У всіх поліклініках Львова до 18 березня жителі міста зможуть безкоштовно виміряти внутрішньоочний тиск, аби запобігти втрату зору. У рамках Всесвітнього дня боротьби з глаукомою, який відзначали 6 березня, управління охорони здоров’я міськради проводитиме Дні профілактики та раннього виявлення глаукоми.
“Закликаємо львів’ян прийти в наші поліклініки і скористатися нагодою виміряти внутрішньоочний тиск. Повторюємо, що легше і дешевше вчасно виявити це захворювання і лікувати його на ранніх стадіях. На жаль, в Україні, зокрема й у Львові, пацієнти звертаються до лікарів, коли хвороба ця вже задавнена. Саме для того, аби не допустити її або виявити на ранніх стадіях, проводимо профілактичні акції”, – розповідає Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я міськради. – Крім того, презентуємо, що вже більше року в місті функціонує глаукомний кабінет, де є всі засоби та можливості для встановлення чи підтвердження діагнозу глаукома”.
Глаукомою називають комплекс захворювань, спільною ознакою яких є атрофія зорового нерва. Це призводить до звуження поля зору, зниження гостроти зору, навіть сліпоти. Прикрістю є те, що на ранніх стадіях пацієнт не відчуває, що недуга розвивається. Єдиним простим і доступним методом діагностики захворювання є тонометрія (вимірювання внутрішньоочного тиску). Ця процедура триває дві хвилини і є безболісною.
У львів’янки пані Оксани – гіпертонія, саме через це її скерували на вимірювання очного тиску, бо це захворювання може сприяти виникненню глаукоми. “Мені визначили внутрішньоочний тиск – аж 24, майже 25. То є багато, завжди був 18”, – скрушно мовить жінка.
Якщо при глаукомі внутрішньоочний тиск сягає 30 і вище міліметрів ртутного стовпчика, то можна осліпнути за три роки
Для діагностування глаукоми на спеціальному апараті перевіряють ще й поле зору. В апараті є чотири точки, на яких пацієнт фіксує погляд. По периферії з’являються спалахи світла. За допомоги спеціального датчика пацієнт натискає на кнопку і зазначає все, що бачить.
“Бережи як зіницю ока”, – кажуть тоді, коли йдеться про щось дуже цінне. І справді, зір – найважливіший з п’яти органів чуття, бо забезпечує 80% інформації про навколишній світ.
“Глаукома – це хронічне захворювання, тож цілком вилікувати його неможливо. Але якщо лікувати, то можна зберегти зір на довгі роки. Є дослідження, результати яких доводять: якщо при глаукомі внутрішньоочний тиск сягає 30-ти і вище міліметрів ртутного стовпчика, то можна осліпнути за три роки. Але якщо контролювати внутрішньоочний тиск при глаукомі, виконувати всі призначення лікаря, то зір можна зберегти на 30-35 років. Нормальний тиск становить при цьому від 18 до 26 міліметрів ртутного стовпчика”, – пояснює Тетяна Смаль, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я з офтальмології.
З її слів, у центрі “Мікрохірургія ока” проводять операції безкоштовно, пацієнт оплачує лише вартість витратних матеріалів, які обходяться до тисячі гривень. “У нашому центрі завдяки професору Ігореві Новицькому розроблена операція дуже делікатна для ока, пацієнти переносять її легко і вже за кілька днів повертаються додому. Лікування глаукоми полягає насамперед в нормалізації внутрішньоочного тиску. Ми призначаємо різні краплі. Якщо вони нормалізують тиск – це добре. А якщо краплі не допомагають і тиск далі підвищується, то робимо операцію, метою якої є зниження і нормалізація внутрішньоочного тиску. Операція, на жаль, не повертає зору, як і гіпотензивне лікування глаукоми, але близько 25% пацієнтів потребують саме операції! Виконуємо всі типи антиглаукомних операцій, які проводять у світі, залежно від показань пацієнта. Справа навіть не у вартості, а в своєчасності виявлення глаукоми ”, – додає Тетяна Смаль. І справді, скільки б не коштувало лікування, зір завжди дорожчий.
Ризик виникнення глаукоми підвищується до 35%, якщо в родині були випадки цього захворювання
Фахівці стверджують: що людина старша, то більший ризик виникнення глаукоми. До 40 років ці ризики є найнижчими, але вже після цього віку треба щороку перевіряти зір і вимірювати внутрішньоочний тиск. А якщо маєте глаукому, то й раз на кілька місяців. Важливо наголосити, що є гіпертензія, при якій внутрішньоочний тиск може сягати позначки 26 і 28 міліметрів ртутного стовпчика, але глаукоми ця особа може й не мати.
“Інколи маємо справу із вторинною глаукомою, яка виникає на ґрунті інших захворювань ока або організму. До таких належать: діабет, травми, короткозорість високого ступеня, схильність до вазоспазмів, мігрені тощо, тривале використання кортизонових препаратів (наприклад, у медичних мазях або в астматичних аерозолях). Ризик виникнення глаукоми підвищується до 35%, якщо в родині були випадки цього захворювання. Буває ще й вроджена глаукома, яка дуже швидко розвивається, з вираженими ознаками. Переважно маємо на увазі первинну кутову глаукому, яка виникає сама по собі. Виконуємо близько 400 антиглаукомних операцій, а загалом більш ніж 1400 оперативних втручань на рік. До таких високих показників призводить те, що пацієнти невчасно звертаються по медичну допомогу. Проте внаслідок таких профілактичних заходів зменшилася кількість людей із глаукомою, почали частіше виявляти її на ранніх стадіях”, – уточнює Ігор Новицький, завідувач Львівського міського медичного центру “Мікрохірургія ока” 8-ої міської клінічної лікарні.
