Здавалося б, ось воно – довгоочікуване літо, сонце, час відпусток, захопливих подорожей і романтичного настрою. Одне слово, живи і радій! Однак є люди, яким до всього цього байдуже: ходити в спеку вулицями не хочеться, купатися і засмагати також, апетит відсутній, настрій поганий… Можливо, це прояви хандри або ж узагалі депресії?
Багато хто із нас стикався з таким явищем, як осіння депресія, а про літню й гадки не має. Проте з року в рік щораз більше людей саме влітку переживають не найкращі дні. Когось дратує спека, бо через неї вдень не хочеться взагалі нічого робити, а вночі годі виспатися, хтось не має фінансових можливостей для повноцінного відпочинку, а хтось – комплекси через надлишкову вагу.
Та чи варто дуже перейматися таким станом і відразу впадати у відчай? Можливо, краще спочатку з’ясувати причину, а вже потім шукати виходи? Про це дізналася “Львівська Пошта”.
Хвороба чи примхи?
Психологи запевняють, що погіршення психічного здоров’я влітку називати депресією не варто. Це радше тимчасовий стан, сезонний розлад, упоратися з яким не так уже й складно. Такої ж думки лікар, засновниця ГО “Західноукраїнський центр коучингу та розвитку особистості”, невербальний коуч і арт-терапевт Ірина Плахтій.
“Депресія частіше починається в осінньо-зимовий період. А зараз це літній сезонний розлад! Через те, що дні довші, спостерігається підвищення температури повітря і вологості, в людей виникає порушення звичного способу життя, – каже вона. – На стан організму впливають і настрій, фінансове становище. Улітку всі хочуть відпочити, вирушити у подорож, а коли таких можливостей немає, можуть виникати настроєві розлади”.
Згоден із цим і психотерапевт, коуч Роман Лобай.
“Коли влітку людина каже, що її усе дратує, нічого не подобається, бажання не задовольняються, це ще не депресія, а радше злість, пригніченість. Звісно, люди по-різному можуть її відчувати. Але це лише інформаційне поле. Наприклад, через те, що у нас досі триває війна, певні побачені чи почуті події можуть легко впливати на свідомість людини і розчаровувати її. Пригніченість може виникати й через те, що влітку працівникові не можуть надати відпустку або ж він не має фінансової можливості для відпочинку, – пояснює співрозмовник. – Хоча є ще один бік медалі – зараз стало дуже модно нарікати на життя або ж просто “приписувати” самому собі депресію. Такі методи зазвичай використовують для того, щоби показати свою вразливість, привернути до себе увагу чи викликати до себе жалість”.
Серед решти причин літньої хандри є невдоволеність своїм тілом, надлишкова вага, алергія. Ірина Плахтій каже: якщо взимку люди вади своєї фігури прикривали теплим одягом, то зараз доводиться надягати легкий, через який видно усі недоліки, і багатьох це дуже пригнічує. А через цвітіння певних рослин людина може задихатися, чхати, у неї можуть сльозитися очі, не вистачати повітря, що знову ж таки призводить до хандри.
Проте психотерапевти наголошують: літо – саме той час, щоби забути про депресію! “Літо дає нам можливість відпочити, оновитися, оздоровитися. Саме влітку під дією сонця виділяється такий нейромедіатор, як серотонін, який, власне, працює на подолання депресії”, – веде далі Роман Лобай.
Звісно, якщо депресія затяжна, тобто триває з весни чи ще раніше – із зими або людина відчуває, що невдачі, розчарування, невдоволеність життям можуть стати початком депресії, варто звернутися до психотерапевта.
Як боротися?
Упоратися з літньою хандрою можна. Для цього варто лише дотримуватися певних правил. Наприклад, наперед скласти план дій, відпочинку, грамотно спланувати бюджет, часто бувати на свіжому повітрі, сонці, споживати різноманітну їжу, пити достатньо рідини, робити фізичні вправи, добре висиплятися, концентруватися на позитиві, думати про щось хороше, більше спілкуватися з людьми і вчасно лягати спати. А якщо не терпите спеки – не виходьте в обідній час на вулицю.
Ось чого точно не варто робити, то це замикатися в собі, сидіти удома перед кондиціонером і дивитися цілодобово телевізор. “У мене є улюблена фраза: “Усміхнися світу – і світ усміхнеться тобі”. Тобто краще вийти в парк, подивитися, як радіють люди, самому переосмислити життя і знайти у всьому позитив та сенс. Навіть якщо зараз погано, подумайте, що завтра буде краще!” – наголошує Роман Лобай.
Дієві поради, як не впасти у літню депресію
* Влаштуйте міні-відпустку Організуйте собі на вихідні прогулянку за межами міста. Вважаєте, що вам це не по кишені? Витрати на поїздку не зрівняються із новими емоціями та враженнями. Тому поставтеся до такої мандрівки як до сеансу психотерапії, який вам необхідний.
* Ходіть у швидкому темпі
Навіть якщо ви дуже втомилися, не поспішайте відразу після роботи або іспиту додому – краще підіть у найближчий парк: прогулянки на свіжому повітрі в швидкому темпі розслабляють дуже ефективно.
* Запишіться на курси
Влітку можна здобувати нові знання із досить суттєвою знижкою! Запишіться на курси англійської, опануйте веб-дизайн або навчіться співати: завдяки сильній мотивації можна втілити будь-яку мрію.
* Працюйте на свіжому повітрі
Якщо є можливість працювати удома, вирушайте в парк з ноутбуком або планшетом. Таким чином ви зможете поєднати приємне з корисним: засмагати на траві і друкувати звіт чи дописувати статтю.
* Дотримуйтеся режиму сну і відпочинку
Завішуйте вікна цупкими гардинами та купіть маску для сну.
* Харчуйтеся помірно і не перестарайтеся з дієтами
Зараз саме час віддавати перевагу овочам та фруктам, відмовившись від важкої та жирної їжі. Перед сном не їжте – обмежтеся склянкою кефіру, жменею ягід або легким салатом.
* Більше пийте
Для тамування спраги ідеально підійде чиста вода, натуральні соки або зелений чай. Так ви повернете організму втрачені мікроелементи.
* Займіться спортом
Починайте заняття рано-вранці та ввечері, коли не так спекотно.
* Дотримуйтеся режиму дня
Старайтеся лягати спати не пізніше 23.00. Часто депресія починає супроводжуватися нав’язливими думками, втратою цікавості до життя або ж узагалі думками про смерть.
* Дозвольте собі легковажність
Зробіть собі подарунок: жінки – відкрите плаття, яскравий манікюр, а чоловіки – стильне портмоне. Замовте професійну фотосесію і виставте свої фото в соцмережах. Компліменти гарантовані!