Людей, яким необхідна пересадка нирок, в Україні понад п’ять тисяч. У багатьох випадках це єдина можливість зберегти їм життя! Найбільше українці потребують трансплантації нирок та кісткового мозку. Трохи менше (близько трьох тисяч) серця, а ще легень і печінки. Зі згаданих п’яти тисяч осіб небагатьом поталанило заручитися підтримкою держави. Чимало українців, які потребують такого оперативного втручання, їхали по допомогу за кордон, де такі операції коштують тисячі доларів.
У світі операції з трансплантації органів вже стали звичною медичною практикою, чого не скажеш про Україну... Медики сподіваються, що найближчим часом ця галузь медицини інтенсивно розвиватиметься, адже затребуваність у ній дуже велика. Вже понад 10 років операції з пересадки нирки від родинного донора здійснюють у Львівській обласній клінічній лікарні, однак через різні причин їх не так багато.

Відтепер можливостей отримати шанс вижити стало більше. У Львівській лікарні швидкої меддопомоги, яка лише 27 лютого отримала ліцензію на проведення трансплантації органів, без зволікань успішно зробили першу операцію із пересадки нирки від родинного донора. Проте лікарі кажуть, що на цьому не зупинятимуться, що вже налаштовані здійснювати так звані посмертні пересадки нирок і серця та ретельно готуються до цього.
Новопризначений виконувач обов’язків генерального директора Львівської клінічної лікарні швидкої меддопомоги Олег Самчук, а донедавна головний лікар ковельської лікарні, де наприкінці минулого року вже почали пересаджувати нирки і серця, певен, що українці не повинні їздити за кордон по таку допомогу. Медик запевняє, що робитиме все для того, аби львівська лікарня стала успішним центром трансплантації.
Одна нирка – два життя
Першу трансплантацію у Львівській клінічній лікарні швидкої меддопомоги провели у суботу, 29 лютого. Це була родинна трансплантація – нирку пересадили від мами синові.
Дмитрові лише 36 років, він одружений і є батьком двох дітей. Проблему в чоловіка виявили кілька років тому – він став різко худнути, артеріальний тиск підіймався до високих показників. І коли звернувся до лікаря, то почув невтішний діагноз. Його нирки зсохлися. Відтак вісім останніх років чоловік жив на гемодіалізі. Від ускладнень майже втратив слух.
Доноркою стала його мати – пані Люба. Ниркова недостатність уже забрала в неї одного сина, тож жінка каже, що зараз її найбільше щастя – дати друге життя своїй дитині.
До речі, п’ять років тому жінка погодилася віддати синові свою нирку, бо підійшла як донорка, але він не міг зважитися на операцію. Передумав тоді, коли побачив успішні трансплантації в Ковелі. Каже, що повірив лікарям. До Львова на операцію пацієнт приїхав аж з Кривого Рогу.

Операція тривала чотири години. Спершу був забір органа в мами, потім трансплантація його синові. Як розповів «Львівській Пошті» уролог лікарні швидкої меддопомоги, відповідальний на трансплантацію в цій лікарні, Максим Овечко, усе пройшло успішно – нирка запрацювала одразу.
«Зараз пацієнти почуваються добре. Мама взагалі задоволена. Каже, що якби не трубка у тілі, то й не відчувала б, що була якась операція. Реципієнт також почувається добре. Нирка уже «включилася» на максимум – очищає організм на повну силу!» – наголосив Максим Овечко.
Зараз Дмитро, якому пересадили нирку, ще в лікарні під пильним наглядом лікарів. Медики запевняють, що надалі все буде добре, тим паче що поряд із ним його ангел-охоронець», – каже дружина Оля.
Черга за життям
Як каже Максим Овечко, родинна трансплантація нирки – лише початок. У лікарні вже готуються до посмертних пересаджень нирок і серця, а згодом – інших органів.
У лікарні вже навіть формується «лист очікування». Щоби потрапити до нього, варто зателефонувати на номер 093 287 67 19.
Як вдалося з’ясувати «Львівській Пошті», цей «лист очікування» спільний із ковельським. Зі слів уролога, це дуже розширює можливості для пацієнтів. Оскільки зараз немає єдиної інформаційної системи трансплантації в Україні, пацієнти здобувають удвічі більше шансів знайти потенційного донора.
Максим Овечко каже: щойно номер телефону з’явився у загальному доступі, як «посипалися» дзвінки. Їх уже чимало.
«Після телефонного дзвінка розпитуємо людей про їхню проблему, розповідаємо, що робимо тут, далі призначаємо їм зустріч у медичному закладі. Нам дуже важливо знати, чи мають вони потенційних родинних донорів, оскільки посмертних дуже не вистачає, і не лише нам. Якщо родинного донора немає, ставимо людину в «листок очікування» на посмертне донорство, – розповідає лікар. – Щоби пацієнт стояв у черзі на орган, він не повинен мати ніяких протипоказань, має пройти усі потрібні обстеження, здати аналізи. Також пацієнт зобов’язується залишити в лікарні свою кров, щоби за появи потенційного донора ми могли зробити тест на сумісність. Поновлювати кров пацієнт повинен що три місяці».

Поки що окремих годин прийому пацієнтів, які хочуть додзвонилися на вказаний номер і стати на чергу трансплантації, у лікарні не визначили, проте, як пояснив Максим Овечко, якщо все йтиме такими темпами, то, цілком імовірно, це доведеться зробити.
«До 12 години цього понеділка до нас уже зателефонували п’ятеро осіб. Чотирьом із них потрібна була пересадка нирки, одному – серця. Вік у людей різний – 28, 34 роки, троє трохи старші – їм за 40. Вони не мають родинних донорів, тому хотіли стати на «листок очікування», – каже співрозмовник.
Скільки цим людям доведеться чекати на потрібний орган, ніхто не знає. З досвіду ковельської лікарні одній пацієнтці довелося пробути в «листку очікування» лише тиждень. Проте трапляється, що донорів не знаходять узагалі…
«Зараз у спільному «листку очікування» зафіксовані трохи більше ніж 150 пацієнтів, які чекають на пересадку органів. Це люди з усіх куточків України. Самі ми нічого не вирішуємо – лише лабораторні тести, які показують, чи сумісна, наприклад, донорська нирка, чи ні. Щойно ця спорідненість виникає, людина отримує донорський орган», – додає Максим Овечко.
До речі, від початку операцій із трансплантації в Ковелі (а це кінець торішнього листопада) там уже здійснили сім трансплантацій нирок та дві пересадки серця. Як для кількох місяців це досить хороший результат.
Максим Овечко каже, що в найближчих планах лікарів провести у Львівській лікарні швидкої меддопомоги ще одну трансплантацію, але вже від посмертного донора.
Але найважливішим є те, що відтепер і родинні, і посмертні трансплантації будуть безкоштовні. Операції з пересадки фінансуватиме держава!
Нагадаємо, що зараз в Україні працює пілотний проєкт, згідно з яким виділяють кошти на трансплантацію. Гроші вже переказали учасникам пілотного проєкту з трансплантації, які подали відповідні заявки. Це затверджене постановою Кабміну від 18 грудня 2019 року.
Є й затверджені тарифи на послуги з трансплантації органів. Згідно з документом, вартість алотрансплантації нирки (від живого донора чи донора-трупа) коштуватиме майже 324 тис. грн, АВО-несумісна трансплантація нирки – понад 721 тис. грн.
Також ціна трансплантації серця/комплексу «серце-легені» становить 535 тис. грн, пересадка печінки або частини печінки – 855 тис. грн.