До 30 травня під час акції “Дні вимірювання артеріального тиску” жителі області можуть обстежитися у поліклініках за місцем проживання, аптеках, місцях масового скупчення людей і отримати інформацію, наскільки неконтрольовані коливання тиску небезпечні для здоров’я і життя.
І старі, і молоді, навіть діти іноді скаржаться на біль голови та запаморочення. Перше, що спадає на думку, – випити пігулку і лягти відпочити, бо, мовляв, причиною такого самопочуття є магнітні бурі, нестабільні погодні умови. А насправді цей стан може викликати підвищення чи зниження артеріального тиску, що негативно впливає на життєво важливі органи – серце, нирки, печінку. Артеріальна гіпертензія (стійке підвищення артеріального тиску) є найпоширенішим хронічним захворюванням серцево-судинної системи, а серцево-судинні захворювання – головною причиною смерті серед неінфекційних недуг, вважають у Всесвітній організації охорони здоров’я.
Тож убезпечитися від цих недуг варто усім, бо коливання артеріального тиску вже перестали вважати проблемою лише старших осіб. “Якщо раніше ми діагностували інфаркти, інсульти у людей, яким виповнилося п’ятдесят, то за останні роки спостерігаємо високий тиск у сорока-, навіть тридцятирічних. Насторожує те, що й школярі звертаються до лікарів через біль голови, і в них діагностують підвищений тиск”, – каже “Пошті” Ірина Федак, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з терапії. З її слів, тепер хворих більшає через соціальне напруження в Україні. Крім того, однією з основних причин проблеми із тиском є гіподинамія (з розвитком інформаційних технологій ми почали менше рухатися). Діти змалечку звикають замість прогулянок на свіжому повітрі проводити вільний час за комп’ютерними іграми, які до того ж негативно впливають на їхню психіку. Фастфуд і напівфабрикати дозволяють економити час на приготування їжі, але забирають найцінніше – здоров’я. Тому ми стали такими метеочутливими! Бо коли людина провадить здоровий спосіб життя, стінки її судин міцніші та стійкіші до впливів атмосферного тиску. Не забуваймо й про генетичний фактор.
Гіпертонія
Артеріальну гіпертензію в народі знають як гіпертонію, але це застарілий термін на позначення захворювання, що характеризується стійким підвищенням артеріального тиску.
Симптоми
Гіпертоніки найчастіше скаржаться на біль у скроневій ділянці голови, який може супроводжуватися нудотою та запамороченням, відчуттям жару на обличчі. Крім того, зі слів Ірини Федак, хворі відчувають пекучий біль у грудній клітці, сонливість, бачать мушки перед очима.
Як собі допомогти
Якщо у вас регулярне підвищення тиску, завжди майте при собі призначені лікарем гіпотензивні препарати – краплі або пігулки, а також щось зі спазмолітиків. Бо коли тиск високий, ці засоби знімають спазми, і він нормалізується. Також варто купувати негазовану воду: коли питимете недостатню кількість рідини, то заблокуєте роботу нирок – і тиск підвищуватиметься.
Фізичні навантаження
“При артеріальній гіпертензії треба порадитися з лікарем, які фізичні вправи можна робити і якими є припустимі фізичні навантаження. Різкі рухи, особливо нахили тулуба вперед, рухи головою сприяють приливу крові до головного мозку і підвищенню артеріального тиску”, – пояснює Ірина Федак.
Що їсти
“Якщо часто спостерігаєте підвищення тиску, відмовтеся від солі, яка затримує рідину в організмі та сприяє утворенню набряків. Нормою є три-п’ять грамів солі на добу. Якщо у вас надлишкова вага, зменште калорійність їжі, – радить дієтолог Ольга Муштрук. – Хліб має бути вчорашнім і містити якнайменше солі. Обмежте споживання копчених, солоних і маринованих продуктів, не купуйте здоби. Солону рибу вимочуйте в молоці. Їжте ненаваристий суп порціями 250 – 400 грамів на добу. Відмовтеся від жирних сортів м’яса, віддаючи перевагу курятині, індичині, кролятині й телятині. Обирайте нежирні сорти риби (не беріть рибні консерви в олії). Корисними будуть кисломолочні продукти, але не вершки і жирна сметана. Гострий і солоний твердий сир також не для вас. На день з’їдайте одне яйце (але зварене на м’яко). Не готуйте яєчню. Можна споживати всі крупи. Бобові вам також протипоказані. Збільште кількість овочів: усі види капусти, помідори, огірки, кабачки, баклажани, зелень. Із фруктів вам не можна винограду, а також виноградного і яблучного соку, які викликають метеоризм і, як наслідок, підвищення тиску. Тим, що мають надлишкову вагу, раджу не їсти бананів, сухофруктів і, звісно, солодощів. Майонез і кетчуп, які містять консерванти, солодкі газовані напої не рекомендую нікому!”
