Літо, а ми хворіємо: чому так і що робити?

Влітку кількість отруєнь, застуд та теплових ударів різко збільшується. Поради медиків як цього уникнути

Літо – це не лише сонце, відпочинок, а й чимало підступних небезпек. Саме в цей період, зі слів медиків, збільшується кількість сонячних і теплових ударів, кишково-шлункових проблем та застуд. А все через те, що влітку ми досить легковажно ставимося до свого здоров’я.

Стережіться сонця та перегріву

Із настанням літа з’являється ще одна небезпека – тепловий та сонячний удари. У спеку організму важко підтримувати нормальну температуру тіла, особливо страждають люди з серцево-судинними захворюваннями.
Перегрів на сонці може проявлятись у вигляді теплового удару і опіків шкіри. Ознаки сонячного удару: загальна млявість, головний біль, нудота, блювота, висока температура, сильне серцебиття, порушені пульс і дихання, непритомність. У важких випадках тепловий удар може викликати кому, тому не можна ігнорувати реакцію організму, яка свідчить про перегрів. Серед основних ознак теплового удару виділяють: почервоніння шкіри тіла, пришвидшене дихання, припинення потовиділення, пришвидшений пульс, нудота, м’язові спазми та біль.
“Сонячний удар є різновидом теплового удару, який виникає внаслідок локального перегрівання голови під прямим сонячним промінням. Тож симптоми першого аналогічні симптомам другого, але менш яскраво виражені, – зазначає терапевт Оксана Рильська. – Щоб вберегтись від теплового удару, не варто виходити на вулицю у період з 11.00 до 16.00, завжди носити головний убір, одягати світлий вільний одяг із натуральних тканин та пити багато води”.
Якщо ж ви таки помітили, що вам або комусь у спеку стало погано, медик радить дотримуватися таких правил:
* Якщо людина знепритомніла, приведіть її до тями, використовуючи нашатирний спирт, а в тяжчих випадках – зробіть штучне дихання.
* Ізолюйте людину від впливу теплових факторів – перенесіть у тінь.
* Забезпечте вільне надходження кисню в організм: розстебніть комір або всю сорочку.
* Охолодіть людину: прикладіть пляшку з холодною водою до шиї, пахв, огорніть вологим холодним рушником.
* Дайте випити таблетку або настоянку валеріани та води.
* Викличте швидку допомогу.

Кондиціонери: спасіння чи ризик захворіти

Під час літньої спеки, як не дивно, зростає кількість застуд та вірусних захворювань. Однією з причин цього є кондиціонери, що охолоджують приміщення. Вони можуть стати джерелом хвороботворних вірусів та бактерій. Тож існує ймовірність виникнення алергії та інфекційних захворювань. Крім того, кондиціонер сушить повітря в приміщенні, а це погано впливає на шкіру та слизову людини.
Власні рекомендації щодо використання кондиціонера у спеку свого часу дала в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. З її слів, якщо ви зайшли з розпеченого вуличного повітря до приміщення, не варто одразу вмикати кондиціонер на максимальне охолодження. Знижуйте температуру поступово на один-два градуси. Саме різкі перепади температур можуть призвести до застуди, а іноді й до пневмонії.
Ще кілька порад, як убезпечити себе і не захворіти, насолоджуючись прохолодою від кондиціонера:
* У приміщенні, де працює кондиціонер, обов’язково використовуйте зволожувач повітря.
* Слідкуйте, щоб різниця температур на вулиці й у приміщенні з кондиціонером не перевищувала восьми градусів.
* Не сидіть під кондиціонером і не спрямовуйте на себе потік холодного повітря.
* Після користування кондиціонером вимикайте його, провітрюйте приміщення і регулярно робіть вологе прибирання у приміщенні, де він працює.
* Не менше ніж раз на рік чистіть кондиціонер від пилу.
А ще, зі слів медика, під час поїздки у маршрутці бажано сміливо відкривати вікна і не боятися протягу, оскільки сам протяг не небезпечний, а небезпечна інфекція в повітрі.

