Яблука, грушки, сливки, чорниці, виноград, гриби… Яких тільки дарунків не приносить нам літо, особливо в серпні. Проте їх смак хочеться відчувати не тільки тепер, а й узимку. Отож, господині вже зараз готують слоїки для консервації, целофанові мішечки для заморожування, а бритванки для сушіння плодів.
“Сушу все, що сушиться”
Львів’янка Надія Миколаївна, коли настає грибний сезон, викладає сушитись підосичники, підберезники, чорноголовці та білі гриби. “Сушу не в електросушарці, а на сільській печі. Як добре всохнуть, розкладаю в банки. Додаю кілька зубчиків часнику, щоб зберегти стерильність усередині банки”, – пояснює вона.
Окрім грибів, жінка щороку робить сушню і з грушок-дичок. Вони твердіші і менш соковиті на відміну від інших сортів, а отже, швидше всихають. “Важливо, щоби плоди були не повністю стиглими, інакше м’якоть стане блідо-коричневою. Здається, ніби грушки вже зіпсувалися, хоча це не так”, – запевняє співрозмовниця “Пошти”. – Сушу і яблука. Обираю кисленькі, позаяк ті, що були солодкими, в компоті не матимуть жодного смаку. Якщо роблю сушню зі сливок, беру так звані угорки: в них грубша шкірка, тому при сушінні вони зберігають форму. Ні з вишень, ні зі сливок кісточок не видаляю, бо з плодів тектиме сік, і процес висушування затягнеться надовго. Надзвичайно смачними є сушені чорниці. Колись викладала ягідки на бритванку і залишала на вікні. Але так вони повільно всихали, доводилося часто струшувати, від чого чорниці деформувалися. Тепер сушу їх у відерку: ставлю у вигляді букетика і не зриваю завчасу з гілочок”.
Зберігаємо вітаміни
Не секрет, що сушіння – один із найприродніших і найкорисніших способів зберігання плодів. Звісно, вітамінів у сушених ягодах і фруктах менше, аніж у свіжих, зате й шкідливого для організму цукру (а також солі, оцту та олії, які додаємо під час консервування грибів) нема.
В сушні залишається зовсім мало вітаміну С. Виняток становлять цілі ягоди горобини і шипшини (вона є рекордсменкою серед ягід за кількістю аскорбінової кислоти). А от сушені чорниці краще проявляють свої в’яжучі властивості: зменшують запалення шлунка, кишківника, допомагають при проносах.
“Перевагою сушні є відсутність термічної обробки під час процесу заготівлі. Відомо-бо, що висока температура руйнує не лише кольорові пігменти фруктів і овочів, а й вітамін С”, – пояснює дієтолог Оксана Скиталінська.
Водночас процес сушіння має кілька недоліків. “Зокрема, сушіння на сонці, як і термообробка на кухні, знижують поживну цінність продуктів”, – веде далі дієтолог. З її слів, інколи навіть саме повітря здатне звести нанівець усі зусилля господині зберегти всі корисні речовини в сушених плодах.
“Річ у тім, що О2 окислює і, як я вже згадувала, знищує вітамін С. Значить знову маємо їжу без вітамінів! Тому потрібне дуже швидке сушіння в темному, добре провітрюваному приміщенні на якомусь полотні, наприклад, на лляному простирадлі. Пам’ятайте: жодних газет чи клейонок! На перших є фарба, дуже токсична для здоров’я, а другі не дозволяють повітрю вільно циркулювати між розкладеними ягодами чи скибками яблук”, – каже вона.
Кому корисно, а кому ні
Сушня – гарна ідея для перекуски. Головне знати міру. “Втративши воду, плоди стають вдвічі меншими, тому можна легко забути про їх реальну вагу і з’їсти ціле горнятко за раз. Та й надмірна кількість фруктози і глюкози, потрапивши таким чином у організм, позначиться на тілі у вигляді жирових відкладень!” – застерігає Оксана Скиталінська, акцентуючи увагу на родзинках, якими не варто зловживати, бо сушений виноград надто калорійний.
Сушню можна їсти не всім. Дієтолог радить мінімізувати її споживання тим, що мають виразку шлунка, гастрит, проблеми з кишківником і підшлунковою залозою, зокрема панкреатит. Забути про сушню варто й тим, що хворіють на цукровий діабет, мають підвищений рівень цукру в крові та страждають від ожиріння.
Дітям сушені плоди можна давати з дворічного віку, починаючи з м’яких скибок яблук без шкірки. Як каже дієтолог, це прекрасна заміна печиву і цукеркам.
“Проте таку продукцію ліпше не купувати на базарах, у супермаркетах чи деінде, – наголошує Оксана Скиталінська. – Адже покупець не знає, чим обробляли ті фрукти, в чому розмочували, як сушили тощо. Алергікам взагалі потрібно їх уникати”.
Альтернатива солодощам
“Добова норма сушні – стільки, скільки вміщується в стиснутому кулаку. Важливий нюанс: з’ївши сухофруктів чи сушених овочів, треба обов’язково випити склянку води або чашку несолодкого чаю”, – радить дієтолог. – В іншому випадку можливі закрепи, тому що сушня поглинає рідину з кишківника.
