Всеволод Радомський, дитячий офтальмолог:
– Світлове випромінювання від смартфонів дуже перевантажує очі. Якщо говоримо про здорове око, то воно шкодить на орган зору в цілому: зокрема, може спричинити розвиток так званого синдрому сухого ока, що дуже важко піддається лікуванню. Під час роботи з ґаджетами дуже важливо кліпати, бо, приміром, коли читаємо книжку, то, поки перегорнемо сторінку, кліпнемо обов’язково, а якщо користуємось електронними пристроями, то робимо це набагато рідше, майже не відриваючи від них погляду. Рогівка ока увесь час має бути зволожена слізною плівкою, яка захищає її від зовнішніх подразників.
Є кілька елементарних правил при роботі зі смартфонами:
– відстань до очей повинна бути 30-40 сантиметрів;
– треба часто кліпати, аби зволожувалися очі;
– кожні 20-30 хвилин робити перерви і відводити погляд від екрана (можна зробити кілька вправ: подивитися в далечінь, відвести палець на 30 сантиметрів від ока і дивитися то на палень, то у вікно по 10 секунд, кілька разів повторити – це розслабить циліарний м’яз, що коригує кривизну кришталика).
Але таке питання має не лише медичний, а й соціальний аспект, бо ґаджети часто використовують не за призначенням. Скажімо, навіщо купувати учням початкової школи смартфони, якщо їм не потрібен постійний доступ до інтернету чи контакт із клієнтами? Діти зазвичай на них бавляться в ігри і вже змалечку псують собі зір! Студенти, як-от ваші внуки, старші люди можуть себе контролювати, тобто стежити за відстанню ґаджета від очей, робити часті перерви.