Розповідати нині про шкідливість фастфуду, так би мовити, ознака поганого тону. Однак попри те, що більшість нібито й проти “швидкої їжі”, вона не втрачає популярності. Піца, гамбургер, чизбургер, кебаб уже настільки ввійшли в наше повсякденне життя, що ми не можемо від них відмовитися. Вибір на користь фастфуду не завжди справа звички: шалений ритм сучасного життя вимагає економії часу на обід або ж приготування їжі удома, тому доводиться споживати те, що піддають швидкій обробці, тобто те, що готують не довше ніж десять хвилин.
Фастфуд (із англійської – “швидка їжа”) супроводжував людство впродовж усієї історії, був відомий ще стародавнім римлянам під назвою “термополія”. Принцип недорогої та поживної їжі одразу знайшов прихильників серед древніх. На сучасній території Рима стояли маленькі намети, в яких продавали свіжий хліб, м'ясо, фрукти, навіть солодощі. Яскравим прикладом цього слугують руїни Помпеї.
Прихильники здорової їжі проти фастфуду через те, що більшість його складників містять надмірну кількість калорій.
“Один фастфуд-бутерброд, спожитий зранку, містить таку кількість калорій, якої людині вистачить на цілий день. Але регулярне споживання “швидкої їжі”, в якій багато насичених транс-жирів, призводить до серйозного порушення засвоєння кальцію. Через це зростає ризик інсульту, депресії, несприйняття організмом інсуліну”, – каже дієтолог Юлія Сметанникова.
З її слів, найбільша шкідливість фастфуду полягає у тому, що через таку їжу організм отримує надто багато вуглеводів, ліпідів і солей та фактично не отримує цінної клітковини, необхідних мікро- і макроелементів. Але якщо несила відмовитися від нього, то можна бодай замінити окремі його складники кориснішими.
Начинка
Юлія Сметанникова радить повністю виключити з раціону смажене м’ясо, оскільки для цього використовують дуже багато олії, що містить велику кількість ліпідів і калорій.
“М'ясо краще запікати в духовці, готувати на парі або варити. При цьому бажано відмовитися від різноманітних спецій. Якщо ж хочете доповнити смак м’яса, використовуйте натуральні прянощі, а не приправи”, – пояснює вона.
Варене або запечене м’ясо – безпечне, його можна покласти на канапку, використати як начинку для піци, приготувати з нього сніданок для школяра. Останнім часом стали дуже популярні так звані здорові фастфуди з місцевим колоритом. До прикладу, всередину гамбургера можна покласти шматочок холодцю з волоськими горіхами – і смак новий, і їжа ситна.
На начинку для звичного гамбургера добре брати тверді сорти сиру (або ж плавлений), варене куряче філе, креветки (якщо нема алергії), справжню домашню шинку, солодкий перець, оливки, солоні огірки.
Хліб і хлібна основа
Основою фастфуду слугують трикутні британські сендвичі із зернового хліба, французькі багети або американські булочки. Але варто відмовитися від випічки з пшеничного борошна вищого ґатунку! Ліпше брати ту, що з житнього, цільнозернового. Можете використовувати й лаваш. Взагалі тісто краще робити самому, бо в процесі приготування тіста для булочок часто використовують розпушувачі, які містять складні хімічні речовини, що суттєво впливають на вагу – “розпушують” не лише тісто, а й фігуру, провокують целюліт і появу надлишкової ваги. Якщо печете самі (у хлібопічці чи духовці – не має значення), купіть борошно грубого помелу: в ньому багато клітковини, корисної для травного тракту. Корисним є й бездріжджовий хліб, а якщо вже використовуєте дріжджі, то беріть тільки натуральні (не в пакетиках). Не гребуйте висівковими хлібцями (знайдете їх на полиці з товарами для діабетиків). А якщо не можете обійтися без хліба, віддавайте перевагу “Бородинському” або тому, що з висівками.
Соуси
Замість магазинних майонезу і кетчупу використовуйте натуральну томатну пасту, домашній майонез або натуральний йогурт, змішаний з гірчицею і спеціями, нежирне масло, змішане з дрібно посіченою зеленню, терті огірки або варену моркву. Для піци можна взяти домашню аджику (негостру) або ж кетчуп, приготований власноруч зі свіжих помідорів.
