“Рух – це життя!” – такий вислів відомий давно, бо ж доведено, що малорухливий спосіб життя призводить до погіршення здоров’я і вкорочує віку. Одним із найпростіших та найдешевших способів тримати себе у формі є біг. Фахівці стверджують: бігати – модно (в теплу пору року все частіше люди віддають перевагу вуличним пробіжкам), бігати – корисно (можна оздоровитися та легко позбутися зайвих кілограмів і стресу), бігати – доступно (переважно не потрібний спеціальний інвентар), а ще бігом можна займатися в будь-який час та в будь-яку погоду. Отже, все, що вам потрібно, це зручне взуття і бажання.
Які хвороби запобігає
За даними наукових досліджень, регулярний біг може продовжити життя на п’ять-сім років. Також доведено, що люди, які здійснюють регулярні пробіжки, рідше хворіють, тому що мають міцну імунну систему. Понад те, в них у декілька разів знижується ризик розвитку атеросклерозу та інших серцево-судинних захворювань. Заняття бігом покращують обмін речовин, знижують рівень холестерину, роблять нас розумнішими!
Це підтверджує і спортивний тренер Оксана Самсонова. З її слів, бігаючи хоча б по півгодини два-три рази на тиждень, можна не лише скинути надлишкову вагу, а й зміцнити серце.
“Біг – один із видів кардіонавантажень, необхідний для здорового серця і судин. Міокард людини, котра займається спортом, за одне скорочення може прокачати більший об’єм крові. У результаті збільшується кількість кисню в організмі та покращується стан судин. Крім того, біг нормалізує артеріальний тиск (ризик виникнення артеріальної гіпертензії при регулярних пробіжках знижується на 35-50%), – переконує тренер. – Це хороший спосіб і для спалювання калорій. Однак варто знати, що він починає діяти після 20 хвилин фізичного навантаження. А ще регулярні фізичні навантаження у вигляді бігу загартовують організм, тож йому легше протидіяти вірусним інфекціям. Тому людям, які займаються бігом, той же грип не страшний!”
Проте й це далеко не всі переваги бігу. Регулярні пробіжки позбавляють застійних явищ, хребет стає гнучкішим, перетворюючись на міцну та надійну опору для всього тіла. Також заняття бігом здатні зробити людину щасливою: річ у тім, що під час бігу виділяються ендорфіни, так звані гормони щастя, після чого з’являється відчуття емоційного піднесення, тіло наповнюється енергією, думки прояснюються, з’являється впевненість у собі. А ще біг може побороти безсоння, бо зменшує в організмі надлишок адреналіну та гормонів, які сприяють виникненню стресу, і в підсумку зникають проблеми зі сном.
Де бігати
Де саме бігати – в залі спорткомплексу чи на стадіоні, в парку, вирішувати, звичайно, вам. Але багато хто віддає перевагу все ж таки біговій доріжці (для цього потрібно придбати абонемент у спортзал). Зекономити 300-400 гривень на місяць допоможуть пробіжки на свіжому повітрі. Бажано, щоб це було не на асфальті, бо такий біг травмує суглоби і негативно впливає на поперек, а на спеціальному біговому покритті, наприклад, на стадіоні. Як варіант – паркові чи лісові стежки.
Коли бігати
Бігати можна в будь-який час дня, але найкраще ввечері! Уранці, коли в крові підвищена кількість гормонів, біг буде природним засобом для розрядки, що допоможе організму повернутися до гармонії. Якщо ж бігатимете після робочого дня, увечері, зможете зняти напругу, розслабитися, зарядитися енергією, пригнітити апетит і заснути міцним сном.
У чому бігати
Взуття для бігу також відіграє важливу роль. Зі слів Оксани Самсонової, кросівки мають бути гнучкими, з м’якою гумовою ортопедичною підошвою і амортизацією в п’ятковій зоні для зменшення навантаження на суглоби. Одяг краще обирати із натуральних тканин. Він має бути зручним, не сковувати рухів чи, навпаки не бути, надто вільним. Для теплої пори року підійдуть шорти і футболка, для холодної – термобілизна, спортивний костюм і обов’язково шапочка та рукавиці.
Що їсти
Для посилення ефекту варто додержувати дієти: не захоплюватися солодощами, борошняними виробами і смаженими стравами, відмовитися від спиртного і нічних перекусок, віддавати перевагу овочам, фруктам і цільним крупам, не їсти за три години до сну, а впродовж дня харчуватися п’ять разів маленькими порціями. “Не бігайте натщесерце, бо це може викликати запаморочення, а також на повний шлунок, – радить тренер. – Не їжте за дві години до бігу і впродовж однієї години після нього”.
