Друга половина березня – чудовий час для збору та смакування березового соку. І якщо самому піти до лісу по цей чудо-напій можливості немає (збирати березовий сік для себе можна без усіляких дозволів, аби лише не псувати дерева та не сочити молодих беріз діаметром до 20 см), його запросто можна купити на базарі. За літр березового соку цієї весни правлять приблизно вісім гривень. Проте користі від нього отримаєте на тисячі!
Березовий сік містить більше 30 цінних складників, у тому числі корисні цукри, вітамін С, солі калію, магнію, заліза, органічні кислоти і ферменти, що покращують кровообіг і роботу кишківника.
“Березовий сік має протизапальну, регенерувальну, протипухлинну і сечогінну властивості. Якщо пити його регулярно, можна знизити високу температуру, а через антибактеріальну дію запобігти виразку шлунка, – розповідає фітотерапевт Микола Марчук. – Сміливо пийте його і тоді, коли хочете зміцнити імунітет, здолати застуду чи інфекційну недугу”.
Крім того, березовий сік допомагає виводити із організму токсини, роздроблює каміння в нирках, покращує загальний фізичний стан при ревматичному болю, допомагає позбутися млявого і хворобливого стану. А ще добре впливає на чоловічу потенцію і допомагає жінкам легко пережити клімакс.
Серед основних протипоказань до споживання березового соку – хронічне захворювання нирок та алергія на пилок. Зі слів фітотерапевта, пити цей сік варто по одній склянці три-чотири рази на день за півгодини до їди. Звісно, найкраще в свіжому вигляді. Проте пам’ятайте, що свіжий березовий сік можна зберігати в холодильнику не більш ніж два дні! Хоча продовжити цей термін можна консервуванням, приготуванням квасу, навіть вина.
Квас із березового соку
У невеликій кількості соку розвести 25 грамів дріжджів і влити цю суміш до основного об’єму соку (5 літрів). Вичавити сік із одного лимона, додати 20-30 грамів меду і трохи цукру. Всі складники додати до соку і перемішати. Налити сік у пляшки, в кожну з яких покласти кілька родзинок, герметично закрити і поставити в прохолодне темне місце. Пити цей квас можна через чотири дні, а зберігати три-чотири місяці.
Березовий сік із апельсином та лимоном
Березовий сік поставити на середній газ, довести до кипіння, зняти піну і додати цукру (на 5 літрів приблизно склянку). Накраяти лимон і апельсин на кружальця (цедру не знімати) і ошпарити. В стерилізовані трилітрові банки покласти по два кружальця лимона і три апельсина, налити сік і закрити металевими кришками.
Березовий сік із льодяниками
Закип’ятити 3 літри березового соку, додати півсклянки цукру, чайну ложку лимонної кислоти і льодяники (по дві штуки “Барбарису” і стільки ж “Дюшесу”). Налити сік у стерилізовані банки і також закрити металевими кришками.
Крюшон із березового соку
Змішати літр березового соку та сухого білого вина, додати склянку цукру і потримати в холодильнику зо три години.