Плоди здоров’я

Кабачки покращують роботу шлунково-кишкового тракту, а патисони зберігають зір та зміцнюють імунітет. Але тим, що мають хворі нирки, споживати їх не варто

Кабачки і патисони – найбільш скоростиглі різновиди твердошкірого гарбуза. Дивно, але такі на перший погляд прості плоди насправді є потужним джерелом вітамінів, мінералів та багатьох інших корисних речовин. Незважаючи на свої дієтичні властивості, як кабачок, так і патисон –  чудові продукти харчування і для дорослих, і для дітей.
Батьківщиною цих овочів є Південна та Центральна Америка. Культури ці дуже давні (людина культивувала їх ще три тисячі років до нашої ери), але найцікавіше, що в їжу вживали тільки насіння. Наприклад, у Європі кабачок став відомий після відкриття Америки Колумбом, в Україну завезений з Греції і Туреччини на початку XIX століття. Спочатку кабачки, як більшість дивовижних плодів, вирощували у ботанічних садах. Тепер важко уявити без них середземноморську кухню. Вважається, що саме італійці у XVIII столітті почали використовувати незрілі кабачки й патисони.

Вітамінний склад

Оскільки кабачок і патисон – родичі, то й хімічний склад в них дуже схожий. Вони містять 93 відсотки води, 4,9 відсотка цукрів (переважно глюкозу), а також органічні кислоти, клітковину й азотовмісні речовини. Зокрема, зі слів дієтолога Зоряни Завади, кабачки багаті на вітаміни (Е, С, Н, групи В), вуглеводи, білки, а ще в них є нікотинова кислота. Окрім білків, жирів і вуглеводів, у кабачках присутні ненасичені й насичені жирні кислоти та мінерали – кальцій, натрій, магній, калій, фосфор і залізо. 
Не менше користі й від патисона. З усієї родини гарбузових саме цей плід відрізняється не лише “космічною” формою, що нагадує чи то зірку, чи то летючу тарілку, а й більшим вмістом, зокрема, вітаміну С. Чимало в ньому й провітаміну А та вітамінів групи В, РР, пектинів, а ще мінералів (заліза, калію, кальцію, магнію, натрію). Варто зазначити, що всі ці корисні властивості поряд зі смаковими швидко зникають, якщо патисон переростає. Отож, використовувати в їжу ці “тарілочки” найкраще неспілими. Не варто піддавати їх і надто тривалій тепловій обробці, інакше всі корисні властивості втратяться.
До речі, калорійність кабачків і патисонів надзвичайно низька – лише 19-23 кілокалорій на 100 грамів.

Чим корисні

Постійне споживання кабачків та патисонів допомагає подовжити молодість, сповільнює розвиток пухлин. 
“Вони покращують роботу шлунково-кишкового тракту і можуть знімати запалення товстої кишки”, – пояснює дієтолог. З її слів, кабачки дуже корисно давати хворим, а ще маленьким дітям як перші овочі. Саме немовлятам вони просто необхідні для повноцінного розвитку та росту. А ще кабачки й патисони дуже корисні для профілактики та лікування таких захворювань серцево-судинної системи, як атеросклероз, гіпертонія і недокрів’я. 
Цікаво, що вживання патисонів із м’ясом або білковими продуктами допомагає швидкому та повному їх засвоєнню. Вміст у патисонах і кабачках заліза впливає на склад крові – покращує насиченість її киснем. В цих овочах є лужна вода, яка допомагає засвоїти білок і покращує процес виділення жовчі. При отруєннях рекомендується їсти більше патисонів і кабачків, щоб скоріше очистити організм від шлаків і шкідливих речовин. 
Регулярне споживання кабачків і патисонів дає можливість позбутися артриту, передчасного старіння, подагри, відкладення солей, очистити суглоби. Кабачковий сік радять пити на ніч у невеликій кількості для покращення сну. 
А ось жовто-оранжеві сорти патисона містять таку речовину, як лютеїн, який не лише покращує зір, а й дуже корисний тим, що люблять посидіти за комп’ютером, сприяє зміцненню імунітету. Лютеїн при потраплянні в кров діє як антиоксидант і запобігає утворення тромбів, які можуть спровокувати інсульт або інфаркт, убезпечує клітини від ушкоджень, нейтралізує вільні радикали, які є причиною багатьох недуг, та подовжує життя. 
Все сказане свідчить про те, що всі ті, що пильнують своє здоров’я і хочуть жити довго, повинні включити до свого раціону саме помаранчеві патисони.

