Домашня аптечка: що має бути напохваті

Які ліки повинні буди вдома та у скільки вони обійдуться. Поради медиків

У нашому житті можуть статися всякі неприємності – де завгодно і коли завгодно. Тому така річ, як аптечка, повинна обов’язково бути в кожному домі. Усі про це знають, але не всім відомо, які ліки в ній мають міститися.
Доведено, що з кожним роком українці щораз більше грошей залишають у аптеках. За даними довідника “Фармацевтика України 2019”, якщо ще три роки тому вартість річного лікування становила приблизно 54 долари, то вже торік ця сума збільшилася на 19 доларів, тобто тепер становить 73. 
До речі, в Україні витрати на ліки значно менші, аніж у країнах Європи. Наприклад, у Естонії на медикаменти витрачають 258 доларів на рік, в Португалії – 279, у Швеції – 509, в Норвегії – 613, а в Ісландії – аж 764 долари. Однак у європейських країнах значна частка витрат на ліки покривається за рахунок медичного страхування і державних програм. Тоді як в Україні 99% грошей на лікарські засоби витрачає пацієнт із власної кишені.


Від зеленки до пігулок

Для того, щоби вчасно надати першу медичну допомогу та запобігти розвиток недуги, напохваті завжди має бути необхідний набір ліків.
На пораду сімейного лікаря Львівської міської лікарні ім. Князя Лева Валерія Сороки, кожному українцеві варто мати медикаменти, які допоможуть при таких ситуаціях: біль голови, зубний або періодичний біль, отруєння, погіршення травлення, алергія, застуда, запалення, опіки.
Обрати найпопулярніші ліки та підрахувати їхню вартість нам допомогла в одній із аптек провізор Юлія Люта. Вона, зокрема, запропонувала: перекис водню за 9 грн, зеленку –  4 грн, медичний бинт – 3 грн, супрастин (протиалергічний засіб) – 35 грн, спазмалгон (від болю в животі) – 28 грн. Засіб від високого тиску каптопрес коштує 22 грн за одну пластинку, пігулки від кашлю мукалтин – 30 грн, атоксил (у випадку отруєння) – 10 грн за пакетик, пантенол (при опіках та подразненні шкіри) – 55 грн. Тож, за приблизними підрахунками, домашня аптечка середньостатистичного українця щонайменше коштуватиме 196 гривень. Якщо ж вам запропонують іноземні аналоги, сума в чеку збільшиться удвічі.
Лікар невідкладних станів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Роксолана Павлишин радить додати до цього переліку парацетамол (від високої температури) – 7 гривень та   протиблювотний засіб метоклопрамід  – 40 грн. Якщо покласти в аптечку ще й їх, сума в чеку збільшиться на пів сотні.


Особлива увага дітям та пенсіонерам

При виборі ліків першої необхідності варто звертати увагу на кількість членів сім’ї та їхній вік. Наприклад, як наголошує Валерій Сорока, коли вдома є діти, обов’язково повинні бути ліки для зниження температури. Для таких випадків він радить завжди мати нурофен або парацетамол.
“Висока температура в дітей – це те, що найбільше тривожить матерів. Якщо температура тіла сягає 38,5 градуса, її потрібно знижувати, – зазначає медик. – При кашлі не варто займатися самолікуванням, а одразу ж звернутися до лікаря. Лише він визначить, чи є в дитини трахеїт, бронхіт або пневмонія”.
Крім того, терапевт додає: не варто забувати про перекис водню, зеленку, медичний бинт і йод, щоб обробити рану. “Діти дуже рухливі, тож можуть легко поранитися. Рану одразу ж треба обробити, бо можна занести інфекцію”, – каже він. А Роксолана Павлишин, своєю чергою, зауважує, що медичну вату не можна класти на рану, бо вона прилипає до неї.
Також, на пораду Роксолани Павлишин, ще варто покласти в аптечку пластирі для зупинки капілярної кровотечі і розчин аміаку – на випадок, якщо дитина знепритомніла. Також належить подбати про протизастудні засоби. Приміром, ангілекс чи мефенамінову кислоту.
Для людей старшого віку аптечка дещо відрізняється. “Найголовніше, щоб у пенсіонерів була пенсія”, – жартує терапевт і наголошує, що коли є проблеми із серцем, обов’язково варто купити відповідні препарати.
“Особливої уваги потребують люди, які мають проблеми з тиском. Наприклад, щоби миттєво знизити артеріальний тиск, треба мати каптопрес. Але це пігулки швидкої дії, тому з дозуванням треба бути вкрай обережним!” – наголошує Валерій Сорока.
Здоров’я може раптово погіршитися в дорозі чи під час відпочинку. Насамперед варто остерігатися укусів комах або плазунів. Їхня отрута може спричинити біль, судоми, підвищення температури, набряк, почервоніння, свербіж чи навіть лихоманку! Тож лікар радить запастися препаратами, які полегшують перелічені симптоми.
Крім того, не завадять протиалергійні засоби. Також варто подбати про наявність у дорожній аптечці ліків від отруєння (наприклад, атоксил) та про захисні креми для шкіри. “А от позбутися діареї допоможе регідрон, – додає Роксолана Павлишин.

Як зберігати ліки в аптечці: поради від Уляни Супрун

* Для лікарських засобів із домашньої аптечки підійде сухе прохолодне місце. На коробку з ліками не мають потрапляти прямі сонячні промені.

* Температура зберігання ліків не має перевищувати 25 градусів.

* Деякі види ліків більш чутливі до зміни температури та вологості. Це передусім стосується інсулінів, гормональних препаратів, розріджувачів крові, нітрогліцерину, вакцин і сироваток; також це можуть бути препарати, які містять глікозиди, медичні жири та олії чи мазі на жировій основі. Тут дуже важливе дотримання правильних умов зберігання, зокрема температурного режиму і вологості. Наприклад, інсулін (гормон, який використовують люди, що мають діабет І типу) потрібно зберігати в холодильнику за температури приблизно 2-8 градусів за Цельсієм.
* Завжди уважно читайте інструкцію. Ліки, які мають зберігатися у холодильнику, найбільш чутливі до високих температур, тому будьте уважні. Ніколи не тримайте ліки в холодильнику або морозильній камері, якщо в інструкції не зазначений такий спосіб зберігання.

* Не залишайте ліки в автомобілі. Беріть їх зі собою, навіть якщо потрібно вийти ненадовго. У спеку автомобіль може нагріватися до 70 градусів за Цельсієм, і такої температури достатньо, щоб вони зіпсувалися. Якщо подорожуєте автомобілем на далекі відстані – не залишайте аптечку в багажнику, беріть окремо від речей у салон.

* Якщо плануєте подорож літаком, тримайте ліки в ручній поклажі. Температура місця зберігання багажу в літаку зазвичай не контролюється, тому існує високий ризик того, що ліки зіпсуються або втратять ефективність.

* Звертайте увагу на зміну консистенції, кольору, форми чи запаху ліків. Ніколи не пийте ліки, які мають помітні зміни (таблетки, що тріснули, надкололися, склеїлися або стали незвично твердими чи м’якими) незалежно від терміну придатності.

* Ніколи не залишайте ліки в приміщеннях з високою вологістю – особливо у ванній кімнаті чи кухні без належної вентиляції, а також на підвіконні чи столі, де можливе потрапляння прямих сонячних променів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.4989 / 1.61MB / SQL:{query_count}