Відпочинок “до сьомого поту”

“Пошта” дізналася, у чому користь сауни та скільки доведеться викласти за таке задоволення

Для багатьох людей регулярне відві­дування сауни вже стало традицією. Дотримується її і 33-річний Вадим. Для нього гаряча пара у поєднанні із сухим повітрям – не лише оздоровлення, а й відпочинок, покращення настрою незалежно від погоди та пори року. Понад те, з його слів, саме в холодну, навіть сльотаву погоду попаритися в сауні – чи не найкраща оздоровча процедура для всього тіла.
Про користь банних процедур відомо давно: їх позитивний вплив на здоров’я відкрили ще грецькі спартанці, древні римляни і єгипетські жерці. Проте й зараз знайдеться чимало тих, що не проти попаритися. Взимку, аби потрапити чи то в російську баню, де температура коливається в межах 60-70 градусів, чи то у фінську сауну, де близько 100 градусів, варто записуватися наперед, бо на такі процедури існує неабиякий попит. Незважаючи на те, що за годину такого задоволення, зокрема у Львові, доведеться викласти від 100 до 250 гривень. А якщо забажаєте трав’яного чаю або ж захочете скористатися послугами банщика, який попарив би вас віником, готуйтеся заплатити додатково від 20 до 70 гривень. Та навіть за такі гроші хтось  намагається оздоровитися, вилікувати нові й задавнені недуги, хтось не проти омолодитися тілом і душею, а комусь просто подобається відпочинок “до сьомого поту”. Медики стверджують: цілющі властивості таких процедур неоціненні! Звісно, якщо знати всі нюанси, пам’ятати про золоту сере­дину і дотримуватися міри.

Чим корисна

Сауна позитивно впливає на всі функціональні системи людського організму і є чудовим способом зміцнення імунітету. Доведено, що люди, які постійно відвідують сауну, рідше хворіють. 
“Різкий перепад температури загартовує тіло, знімає втому й покращує загальний тонус організму. Гаряче повітря і пара спричиняють сильне потовиділення, а разом із потом із організму виводяться шкідливі шлаки і токсини. Розпарена шкіра очищається, позбувається відмерлих клітин, активізується кровообіг, прогріваються внутрішні органи і суглоби. Таким чином, організм зміцнюється та набирається сил”, – каже терапевт Мирослава Онищук.
Навіть якщо ви відчуваєте, що скоро захворієте (починає дерти в горлі, текти з носа або спостерігається хвороблива втома) – це не привід відмовитися від сауни. Але якщо хвороба вже, як кажуть, набрала обертів, підвищилася температура – не ризикуйте здоров’ям!
Зі слів лікаря, сауна здатна відновити тонус м’язів, допомагає при захворюваннях опорно-рухового апарату, радикуліті, остеохондрозі. Похід у сауну корисний і для роботи серцево-судинної системи. Річ у тім, що дихання в сауні стає частішим, глибшим, тому збільшується кількість повітря, яке надходить у легені при одному вдиху. А ще сауна нормалізує водно-жировий обмін, тому це досить легкий спосіб скинути кілька зайвих кілограмів, має сильну релаксаційну дію, підвищує стійкість до стресів, покращує настрій і психічний стан загалом.
Аби користь сауни чи лазні була помітна і ви не лише оздоровилися, а й удосконалили своє тіло, не підхоплювали вірусів, зокрема грипу, її варто відвідувати стабільно – раз на тиждень або хоча б раз на місяць. Зі слів адміністратора оздоровчого комплексу “Три стихії” Галини, все частіше львів’яни роблять саме так. 
“Звісно, до нас приходять цілими компаніями, аби просто відпочити та розслабитися в сауні. Але є й такі, що відвідують наш комплекс регулярно – раз на тиждень і навіть мають вже відведені для них години та дні. Таким людям не страшні ні люті морози, ні нежить, ні кашель”, – пояснює вона.
Звісно, найчастіше в сауну приходять чоловіки, проте й жінок і дітей тут можна бачити часто. І хоч, зі слів терапевта, малюкам до трьох років така процедура зовсім небажана, все ж маленьких клієнтів вистачає. “Прийшовши до нас із дітьми, батьки, звісно, обирають інфрачервону сауну. Вона вважається найлагіднішою, адже температура в ній коливається у межах 45-50 градусів. Крім того, тут найкраще прогрівається організм. Її можна відвідувати щодня, оскільки протипоказань вона не має”, – пояснює Галина.
До речі, якщо батьки все ж таки вирішили взяти у сауну дитину, то повинні постійно стежити за її самопочуттям! На переконання Мирослави Онищук, для першого разу вистачить п’яти хвилин, а згодом час перебування в сауні можна збільшити до десяти. Дитину-новачка не варто обливати холодною водою, бо це може спричинити шок.

Кому протипоказана

Відвідувати сауну не варто тим, у кого спостерігається захворювання в гострій, активній стадії, при запаленні нирок, епілепсії, туберкульозі легень, онкопатології. Також, на пораду лікаря, від таких процедур варто відмовитися тим, у кого високий тиск, стенокардія високого ступеня, діабет, сечокам’яна хвороба, атеросклероз, важкі нервові розлади, хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів. Відвідування сауни краще відкласти, якщо на шкірі є осередки запалень, а на шкірі стоп – тріщинки. Не слід паритися в сауні й вагітним, особливо на ранніх термінах.