Згідно з результатами досліджень, майже у всіх регіонах світу серед причин сліпоти друге місце займає глаукома, що підкреслює її соціальну значущість як одного з найбільш інвалідизуючих захворювань. Імовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування становить 27%, на обидва ока – 9%.
У світі зареєстровано 105 мільйонів хворих на глаукому, серед них понад 12 мільйонів пацієнтів, які втратили зір внаслідок цього захворювання. Приріст хворих на глаукому становить приблизно 20 мільйонів осіб на десять років, тобто з кожним роком їх стає більше на два мільйони. В Україні подібні тенденції: щороку виявляють 25 тисяч нових випадків захворювання. Загалом 170 тисяч людей страждають від цієї недуги, таким чином глаукома на другому місці серед причин сліпоти. У Львові діагноз глаукома поставили 3066 пацієнтам, з них більш між 800 осіб перебувають на стадіях, коли розвивається незворотна сліпота…
Продукти для поліпшення зору
– Шпинат, броколі і брюссельська капуста містять каротиноїди лютеїн і зеаксантин, важливі для профілактики втрати зору.
– Чорниці та смородина багаті на антиоксиданти і допомагають захистити сітківку від пошкоджень, поліпшити кровопостачання ока, а також зменшити ризик розвитку катаракти.
– Омега 3 жирні кислоти, які містяться в жирній рибі, теж допомагають покращити зір. Лобстери, тунець, креветки, устриці, риба, оселедець, печінка, яйце, шинка, яловичина, бекон, курка, баранина, горіхи, овес, коричневий рис, часник, червоний виноград і кунжут містять селен – цінний мікроелемент, який може допомогти запобігти катаракту, а також сухість очей.
– В морепродуктах і м’ясі, особливо в яловичині, міститься таурин – особлива амінокислота, задіяна в забезпеченні нормальної зорової функції.
– Трава очанка (або очниця) використовується для лікування симптомів утоми очей, болю в них, при помутнінні зору, іноді від двоїння в очах. Такі симптоми часто виникають після тривалого читання чи роботи за комп’ютером.
Цікаві факти про очі
* Всі діти народжуються із сіро-блакитними очима, оскільки на момент появи на світ в райдужній оболонці ока ще відсутній пігмент. Колір цієї оболонки формується до першого року життя дитини.
* Діти народжуються далекозорими.
* Кришталик в оці швидший від найкращого фотооб’єктива.
* Очі ніколи не мерзнуть, бо в них немає нервових закінчень, чутливих до холоду.
* Райдужна оболонка очей у кожної людини індивідуальна. Тому в деяких країнах поряд із паспортним контролем діє пропускний пункт, де визначають особистість людини за райдужною оболонкою очей.
* На Землі приблизно 1% людей, у яких колір райдужної оболонки лівого і правого ока відрізняється.
* Чхнути з відкритими очима неможливо.
* Очі більше втомлюються від повільного читання, аніж від швидкого.
* Під час поцілунку люди закривають очі, щоби не… знепритомніти від надлишку почуттів. Завдяки цьому організм відчуває менше сенсорне навантаження.
* Для того, щоб зняти все, що людина бачить за один день, необхідно 19 кілометрів плівки.
* Поганий зір суттєво знижує активність людини, що призводить до серцево-судинних захворювань і діабету.
* Найрідкісніший колір очей – зелений. Його мають тільки 2% людей.
* Бабка (комаха) здатна розрізняти предмети розміром з бісеринку на відстані одного метра. Око бабки сприймає 300 зображень на секунду (око людини – 24 зображення).
* Людське око важить приблизно вісім грамів. А око кита сягає маси один кілограм, але при цьому може бачити на відстань не більше одного метра
* Кози, вівці та мангусти мають прямокутні зіниці.
* У страуса очі за обсягом більші від мозку.
* Кішки розрізняють 25 відтінків сірого кольору. У них очі світяться в темряві через те, що під сітківкою є спеціальна відбивна оболонка. Вона дозволяє тварині бачити навколишні предмети при меншій освітленості у шість разів, аніж потрібно людині.
* У звірів-хижаків очі розташовані на передній частині морди, щоб бачити жертву. У травоїдних – по обидва боки голови, щоб бачити ворога.
* Найбільша кількість темнооких людей проживає в Туреччині і Португалії, а світлооких – у Фінляндії та Швеції.
* Собаки чітко бачать синій і фіолетовий кольори, але не розрізняють червоний, помаранчевий і жовтий.
* Крокодили, поїдаючи м’ясо, плачуть, виводячи таким чином надлишок солей з організму.
* Рухи очей хамелеона абсолютно незалежні один від одного: одне око може дивитися вперед, інше убік.
* Креветки-богомоли бачать одночасно в оптичному, інфрачервоному, ультрафіолетовому, а також поляризаційному світлі.