Як перемогти страх перед людиною в білому халаті

“Пошта” запитала у психолога та медпрацівника, що робити, якщо дитина боїться лікарів, якими словами батьки можуть підтримати її та як зробити так, аби відвідування лікаря проходило не зі сльозами, а з усмішкою

Кожен із нас підвладний страху перед людиною в білому халаті. Ми боїмося ін’єкцій, відмовляємося пити таблетки, лягати на операційний стіл. Нічого дивного в тому немає, адже так уже склалося, що медики супроводжують нас від народження до смерті. Доведено, що найчастіше страшний образ лікаря і всього, що з ним пов’язане, запам’ятовується з дитячих років. А якщо батьки ще й не перестають повторювати: “Погано їстимеш – прийде лікар і зробить тобі укольчик!” або запевняють: “Тобі лікар нічого поганого не зробить”, а в результаті дитині виривають зуб, їй стає реально страшно. Психологи застерігають: щоб дитяча іатрофобія – страх перед лікарями не перейшов у доросле життя, батьки повинні сформувати в малюка спокійне ставлення до відвідування лікарських кабінетів. Отож, “Пошта” дізналася, чому дитина боїться лікарів, як зробити так, аби відвідування лікаря проходило з усмішкою, а не зі сльозами, а також про те, як навчитися контролювати страхи.

“Не піду, бо буде боляче!”

Маленька Діана, якій лише рік, уже відчула на собі, що таке страх перед лікарями. Все почалося з того, що її поклали в лікарню із ГРВІ. “Щоденний огляд лікарів по кілька разів на день, промацування живота, заглядання у горло, прослухування легень, а ще уколи зранку і ввечері, решта маніпуляцій так налякали донечку, що вона цілими днями не переставала плакати, а ночами здригалася і просилася на руки, – розповідає мама Оля. – Дійшло до того, що Діана почала боятися всіх – прибиральницю, яка заходила помити палату, навіть бабусю, яка її провідувала. А ще в дитини зникло бажання ходити (хоч до цього часу вона вже самостійно це робила), тому доводилося постійно тримати її за руку. І так тривало два-три тижні”. Уколів, а ще більше стоматологічної бор-машинки, дуже боїться й шестирічний Артем. Зі слів його мами Мар’яни, страх нагнала медсестра, яка вводила вакцину. “Зайшовши у кабінет щеплень, вона відразу ж почала витягати укол і просити, аби я роздягла сина. Він почав плакати, відмовлявся від процедури, але ця жіночка була явно не в гуморі і наказовим тоном лише повторювала своє прохання. У результаті сама вхопила сина і з певною силою зробила укол. Усе відбулося за лічені хвилини, а страху залишилося надовго, – згадує жінка. – Ще один прикрий випадок трапився у стоматологічному кабінеті: лікар постійно торочила, щоб син не боявся, що нічого не болітиме, але зуб ледве запломбували… Син кричав від болю, довго не міг заспокоїтися і постійно повторював, що більше ніколи не піде до лікаря”.

Спокій і ніякого насилля

Зі слів дитячого психолога Олесі Гриб, діти найбільше бояться болю та невідомості. “Найстрашнішим для дитини є біль. Особливо якщо вже був досвід спілкування з лікарями, після уколів і крапельниць. Підсвідомість може пам’ятати про пережиті страждання раннього дитинства (кров з пальця, щеплення). Ось чому будь-яка лікувальна процедура, навіть якщо її проводять уперше, може налякати дитину, – пояснює вона. – Як я вже казала, дитина сильно боїться невідомості. Ніколи не обманюйте малюка, не приховуйте, що зараз ви підете разом у поліклініку на прийом до лікаря. Якщо ваш обман викриється, дитина й надалі всі ваші слова вважатиме неправдивими. Ніколи не кажіть: “Тобі там не буде страшно і не буде боляче”. Частку “не” стривожений невідомістю мозок не чує, і дитина сприйме цю розмову як страшилку. Понад те, у своїй уяві вона змалює цей медогляд як щось страшне, бо воно невідоме. Тому якщо ведете дитину на вакцинацію чи забір крові для аналізу, то скажіть, що їй може бути боляче, але всього на одну секундочку”.
Олеся Гриб переконує: в жодному разі не варто боротися зі страхом дитини за допомоги насильства! “Накинутися всією сім’єю на дитину, скрутити їй ноги, обхопити голову і насильно влити у рот мікстуру чи закапати ніс – хоч дієвий прийом ліків, але не найкращий! Так вдасться зробити не більше одного разу. Це  насильство, а воно при лікуванні тільки посилить дитячі страхи, і дитина їх може пронести крізь ціле життя. Пам’ятайте, що із заляканих дітей виростають напхані страхами дорослі!” – наголошує фахівець.