Легше схуднути, якщо вживатимете менше солі, яка перешкоджає виходу води з організму. Не варто хвилюватися, якщо в перший місяць тренувань вага тіла збільшиться – це зріс відсоток м’язової маси. Лише з часом людина почне втрачати жирову тканину.
Кому не можна бігати
Перш ніж почати займатися бігом, варто проконсультуватися з лікарем, адже робити це можна не всім. Зокрема, шкода від бігу проявляється в тому, що неминуче відбуваються великі навантаження на ноги (найбільше страждають литкові та камбалоподібні м’язи гомілки). Щоб мінімізувати цю шкоду, якраз необхідно дуже ретельно підходити до вибору взуття для бігу.
Крім того, біг не підходить тим, у кого є травма або протипоказання: будь-які хронічні недуги, особливо в період загострення, захворювання серцево-судинної системи, тяжка гіпертонія, вроджена вада серця, розлади серцевого ритму, нещодавно пережиті інсульт, інфаркт міокарда, операції, травми і захворювання опорно-рухового апарату, тромбофлебіт, гострий період інфекцій, а також період відновлення після них, клінічна депресія.
Правила для початківців
* Біг варто починати з невисокого темпу, поступово збільшуючи його. Тобто спочатку комбінуйте ходьбу з бігом підтюпцем. Чергуйте п’ятихвилинну ходьбу з двохвилинним бігом підтюпцем. Згодом постійно збільшуйте час бігу. Після цього можете переходити до довшої дистанції.
* Стартуйте з 15-20 хвилин дистанції один-два кілометри, поступово збільшуючи її до трьох-чотирьох. Оптимальна швидкість бігу – 6 км/год.
* Для початку розігрійте м’язи: пройдіться в швидкому темпі, зробіть кілька вправ на розтяжку. Наприклад, десять обертальних рухів тулубом, походіть в максимально швидкому темпі та виконайте махи ногами і руками.
* Уникайте перевантажень. У цьому вам допоможе невеликий нахил корпуса вперед.
* Дихайте лише носом, щоб не забракло кисню.
* Не робіть різких ударів ногами, бо це може призвести до ушкодження суглобів.
* Не зупиняйтеся і не сідайте після бігу – якийсь час походіть, щоби привести пульс у нормальний ритм.
* Одразу після пробіжки випийте склянку-дві води (але не дуже холодної).
* Не здавайтеся, навіть якщо утома в буквальному розумінні валить вас із ніг. Ломота та біль у суглобах минуть досить швидко.
Цікаві факти про біг
* Перші олімпійські змагання до нашої ери проводили тільки з бігу. Вони були організовані Гераклом у 1210 р. до н.е. З 776 р. до н.е. велися записи з ігор олімпіад, які проводили тільки з бігу на одній стадії (192 м). У 724 р. до н.е. додалися змагання на дві стадії. У 720 р. до н.е. додали біг на сім стадій, і атлети почали змагатися оголеними. Цьому сприяла культура суспільства, яка звеличувала засмаглі атлетичні тіла. На ігри не допускали жінок – в бігу змагалися лише чоловіки.
* Одна іноземна фірма так дбає про стан здоров’я своїх співробітників, що вони зобов’язані 30 хвилин обідньої перерви присвятити бігу. Результати не забарилися – суттєво збільшилися показники якості та кількості готової продукції.
* Ноа Нген 5 вересня 1999 р. поставив світовий рекорд, пробігши 1км за 2 хвилини 11 секунд.
* У змаганні між жінками “Марафон на каблуках” зафіксували світовий рекорд – 80 метрів на підборах за 1 хвилину 4 секунди. А щоб туфлі не злітали і не пошкоджували ніг, жінки перев’язували їх бинтом або скотчем.
* Найстарішому в світі марафонцеві Фауджі Сінгху 102 роки. За своє довге життя він жодного разу не ставив світових рекордів.
* З тварин найшвидшим є гепард, на другому місці – заєць.
* У румунському місті Бакеу живе учитель, який жодного разу не спізнився на роботу. Працює він у сільській школі за 20 км від міста і постійно бігає на роботу і з роботи.
* Одного разу доктор Гейб Міркін написав “Книгу спортивної медицини” і поцікавився у ста провідних бігунів, чи погодилися б вони випробувати на собі дію чарівної пігулки, яка забезпечить їм олімпійське “золото”, але при цьому… вб’є за рік. Уявіть, що понад 50% опитаних дали згоду!
* Біг і ходьба спалюють жир, а випади, відтискання від підлоги і присідання зміцнюють м’язову тканину.