Не з пивом, а з віником!

Мокра, неприкрита голова, надто тривале перебування (більш ніж 10 хвилин) або часте відвідування лазні, вживання міцних алкогольних напоїв і калорійної їжі – ось табу, які варто пам’ятати. “Пити спиртне та міцну каву перед або під час відвідування лазні категорично заборонено! Бо навантаження на серце зростає у кілька разів. Крім того, ці напої можуть спровокувати інфаркт або інсульт, – пояснює лікар. – Заборонено також вживати солону і перчену їжу”.
Неодмінно беріть зі собою банний віник. Але щоб він приніс оздоровчий ефект, а не нашкодив, потрібно знизити температуру, нагріти його в гарячій воді, струсити і лише потім робити масаж. Якщо використовувати банний віник при високій температурі, на тілі можуть залишитися опіки. 
Зі слів адміністратора оздоровчого комплексу “Три стихії” Галини, “пропарювання за допомоги віника стимулює обмін речовин, посилює кровообіг, виводить токсини. Але щоб цього досягти, довіртеся професіоналу – парильнику або банщику”. 
До речі, година перебування в будь-якій сауні у цьому оздоровчому комплексі коштує від 150 гривень. За послуги банщика доведеться заплатити окремо – 70 гривень за особу.

Допоміжні цілющі трави

Для підвищення ефективності банних процедур дуже корисно застосовувати настої та відвари лікарських рослин. Біологічно активні речовини, що містяться в квітках липи, стимулюють потові залози і володіють сильними дезінфікувальними властивостями. Чебрець корисний для дихання. Незамінними в лазні є материнка, ромашка, звіробій, береза, ялівець. Для банного настою можна змішати квітки рум’янку, траву материнки і чебрецю. Добре поєднуються в настої листя берези, хвоя ялівцю і цвіт липи. Додає своєрідного запаху листя смородини, бо багате на ефірні олії.
Розчин із вмістом олії або відвару м’яти, евкаліпту, календули чи ялівцю допомагає очистити верхні дихальні шляхи, а отже, сприяє лікуванню нежитю та кашлю.
В сауні та після неї дуже корисно пити чай, приготований із лікарських рослин. Підійде чай із ромашки, материнки, м’яти, мати-й-мачухи, звіробою, евкаліпту, валеріани, плодів шипшини та глоду.

Правила поведінки в сауні

* Для одного відвідування сауни знадобиться не менше двох-трьох годин. 
* Перед процедурами втамуйте спрагу (мінеральна вода без газу, зелений чай, питна вода).
* Перед тим, як зайти у приміщення сауни, прийміть теплий душ і витріться насухо, але не мийтеся з милом – знежирена шкіра погано переносить високу температуру і легше піддається опікам.
* Надягніть на голову спеціальну шапочку, щоб уберегтися від теплового удару.
* Під час першого заходу паритися можна не більше 10 хвилин. Якщо почуваєтеся зле – відразу виходьте. Допустимими є два-три циклічні підходи з остаточним відпочинком не менш як півгодини.
* Під час першого заходу лягайте на найнижчу полицю. Із кожним заходом піднімайтеся на поличку вище.
* На полиці в парильні лежіть, а не сидіть. Важливо, аби пара діяла на всю поверхню тіла рівномірно.
* Не вставайте з полиці різко, піднімайтеся потихеньку, посидьте кілька секунд, тільки потім вставайте.
* Після сауни станьте під прохолодний душ або зайдіть у басейн. Але пам’ятайте: різкі коливання температури можуть викликати спазми судин.
* У парильні не розмовляйте і не сперечайтеся. Розслабтеся, намагайтеся забути про проблеми.
* Наступного ранку після сауни людина повинна почуватися бадьоро, якщо ж є навпаки – в сауну краще не ходити.

На всяк смак

Фінська сауна. Температура – 90-100 градусів, вологість 5-15%. Тут не можна користуватися віником, інакше отримаєте опіки. Все, що можна робити, це спокійно сидіти або лежати. В цей час тіло прогрівається, розширюються судини, активізується потовиділення – організм самоочищається.
Російська баня. Температура – 60-75 градусів, вологість 60%. Це цілий комплекс психофізичного очищення тіла і душі. Головний козир – гаряча пара, змішана з гарячим повітрям.
Інфрачервона сауна. Температура – 45-50 градусів, тривалість сеансу 30 – 60 хвилин. Сауна, де за рахунок інфрачервоних хвиль прогрівається саме тіло людини, а не навколишнє повітря. При цьому організм прогрівається на три-чотири сантиметри (в традиційних саунах – на п’ять міліметрів), що сприяє інтенсивному потовиділенню. Таку сауну можна відвідувати щодня.
Римська терма. Температура – 38-47 градусів, вологість 95-100%. Це лазня з найвищою відносною вологістю повітря. Повітря постійно оновлюється через спеціальну систему труб. Для посилення ефекту пара насичується ефірними оліями евкаліпту, м’яти та іншими ароматами. 
Турецький хамам. Від європейських бань відрізняється високою вологістю: приміщення наповнене парою, температура при цьому не перевищує 60 градусів (хамам – це кам’яна або глиняна споруда, облицьована плиткою). Окрім парильні, хамам містить комплекс басейнів, а банщики зазвичай є досвідченими масажистами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4893 / 1.64MB / SQL:{query_count}