Будьте добріші!

У формуванні страху перед лікарем багато що залежить від батьків, самого лікаря і атмосфери, яку вони створюють. Щоби похід до лікаря минув без плачу та криків, спокійними мають бути і дитина, і мама. “Якщо мама сама боїться лікарів і не любить лікуватися, безглуздо очікувати, що дитина сміливо переступить поріг поліклініки чи лікарні. Тому перед тим, як вчити дитину не боятися, ми просимо самих батьків перестати труситися і переживати, – пояснює стоматолог Ірина Гнатів. – Проте є й інші випадки: приводячи дітей на прийом, деякі батьки не кажуть стривоженій дитині жодного лагідного слова, не візьмуть за руку, а лише кричать: “Будь тихо і не крутися!”. Так не можна. Треба, навпаки, постаратися переключити увагу дитини на щось цікаве у кабінеті, розповісти, що де стоїть, або й узяти з дому її улюблену іграшку. Коли бачимо, що мама не справляється, робимо це самі – медсестри та лікарі. Проте через велику кількість пацієнтів нам не завжди вдається приділити дитині стільки уваги, скільки хотілося б…”
Поширеною помилкою, зі слів Ірини Гнатів, є те, що батьки залякують дітей стоматологами, уколами. “За час моєї практики досить часто трапляються випадки, коли дитині перед тим, як вирвати зуб, треба вколоти знеболювальне, а вона цього панічно боїться, хоч їй ще жодного разу такого не робили. Виявляється, мама дитині постійно казала, що якщо вона буде нечемна, то їй зроблять укол, – веде далі лікар. – Так казати категорично заборонено! Судіть самі – ніхто не застрахований від проблем зі здоров’ям, тому якщо справді настане такий момент, що укол зробити треба, що тоді? Налякана дитина просто впаде у істерику, і нічого дивного в цьому немає. Краще узагалі не торкайтеся цієї теми, а коли настане момент, докладно поясніть, що це за процедура. Повірте, те, що стає зрозумілим, перестає лякати”.

Як перестати боятися лікаря

Гра. Після першого року життя дитини потрібно бавитися з нею в лікарню. Важливо, щоб у цій грі лікарем була сама дитина, а тато чи мама вдавали дуже хворого і питали: “Лікарю, що зі мною? Як мені треба лікуватися?”. Так дитина відчує важливість – і свою, і лікаря. Наприкінці гри навіть можна поскиглити, але потім обов’язково перевести все на жарт і подякувати за лікування. Не забудьте купити набір “Маленький лікар” (це може бути як іграшковий, так і справжній, самостійно зібраний: фонендоскоп, шприц без голки, піпетка, вата, бинт). Також можете перетворити лікування дитини на гру. Наприклад, гірку мікстуру, яку вона ніяк не хоче пити, нехай пришле добра чарівниця, яка дізналася про хворобу. Дитина навряд чи відмовиться від таких казкових ліків. 

Мультики. Після двох років життя можна включати малюкові мультфільми, в яких добрий лікар лікує хворих. Так лікар запам’ятається дитині як рятівник, а не як нічне жахіття.

Нагорода за відвагу. В приватних лабораторіях за мужньо зданий аналіз обдаровують дітей цукерками, медалями, грамотами, тому малюки йдуть туди охоче. Однак якщо можливості здати аналіз у приватній клініці немає, слід придумати нагороду дитині від мами, яку вона отримає після того, як справа буде зроблена. Звичайно, це необов’язково має бути велосипед або планшет, а якась дрібничка.