Овочі та зелень
Замініть картоплю фрі традиційною печеною (не смажте її в олії, а зваріть, потім накрайте на скибочки і запечіть у духовці). Використовуйте традиційні для наших широт буряк, моркву, бобові (варені або приготовлені на парі). Морожені боби, горох, цвітна капуста, кукурудза, морква додадуть пікантності будь-якій страві, тим паче що в них збережені всі вітаміни. Але в жодному разі не смажте їх! Споживати морожені овочі краще вареними. Зелень беріть сушену або морожену.
Однією зі страв, які стрімко здобувають популярність, є салат-рулет. Для його приготування використовують тонкі коржі, подібні на вірменський лаваш. Хліба в цьому наїдку мінімум і він нагадує радше салат, аніж традиційний бутерброд. Салати для цього також краще робити самому. Підійдуть “Грецький”, “Цезар”, “Оселедець під шубою” тощо.
Чипси
Їх також можна замінити максимально корисними. Привабливість чипсів у тому, що вони хрусткі, як горішки, попкорн, тобто все те, що діти часто випрошують у батьків під час відвідування різноманітних розважальних закладів. Корисну альтернативу хрумким, смаженим у олії тонким кружальцям картоплі можна знайти завжди. Тонкий прісний лаваш розріжте на невеликі квадратики і поставте їх у не надто розігріту духовку приблизно на годину. Спожити їх бажано в той же день, доки не втратили хрусткості. Такі “чипси” не містять консервантів, олії, емульгаторів.
Попкорн
Ще один популярний наїдок, який так люблять діти, – попкорн теж можна приготувати вдома. У тому, що продають в магазинах занадто багато олії, цукру або солі. Пошукайте в супермаркетах зерна кукурудзи для попкорну, викладіть їх на чавунну суху пательню, накрийте кришкою і через певний час можете насолоджуватися смаком попкорну, приготовленого власноруч (щоправда, при цьому кукурудза “стріляє”, підстрибує, тому накривку треба міцно тримати до тих пір, доки не закінчиться час приготування). Є й простіший варіант – попкорн для приготування у мікрохвильовці (інструкція – на упакованні). Найкраще вибирати кукурудзу з позначкою Light, бо в ній менше олії та солі.
Напої
Відмовтеся від традиційної коли, оскільки вона насичена вуглеводами. Оптимальний варіант – чай без цукру, краще трав’яний, негазована мінеральна вода або ж свіжий сік (фреш).
Утім поєднання білків і вуглеводів навіть у здоровому фастфуді все одно не дуже корисне для здоров’я та фігури, тому ним також не варто захоплюватися.
“Для того, аби втамувати відчуття голоду на роботі, він, звичайно, підходить, але удома все ж краще готувати повноцінні страви, як-от борщ, кашу”, – підсумовує Юлія Сметанникова.
Підготувала
Ірина Березовська
Булочки для гамбургерів
Складники: 625 г борошна, 375 г теплої води, 110 г картопляного пюре, 75 г масла, 40 г цукру, 7 г сухих дріжджів, 1 ч. ложка солі, яйце, кунжут для посипання.Приготування:
У миску чи в чашу міксера всипте 300 грамів борошна, сіль і сухі дріжджі.
В іще одну миску покладіть 110 грамів вареної товченої картоплі, влийте 375 грамів теплої води (температура близько 40 градусів), додайте розтоплене в мікрохвильовці масло, цукор і добре вимішайте, щоби маса стала однорідною.
Вилийте рідку суміш у борошно і збивайте міксером (насадка – віничок) 3-5 хвилин на середній швидкості.
Тепер всипте решту борошна (325 грамів), замініть насадку-віничок на насадку-гак або на насадку-спіральку і вимішуйте тісто на середній або низькій швидкості. Збивати треба доти, поки тісто не стане гладким, скотиться в кулю і не залишатиме слідів на чаші міксера. За потреби можете додати ще трохи борошна, але не поспішайте: за 5-7 хвилин збивання ви зрозумієте, чи це потрібно.
