Національна служба здоров'я України, під час підготовки до другого етапу медреформи уклала договори з більш ніж 1600 медичними установами. 64 з них – приватні клініки і ФОП.
Як зазначила під час онлайн брифінгу керівниця НСЗУ Оксана Мовчан, за цими контрактами НСЗУ вже виплатила медустановам 5,6 млрд грн. Гроші «пішли» за пацієнтами «вторинки» в усі районні, міські та обласні лікарні.
Загалом, у 2020 р. на фінансування реформованих медзакладів у держбюджеті передбачено 72 млрд грн, з яких 20 – на первинну медичну допомогу (сімейну медицину), 5 млрд – на екстрену меддопомогу, а решта – на спеціалізовані медзаклади.
У Львівській області контракти з НСЗУ уклали 100 медзакладів та одна служба екстреної меддопомоги.
Зі слів директорки Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Мар'яни Возниці, на ці лікарні виділили 301 млн гривень у квітні. Фінансування до кінця року становитиме 3 млрд 171 млн 288 тис. грн.

У Львівській області за квітень найбільші суми нарахувань за контрактом з НСЗУ з комунальних закладів отримали Львівська обласна клінічна лікарня – 23,7 млн грн, Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова – 17,4 млн грн та Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр – 11,1 млн грн. До речі, Львівська обласна клінічна лікарня увійшла в ТОП-5 спеціалізованих лікарень України за розміром виплат від НСЗУ у квітні.
«Львівщина є лідером серед регіонів України, на рахунки яких надійшло найбільше авансових виплат від НСЗУ у квітні, – пояснила Мар‘яна Возниця. – Загалом, більшість законтрактованих медзакладів отримують фінансування більше, ніж за медичною субвенцією в 2019 році. Наприклад, бюджет Львівської 1-ї міської клінічної лікарні імені князя Лева у межах Програми медгарантій складає 121,8 млн грн. Це – на 78 млн грн більше субвенції минулого року. Заклад надаватиме пріоритетні послуги з ранньої діагностики онкозахворювань, послуги з реабілітації, мобільної паліативної допомоги. А також амбулаторну, стаціонарну, в тому числі з хірургічними операціями, допомогу. Всього ця лікарня законтрактована на 12 пакетів медичних послуг».
Загалом, як зазначила Мар‘яна Возниця, Західний міжрегіональний департамент опікується 478 закладами охорони здоров’я восьми областей – Львівської, Рівненської, Волинської, Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської та Хмельницької. Сума контрактів цих закладів на рік складає понад 13 млрд грн. У квітні 446 спеціалізованих та 8 закладів, які надають екстрену медичну допомогу отримали аванс від НСЗУ у розмірі понад 1,2 млрд грн.
Нагадаємо, другий етап медичної реформи, що стартував 1 квітня, передбачав, що заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану і високоспеціалізовану медичну допомогу, будуть отримувати грошові кошти за договором з НСЗУ. Зокрема, очікувалося, що пацієнт може вибирати медустанову, в якому хоче отримати допомогу, а НСЗУ буде платити цього медзакладу за надані послуги.
У той же час 4 травня президент заявив, що не може допустити другого етапу медреформи в її нинішньому вигляді, оскільки через нового механізму фінансування можуть бути звільнені близько 50 тисяч медиків і закриті понад 300 лікарень.

Зеленський закликав міністра охорони здоров'я, голови профільного комітету Верховної Ради та головного санітарного лікаря терміново запропонувати шляхи вирішення цих питань.
Глава МОЗ Максим Степанов 5 травня заявив, що в Україні проведуть зміни у фінансуванні медичної галузі. За його словами, міністерство планує залишити фінансування лікарень на рівні 2019 року, при цьому головним закупівельником медичних послуг залишається НСЗУ.