Казки. Якщо страх перед людиною в білому халаті вже є, покличте на допомогу казкових героїв. Якщо дитина не хоче пити несмачні ліки, можна розповісти їй казку про пташку, яка для того, аби навчитися літати, повинна була з’їсти гірку ягідку. Таким чином, використовуючи чужий (в даному випадку – пташиний) досвід, ви допоможете дитині зрозуміти необхідність лікування.

Дідусь Карієс

Сталася ця історія давним-давно, після того, як посварилися Зубна фея, Королева зубних фей і дідусь Карієс – король країни Беззубик. Вони стали ворогами, але кожен із них і далі виконував свою роботу.
Як завжди, рано-вранці маленькі зубні феї прокидаються і йдуть на роботу. Це непроста робота, але дуже відповідальна! Щоранку феї прилітають до хлопчиків і дівчаток, щоби перевірити, чи чистять вони зубки. Феї дуже радіють, коли дітки не забувають чистити зубки, і нагороджують їх за це новою зубною щіткою та полуничною пастою. А коли у хлопчика чи дівчинки випадає молочний зубчик, зубні феї дарують їм подарунки: кіндер-сюрпризи, шпильки для волосся, календарики, олівці. А ті дітки, які забувають чистити зубки або зовсім не хочуть цього робити, сильно засмучують фей. Адже варто хоч раз не почистити зубки, і може статися біда! Так, так! Справжня біда! У зубчику може поселитися підступний дідок Карієс. Його країна Беззубик якраз поруч із Королівством зубних фей.
Дід Карієс своєю чорною паличкою стукає по зубчику, і зубчику від цього стає боляче. Від болю він починає чорніти, і тоді тільки лікар зможе зарадити цій біді. А якщо не просити лікаря про допомогу, то підступний дідок Карієс може забрати зубчик собі! Так, так, він дуже хитрий!
Зазвичай на допомогу він кличе ще й своїх онучок-помічниць Капосницю і Ласунку. Капосниця ховає від хлопчиків та дівчаток зубні щітки і пасту, шепочучи їм на вушко: “Навіщо тобі витрачати зайвий час на чищення зубів?! Краще поспати довше! Ще встигнеш завтра почистити. Нічого з твоїми зубками не трапиться!”
А Ласунка, як на те, розкладає всюди цукерки, тістечка, пряники і каже своїм тонесеньким голосочком: “Їж, голубчику, їж! Ще одну цукерку, ще одне тістечко”. І якщо хлопчик чи дівчинка піддаються на вмовляння Капосниці та Ласунки, то дуже скоро їхні зубчики починають хворіти ще більше, чорніти, а потім їх забирає дідусь Карієс. А якщо діти й далі їдять багато солодощів і не чистять зубки, то підступний дідусь Карієс стрибає в наступний зубчик і починає стукати своєю чорною паличкою по ньому.
Щоб не сталося такого лиха, щоб усі зубки залишилися на місці, треба для початку позбутися онучок – Капосниці та Ласунки, почати чистити зубки двічі на день (вранці та ввечері) і перестати їсти багато солодкого.
Щойно Капосниця і Ласунка втечуть із зубчика, як настане час виселятися звідти й дідусеві Карієсу. Але просто так цього не зробити! Знадобиться допомога лікаря! Адже в нього є чарівна біла паличка, яка дзижчить і крутиться (так вона лякає дідуся Карієса). За допомоги цієї палички лікар витягне дідуся Карієса із зубчика – і той перестане боліти!
А щоб цей хитрюга знову не пробрався в зубчик, лікар насипле у нього чарівного пилу (пломба), і тоді дідусеві Карієсу доведеться повертатися в своє королівство Беззубик ні з чим! Але треба бути дуже уважними, бо дідусь Карієс може в будь-який момент повернутися, якщо перестати чистити зубки і їсти багато солодкого.
Тетяна Писклюкова, www.solnet.ee

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4317 / 1.66MB / SQL:{query_count}