мають задокументованого Covid-19 в анамнезі.
Коронавірус: симптоми захворювання
Симптоми захворювання на Covid-19 можуть бути індивідуальними та мати різний ступінь тяжкості. Найпоширенішими симптомами є гарячка, сухий кашель, втома, біль у м’язах і суглобах, біль у горлі, діарея, кон’юнктивіт, головний біль, втрата нюху та смаку, висипання на шкірі.
Якщо ви маєте такі симптоми, будьте на зв’язку зі своїм сімейним лікарем та лікуйтеся вдома, дотримуючись його вказівок. Проте якщо у вас ускладнене дихання або задишка, біль або стискання в грудях, розлад мовлення або втрата рухливості – негайно зверніться по медичну допомогу. У середньому симптоми виникають протягом 5-6 днів після зараження, однак цей період може тривати до 14 днів.
фото: пресслужба Львівської міськради,
пресслужба Черкаської ОДА