Накрийте посуд із тістом плівкою і покладіть у холодильник на 2-4 години – за цей час воно повинно збільшитись у об’ємі.
Викладіть тісто на дошку і накрийте рушником, нехай воно зігріється 10-15 хвилин. Після цього формуйте булочки: відщипуйте шматочки і скачуйте з них невеликі кульки. Скільки їх вийде, залежить від того, яку кількість тіста ви відщипуватимете. Пам’ятайте, що в підсумку булочка буде вдвічі більша, аніж кулька-заготовка. З цієї кількості тіста можна спекти 10 булочок діаметром 9 сантиметрів.
Викладіть заготовки на пергамент на пристойній відстані одна від одної, трохи приплесніть їх, накрийте рушником і потримайте в теплі ще 45 хвилин.
Яйце розбовтайте виделкою так, аби жовток змішався з білком, додайте столову ложку води і ще раз ретельно вимішайте. Змастіть булочки збитим яйцем і на бажання посипте кунжутом.
Випікайте булочки в духовці, розігрітій до 205 градусів, 12-20 хвилин (залежно від розміру). Коли випічка підрум’яниться, вимкніть духовку. Можна виймати булочки кілька разів, аби зрозуміти, який ступінь готовності вам до вподоби найбільше.
Дайте булочкам вистигнути і можете подавати їх до столу. Зберігати готову випічку найкраще загорнутою у харчову плівку.
Ковбаски для хотдогів
Складники: одна засолена кишка, 125 г свинячої вирізки, 100 г сирого окосту, білок з одного яйця, 1,5 ст. ложки холодної води, 1 ст. ложка панірувальних сухарів, мускатний горіх, по 1/4 ч. ложки паприки, порошку гірчиці, солі та меленого чорного перцю, зубець часнику, оливкова олія.Приготування:
Замочіть засолену кишку (ковбасну оболонку) в холодній воді на 30 хвилин.
За цей час приготуйте фарш для ковбасок: обберіть і посічіть зубець часнику. Свинячу вирізку і окіст поріжте на великі шматки і разом із часником викладіть у чашу кухонного комбайна (насадка-ніж). Відділіть білок від жовтка, влийте його до м’яса, додайте подрібненого мускатного горіха, по чверті чайної ложки паприки, порошку гірчиці, меленого чорного перцю та солі. Увімкніть комбайн і подрібнюйте інгредієнти до стану однорідного фаршу. Влийте до нього 1,5 ст. ложки холодної води і знову ввімкніть комбайн на 3-4 хвилини. Наостанок додайте сухарів і ще раз ретельно вимішайте.
Тепер наповніть кишку фаршем. Якщо маєте спеціальну насадку до м’ясорубки – чудово, а якщо ні – не біда, можна зробити ковбаски за допомоги одноразового кондитерського мішечка, наповнивши його фаршем.
Злегка просушіть ковбасну оболонку, потім розтягніть її, один кінець прикладіть до крана з холодною водою, другий міцно затисніть пальцями. Кілька разів наповніть кишку водою і злийте її, аби вимити надлишок солі. Розділіть її на дві рівні частини і зав’яжіть вузлик на одному з кінців кожної кишки.
Вставте носик кондитерського мішечка в одну з оболонок. Обережно натягніть її на носик, аби було зручно наповнювати фаршем, і потрошки витискайте фарш, доки оболонка не буде майже повна (залиште зо 3 см кишки на кінці незаповненими). Розгладьте повітряні бульбашки руками, обережно зав’яжіть відкритий кінець вузликом. Викладіть ковбаску на дошку, ще раз пригладьте, аби вирівняти, і відріжте зайві шматочки кишки на кінцях. Так само сформуйте другу ковбаску. Помістіть обидві на тацю і поставте у холодильник приблизно на півгодини.
Витягніть ковбаски, натріть їх оливковою олією. Пательню, або пательню-гриль розігрійте на великому вогні. Смажте ковбаски хвилин 10, час до часу перевертаючи, допоки не стануть золотистого кольору.
Фалафель
Фалафель (арабська страва) – це смажені у фритюрі кульки з подрібненого нуту (або бобів), приправлені прянощами. Традиційно їх подають з кунжутним соусом, овочами і пітою (чи лавашем) як вегетаріанський донер-кебаб.
