Львовом ширяться чутки, що в місті – епідемія менінгіту серед дітей. Одні кажуть, що це менінгококовий менінгіт, інші – серозний. Серед батьків паніка! А що ж у місті є насправді?
Епідемії менінгіту – запального ураження оболонки головного мозку на Львівщині наразі немає, заспокоюють лікарі. Хворі є, але їх небагато: це діти з різних районів і шкіл. 15 – жителі Львова, троє – Жовківського району, по одному – з Пустомитівського району та м. Золочів.
“Станом на 1 жовтня у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні на лікуванні є 12 дітей. Всього перебувало 20 дітей, які поступали туди від 22 вересня зі скаргами на підвищену температуру тіла і сильний біль голови. Власне у них запідозрено запалення оболонки головного мозку. Згідно з результатами загальноклінічних досліджень – крові і спинномозкової рідини встановлено, що мова йде про серозний менінгіт, який найчастіше викликається ентеровірусами. Який саме вірус спричинив це захворювання, ще не відомо – очікуємо результату лабораторних досліджень вірусологічної лабораторії Держсанепідслужби області”, – розповідала “Пошті” 1 жовтня головний позаштатний епідеміолог департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Іванченко-Тімко.
Найнебезпечнішим ускладненням серозного менінгіту є набряк головного мозку!
Вже наступного дня, 2 жовтня, “Пошта” отримала листа від обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України. “Впродовж вересня випадків менінгококового менінгіту серед дітей, які відвідують організовані колективи (школи, гімназії, ліцеї, дитячі дошкільні заклади) не реєструвалося. Серед вказаних контингентів зареєстровано 13 випадків серозного менінгіту. Менінгококовий і серозний менінгіт – це дві різні хвороби, які відрізняються як збудниками, так і клінічними формами перебігу”, – зазначає завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України” Галина Вашкурак. – Менінгококова інфекція (менінгіт) викликається тільки збудником бактеріальної природи – менінгококом, а серозний менінгіт може бути викликаний різноманітними вірусами, бактеріями та грибками. Перебіг серозного менінгіту набагато легший, аніж менінгококова інфекція”.
З її слів, для серозного менінгіту, як і для більшості інфекційних хвороб, характерна сезонність. “Станом на 2 жовтня у Львові спостерігається незначне підвищення рівня захворюваності у вигляді поодиноких випадків, не пов’язаних між собою. Зареєстровано 10 випадків серозного менінгіту серед школярів (по одному випадку у дев’яти школах та в одного учня гімназії)”, – веде далі Галина Вашкурак.
Найчастіше причиною менінгіту є ентеровірус, але можуть бути й віруси грипу чи ГРВІ.
“Сезонний спалах менінгіту відбувається щороку. Цього року випадків зараження побільшало через різкі перепади температури у вересні, коли одного дня було дуже тепло, а наступного вже треба було вдягати шапку і рукавиці”, – пояснює “Пошті” інфекціоніст обласної клінічної лікарні Михайло Когут.
Заразитися серозним менінгітом дуже легко. Найчастіше хвороба ця передається через брудні руки, а також забруднену їжу та воду, рідше повітряно-крапельним шляхом (кашель, чхання) при тісному контакті з хворим.
“Основними симптомами серозного менінгіту є: нудота, блювання, біль голови, підвищення температури тіла до 39-40 градусів упродовж трьох-чотирьох днів, загальна слабкість, що є характерними ознаками багатьох хвороб, спричинених вірусами. Тривалість інкубаційного періоду становить три-чотири дні”, – пояснює Галина Вашкурак.
При виявленні перших ознак захворювання не займайтеся самолікуванням дитини, не пускайте її до школи
При виявленні цих симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря для диференціації діагнозу! Найнебезпечнішим ускладненням серозного менінгіту є набряк головного мозку!
“Задля профілактики треба навчити дитину правильно і часто мити руки, щоб завжди мала при собі вологі серветки. При виявленні перших ознак захворювання не займайтеся самолікуванням дитини, не пускайте її до школи. Одразу ж зверніться до дільничного лікаря! А коли її дуже сильно при цьому болить голова, тримається висока температура і починається блювання, негайно викликайте “швидку”, щоби вчасно діагностувати і розпочати лікування цієї недуги”, – радить Наталія Іванченко-Тімко.
Хворих із діагнозом серозний менінгіт лікують у інфекційних відділеннях. З моменту зараження до появи перших ознак захворювання може минути від двох до 10 днів.
“Лікують менінгіт противірусними препаратами, за потреби – й антибіотиками. Призначають дієту таку, як при застуді: рясне пиття, вітамін С та білкова їжа”, – пояснює Михайло Когут.
Як уже писала “Пошта”, їжа хворого повинна бути легкостравною. З раціону бажано виключити продукти, що посилюють перистальтику кишківника (солодощі, газовані напої, вудженина, чорний хліб, свіжі овочі та фрукти, жирні, смажені страви, молочні продукти). Споживати їжу лікарі радять часто, але невеликими порціями.
Аби убезпечитися від цієї недуги, треба пити кип’ячену або пляшкову воду, ретельно мити овочі та фрукти, не ходити з дітьми у велелюдні місця, де часто утворюється тиснява.