Що пити
Фітотерапевт Борис Скачко при підвищеному артеріальному тиску радить відмовитися від кави. Какао, яке готують із молоком, містить антиоксиданти, що позбавляють організм вільних радикалів. Каву можна замінити цикорієм, напоями із заварених мелених жолудів, подрібненої сушеної кульбаби. Для зниження тиску можна випити склянку ромашкового або чебрецевого відвару.
Гіпотонія
СимптомиГіпотоніки, на відміну від гіпертоніків, найчастіше скаржаться на біль у потиличній ділянці голови, сонливість, окрім того, є мерзлякуватими, млявими, відчувають тремор. “Раджу не обмежуватися внутрішніми відчуттями, а обов’язково вимірювати тиск, бо симптоми як при підвищеному, так і при пониженому артеріальному тиску можуть бути схожі!” – застерігає Ірина Федак.
Як собі допомогти
Якщо знаєте і відчуваєте, що у вас часто знижується тиск, також підіть до терапевта і купіть на його пораду кофеїновмісні препарати. Можна заживати й м’ятні льодяники. Так само, як і гіпертонікам, варто брати зі собою воду, яка тонізує. Для нормального функціонування організму лікарі радять пити до двох літрів води на день (залежно від віку і ваги). Стабілізувати тиск допоможуть і кілька присідань!
Фізичні навантаження
“При гіпотонії, навпаки, треба бігами, стрибати, плавати (але варто також проконсультуватися з лікарем – можливо, у вас є супутні захворювання, що мають до таких фізичних навантажень протипоказання”, – зауважує Ірина Федак.
Що їсти
“Якщо тиск понижений, можете їсти маслини, оселедець, консервовані огірки, помідори, перець, які містять більше солі. Це сприяє звуженню судин і підвищенню тиску, якщо, звичайно, не маєте проблем зі шлунково-кишковим трактом. Але не зловживайте ними, – наголошує Ольга Муштрук. – Їжте виноград і банани, якщо не маєте проблем із надлишковою вагою. Споживайте більш гострий твердий сир. Додавайте до страв натуральні гострі приправи, якщо, знову ж таки, добре працює шлунково-кишковий тракт. Приправляйте наїдки кетчупом, майонезом, але приготованими власноруч, без консервантів!
Що пити
Гіпотонікам Борис Скачко рекомендує пити кофеїновмісні напої – натуральну каву, всі сорти чаю. Ефективними фітотерапевтичними засобами будуть сік із буряка, настоянка елеутерококу, глоду, женьшеню, ехінацеї та інших лікарських рослин, що мають тонізувальний ефект, але вживати їх треба також на пораду лікаря.
Як правильно вимірювати тиск
Зі слів терапевта Ірини Федак, нормальним вважається артеріальний тиск 120 на 80 мм ртутного стовпчика. Якщо маєте проблеми із тиском – ведіть щоденник: записуйте в нього всі показники вимірювання (вранішні та вечірні). Придбайте фонендоскоп: автоматичний, звичайно, зручніший для людей старшого віку, але я віддаю перевагу механічному.
Вимірювати тиск потрібно на обох руках, і якщо показники відрізняються, то орієнтуватися на вищі. Щоби результат був точним, треба лягти (якщо є кому виміряти тиск) або ж самостійно зробити це в сидячому положенні. При цьому рука, на яку накладаєте манжетку, повинна бути на рівні серця. Під час вимірювання тиску не можна рухатися і розмовляти. Не раджу вимірювати його відразу після фізичних навантажень.