Недотримання правил гігієни – шлях до отруєнь

Якщо зима – час застуд, то літо небезпечне кишковими інфекціями та отруєннями. Висока температура повітря сприяє розмноженню хвороботворних бактерій. Але причиною захворювання можуть бути не лише неякісні продукти, а й навіть недотримання елементарних правил гігієни.
Отруєння влітку частішають. Наприклад, як інформує Львівський обласний лабораторний центр, на початку червня після святкування весілля у львівському ресторані “Червона Рута” з діагнозом гостра кишкова інфекція за допомогою до лікарів звернулося 59 осіб. Черговий спалах трапився й цього тижня – після харчування у кафе “Озон”, що у Кам’янка-Бузькій, з харчовою токсикоінфекцією та гострою кишковою інфекцією до медиків звернулося 28 осіб, зокрема дитина віком до 15 років.
Як розповіла “Львівській Пошті” завідувачка відділу моніторингу і профілактики інфекційних та паразитарних захворювань Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Лозинська, аби не стати жертвою отруєнь, саме влітку потрібно бути якомога обережними із продуктами – не купувати на стихійних ринках, постійно звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів, а вдома перед вживанням їх добре мити та піддавати термічній обробці.
“Літо – це пора року, коли часто хворіють на гострі кишкові інфекції, які уражають шлунково-кишковий тракт і мають ознаки загальної інтоксикації організму: слабкість, біль у животі, діарея, блювання, підвищення температури тіла, головний біль, – розповідає епідеміолог. – Факторами, які сприяють захворюваності на кишкові інфекції є продукти, придбані на стихійних ринках (кисломолочна продукція, м’ясні вироби, овочі та фрукти), а також порушення правил особистої гігієни, правил приготування та зберігання продуктів в домашніх умовах”.
Аби уникнути цього, Наталія Лозинська радить:
* Готуйте їжу, зокрема тваринного походження, дотримуючись загальноприйнятих рецептур та вимог теплової обробки.
* Особливу небезпеку становлять салати, навіть якщо вони зберігаються у холодильнику. Готові салати не варто заправляти сметаною і майонезом.
* Вживайте приготовану їжу без зволікання. Не залишайте її за кімнатної температури більш ніж на дві години.
* Ретельно дотримуйтесь термінів зберігання продуктів та рекомендованих температур. Одразу охолоджуйте всі приготовані продукти (бажано нижче 5 градусів).
* Приготовану заздалегідь їжу підігрівайте за температури не нижче 60-70 градусів, забезпечуючи рівномірне прогрівання страви.
* Уникайте контакту під час зберігання сирих і готових харчових продуктів, між продуктами тваринного та рослинного походження, користуйтесь окремими кухонними приладами для кожного з продуктів.
* Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин.
* Використовуйте чисту воду з відомих джерел.
* Під час відпочинку на природі використовуйте тільки бутильовану воду. Вживайте лише кип’ячену, не пийте сиру воду з колодязів і відкритих водойм.
* Вживайте добре вимиті під проточною водою фрукти та овочі.
* Частіше мийте руки – після кожного повернення додому, відвідування туалету, догляду за хворими, перед кожним прийомом їжі.
* Мийте гарячою водою всі поверхні і кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі.
У випадку виявлення перших ознак гострої кишкової інфекції Наталія Лозинська радить терміново звертатися до медиків і не займатися самолікуванням.


Маловідомі лайфхаки, якщо захворіли влітку

* Пийте більше мінеральної води. Для того, щоб організм цілком вимивав з себе токсини, у нього має бути запас вільної рідини. Вона втрачається у процесі терморегуляції під час лихоманки, але влітку ці втрати зростають через спеку. Якщо пити багато води, це перевантажить серцево-судинну систему і збільшить кількість поту, разом із яким з організму будуть виходити і мінеральні речовини. Тому пийте воду з рівнем мінералізації від 100 до 400 мг на літр.
* Відмовтеся від білкових продуктів. Відомий “дідівський” спосіб боротьби із застудою курячим бульйоном підходить лише в холодну пору року. Білок в ньому потрібний для нормальної роботи імунної системи, у вигляді бульйону він легко засвоюється, не підвищуючи термогенез. За високої температури вироблення організмом тепла і так збільшується, тому вживання навіть найлегших тваринних білків, наприклад, кефіру, у спеку розігріває організм ще більше. Тому під час хвороби варто відмовитися від всіх білкових продуктів, зокрема кисломолочних. А ось коли одужаєте, тваринні білки їжте, і щодня: під час хвороби організм неабияк їх витратив.
* Вживайте “водяні” овочі. Частину води та мінералів можна набирати, вживаючи овочі, які на 95-98% складаються з води. Наприклад, огірки, кабачки, кавуни. Для покращення детоксикації варто їсти коренеплоди (морква, буряк, селера) в тушкованому або запеченому вигляді: вони містять велику кількість харчових волокон, у яких під час термічної обробки збільшуються сорбуючі властивості.
* Виходьте на вулицю лише у прохолодний час. Хворому на застуду можна влаштовувати прогулянки лише у час, коли немає сильної спеки. Наприклад, вранці або ввечері.
* Створіть “темні” умови. Під час хвороби не варто впускати сонячне світло в кімнату хворого. Воно активізує роботу головного мозку, через що до нього приливає багато крові. А у хворому організмі вона із токсинами. Це може викликати стійку мігрень. Тому влітку в кімнаті застудженого вікна повинні бути закриті щільними шторами.
* Не вживайте червоні ягоди за температури до 38,5 градусів за Цельсієм. У складі червоних ягід, особливо у малині, полуниці та вишні, крім вітамінів, є аспіриноподібні речовини. Вживати ці ягоди хворому, який має високу температуру, не варто: рослинний аспірин, як і його хімічний аналог, сприяють пітливості і зниженню температури тіла. Але ж лихоманка – це спосіб боротьби організму з інфекцією, тому не потрібно втручатися в терморегуляцію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4954 / 1.63MB / SQL:{query_count}