Сушені фрукти і ягоди є чудовим джерелом енергії. Особливо потрібні вони тим, що змушені цілими днями працювати за комп’ютером, або ж тим, що вирушають у тривалий похід, мандрівку.
“Сушня є найкращою альтернативою солодощам. Деколи – навіть бутербродам! А в поєднанні з горіхами її користь тільки зростає”, – запевняє Оксана Скиталінська. І наостанок треба сказати, що сушіння ягід, фруктів та овочів посідає тільки друге місце в переліку видів зберігання плодів. Так, звісно, це краще за маринування чи засолювання, проте дещо гірше, аніж заморожування, під час якого всі вітаміни й корисні речовини нікуди не зникають.
Корисні поради щодо сушіння
• Якщо сушити фрукти на папері під сонцем, то більшість вітамінів “випаруються” – залишиться лише 20% , інформує УНІАН. Зате якщо влаштувати примусове сушіння, то вітамінів можна зберегти в кілька разів більше. Для цього потрібно покласти сировину в суху картонну коробку (картонну, тому що цей матеріал вбирає вологу), а вгорі ввімкнути лампу і вентилятор. Температура в коробці повинна бути 40-50 градусів.
• Мікроелементи: калій, залізо, магній, кальцій і фосфор зберігаються в сушні повністю у будь-якому випадку, так само й харчові волокна, що нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту і перешкоджають виникненню закрепів.
• На поверхні сушених фруктів можуть залишатися мікроби, тому перед споживанням їх потрібно ретельно промити.
• Перед просушуванням яблука і грушки тонко накрайте, а виноград зірвіть із грон. Замочіть фрукти ненадовго в підсоленій воді – це допоможе зберегти їх колір і аромат.
• Сушіть на сонці 6-7 днів, захищаючи від попадання прямих променів (найкраще в тіні у спекотну погоду), а потім зберіть у пакет і зберігайте в темному сухому місці.
Користь сушених плодів
* Сушені яблука багаті на кальцій, калій, залізо, натрій, фосфор, йод, сірку, мідь і молібден. Відтак вони позитивно впливають на обмінні процеси в організмі, внутрішньоклітинні та міжклітинні взаємодії речовин, покращують травлення і роботу кишківника, сприяють розвитку корисних бактерій. Сушені яблука радять споживати вагітним, а також людям похилого віку. Вони добре впливають на нервову систему, імунітет, роботу пам’яті й інтелектуальні здібності.
* Сушені грушки радять додати до раціону з профілактичною і лікувальною метою при захворюваннях серця, печінки, нирок, цукровому діабеті, порушенні проникності капілярів. Їх можна використовувати як дезінфікувальний і протигарячковий засіб. Відвар зі сушених грушок допомагає позбутися сильного кашлю. До їхнього складу входить клітковина, яка очищає кишківник від продуктів розпаду. Компот із сушених грушок лікує задавнений коліт, а також підвищує сексуальну активність.
* Сушені чорниці використовують як протизапальний засіб при діареї, запаленні шлунково-кишкового тракту і циститах. Сухі плоди входять до складу багатьох лікарських чаїв, які п’ють при захворюваннях шлунка.
* Сушені сливки (чорнослив) мають антисептичні властивості. У давнину з допомогою чорносливу зберігали свіжим сире м’ясо впродовж тривалого часу, бо він вбиває сальмонелу і кишкову паличку. А сучасні медики рекомендують чорнослив при запальних захворюваннях ротової порожнини і для профілактики карієсу. Корисний відвар із чорносливу тим, що мають хронічні закрепи. Регулярне пиття компотів і настоїв позитивно впливає на кровоносну систему, зміцнює стінки капілярів, а значить знижує ризик інфаркту та інших серцево-судинних захворювань, підвищує працездатність і насичує головний мозок киснем.
* Сушені вишні підвищують концентрацію уваги і особливо помічні тим, що вирішили кинути курити: речовини, які містяться в них, послаблюють нікотинову залежність.
* Сушені абрикоси (курага) – ліки для серця і судин. У куразі багато калію і антиоксидантів. Вона виводить із організму шкідливий холестерин і корисна людям із захворюваннями щитоподібної залози та з цукровим діабетом.
* Сушений виноград (родзинки), особливо світлі, містять велику кількість калію, фосфору, що допомагає під час напруженої інтелектуальної роботи, а ще це чудовий профілактичний засіб проти пародонтозу.
* Сушені ананаси є джерелом калію і магнію, заліза і цинку, вітамінів групи B і клітковини, корисної для травлення. Допомагають позбутися набряків, додають сили, поліпшують настрій і знижують потяг до куріння.
* Сушені гриби допомагають схуднути. Білок, що міститься в усіх сушених грибах, за поживними властивостями майже не поступається білку яловичини, але не залишає в організмі токсичних речовин. Сушені білі гриби є потужним антидепресантом, стимулятором інтелектуальної діяльності та засобом проти мігрені. Сушені підосичники і підберезники допомагають боротися з анемією, атеросклерозом, а також із так званим синдромом ледачого кишківника. Сушені лисички є добрим сорбентом: поглинають шкідливі речовини, що накопичуються в кишківнику, а заодно виводять радіонукліди. А загалом усі сушені гриби багаті на калій, корисний для серця. Головне не “псувати” страв із них надмірною кількістю масла або жирної сметани.