Складники: 250 г нуту, 2-3 пера зеленої цибулі, 1 ст. ложка кунжуту, по 3 ч. ложки сухого кумину і зерен коріандру, 2 ч. ложки лимонного соку, 0,5 ч. ложки меленого перцю чилі, оливкова олія.Приготування:
Замочіть нут у холодній воді, щоби вона на 2-3 сантиметри покрила його (відповідно до рекомендації на упакованні, на 6 – 12 годин).
Потовчіть у ступці обсмажений кунжут з кількома краплями оливкової олії. Вийде паста – тахіна.
Дрібно посічіть 2-3 пера зеленої цибулі.
Перекладайте нут невеликими порціями в чашу блендера і перетирайте його на пасту. Робіть так, поки не перетрете всі 250 грамів.
Тепер у чашу блендера покладіть тахіну, сушений кумин, коріандр, гострий перець чилі, зелену цибулю, додайте лимонного соку і перемеліть все це. Такий набір прянощів найбільш характерний для фалафелі та її оригінального смаку.
Перетертий нут і приправи вимішайте на однорідну масу. Вона здаватиметься вам розсипчастою, але не лякайтеся – так має бути. Скачайте з неї кульки розміром з волоський горіх. Добре втрамбовуйте їх на долоні, тоді вони будуть достатньо міцні.
Розігрійте у рондлику олію. Щоби багато не витрачати, налийте стільки, аби вона покрила кульки наполовину – цього буде достатньо. Коли олія нагріється, занурюйте кульки по кілька штук так, щоб вам було зручно їх перевертати, обсмажуйте до золотистої скоринки з усіх боків і перекладайте на паперовий рушник, аби стік надлишок олії.
Хотдоги з фірмовою начинкою
Складники (на 6 хотдогів): 6 булочок для хотдогів, 6 ковбасок, 500 г свіжої капусти, одне солодке велике яблуко, 40 г оливкової олії, 30 г яблучного оцту, 3 ст. ложки цукру, 2 ст. ложки кмину, кетчуп і гірчиця до смаку.Приготування:
На сухій гарячій сковорідці впродовж хвилини підсушіть насіння кмину та розітріть його у ступці з цукром.
Капусту дрібно посічіть, яблуко обберіть і натріть на тертці з великими вічками, заправте все оливковою олією, яблучним оцтом, цукром із кмином, а також посоліть і поперчіть до смаку. Добре перемішайте все і трохи відтисніть, аби капуста пустила сік.
Доки капуста маринується, підготуйте булочки: надріжте їх уздовж, але не до кінця, обережно розкрийте і прогрійте на грилі розрізом до вогню.
Обсмажені булочки змастіть тонким шаром гірчиці та кетчупу. У центр викладіть ковбаски, складіть булочки навпіл і вкрийте ковбаски відтисненою маринованою капустою.
Такі хотдоги можна подавати гарячими або холодними.
Гамбургер від Джеймі Олівера
Складники (на два гамбургери): дві булочки, 300 г яловичо-свинячого фаршу, 50-100 мл пива, 3 мариновані корнішони, один помідор, 2 листки салату, 2 шматочки моцарели, 5 ст. ложок несолодкого йогурту, 2 ст. ложки кетчупу, 1 ст. ложка гірчиці.Приготування:
Підготуйте булочки так само, як на хотдоги. Для соусу замість майонезу радимо використовувати суміш несолодкого йогурту з гірчицею (просто добре вимішайте ці два складники).
Приготуйте котлети: змішайте яловичо-свинячий фарш із пивом, вливаючи його по столовій ложці та щоразу добре перемішуючи. Посоліть і поперчіть до смаку. Формуйте котлети трохи більші, як діаметр булочки (не забувайте, що вони зменшаться при смаженні). Обсмажте їх з обох боків. Поки готуються котлети, поріжте корнішони і помідор.
Тепер складаємо гамбургер. Зверніть увагу: при цьому котлета має бути гарячою (це допоможе злегка підплавити сир). Черговість шарів повинна бути індивідуальна. Варто пам’ятати про рівновагу соковитих шарів та інших. Чергуйте їх.
Підготувала
Марічка Ільїна