Кому протипоказані

Не рекомендується часто споживати кабачки і патисони при захворюваннях нирок, пов’язаних із порушенням виведення калію. Сирий кабачок протипоказаний при гастриті з підвищеною кислотністю і виразковій хворобі шлунка. Патисон не радять їсти тим, у кого спостерігаються часті кишкові розлади, бо він сприяє стимуляції перистальтики кишківника. Також варто пам’ятати, що у великій кількості як кабачок, так і патисон не варто споживати при сечокам’яній хворобі.


Використання кабачків у домашній косметології
* Поживна маска готується з 1 ч. ложки соку кабачка і жовтка. Отриману суміш треба ретельно розтерти, накласти на обличчя і потримати 20 хвилин. Потім змити (спочатку теплою, а потім холодною водою без застосування мийних засобів).
* Для сухої шкіри варто накладати на обличчя тертий кабачок. Покладіть його на марлю і розподіліть по обличчю та шиї. Ще один варіант – тонко нарізані кабачки накладають на обличчя і шию. Вони пом’якшують шкіру, повертають їй тонус і забезпечують достатнє живлення.
* Для комбінованої шкіри приготуйте маску з вівсяними пластівцями. Натріть кабачок на тертці з дрібними вічками і змішайте із запареними вівсяними пластівцями в пропорції 1:2. Накладіть на обличчя і потримайте 20 хвилин, потім зніміть маску і вмийтеся теплою водою або сирим молоком. Ця маска чудово освіжає обличчя.

Заморожуємо кабачки і патисони
* Кабачки помити, витерти насухо, на бажання обібрати від шкірки та насіння, накраяти на кубики чи на соломку, занурити в окріп на 2-3 хвилини, до якого влити 1-2 ст. ложки лимонного соку. Відцідити, охолодити, розкласти на встелену харчовою плівкою тацю і поставити в морозилку. Коли замерзне, перекласти в пакети для заморожування. Такі кабачки підійдуть для рагу, ікри та супів-пюре.
* Кабачки помити, витерти насухо і порізати на кубики приблизно 1,5х2 см, щоб потім було зручно додавати до супів і овочевих страв. Поскладати їх в маленькі мішечки, міцно зав’язати і покласти в морозильну камеру.
* Заморожують кабачки й накраяні на кільця (взимку можна буде поласувати смаженими плодами або ж зробити із них запіканку). Для цього чисті й сухі кабачки треба накраяти на кільця, розкласти в один шар на тарілці, попередньо встеленій поліетиленовою плівкою (щоб не примерзли до тарілки). Якщо треба заморозити багато кабачків, можна викласти їх на одній тарілці в кілька шарів, перекладаючи кожен шар плівкою. Тарілку поставити у морозилку до повного заморожування плодів. Заморожені кабачки скласти в пакет або в контейнер для зберігання.
Аби смажити такі кабачки, їх потрібно попередньо розморозити, забрати серветкою вологу і обкачати в борошні (якщо цього не зробити, вони “стрілятимуть” на сковорідці).
* Заморожувати можна й смажені кабачки. Для цього потрібно тоненько їх нарізати та обсмажити, скласти у пакети й заморозити. Потім до них можна буде додати сметани або йогурту, часнику і солі та підігріти на середньому вогні.
* Можна зробити й напівфабрикат для кабачкових млинців: натерти кабачки разом із морквою, дати стекти та заморозити.
А тим, що заморожувати кабачки і патисони не планують, варто пам’ятати, що вони чудово зберігаються при температурі 0 - +1 градус.
До речі, патисони зберігаються набагато довше, аніж кабачки. Для зберігання ці плоди варто скласти в поліетиленові мішечки і занести до сухого підвалу.


Цукіні а-ля карбонара

Складники: 500 г (4 невеличкі) молодих цукіні, 200 г бекону або філе, 200 г пенне  (макаронів), жменя тертого пармезану, 2 жовтки, 50 мл вершків, 2-4 ст. ложки води, в якій варилися макарони, 1 ч. ложка з чубком сухого чебрецю, щіпка чорного перцю, оливкова олія.

Приготування:
Бекон наріжте на брусочки і висипте на пательню з невеликою кількістю оливкової олії. Смажте на середньому вогні, не забуваючи помішувати, доки не витопиться увесь жир.
Відваріть пене (або спагеті) згідно з інструкцією на упакованні. Воду не соліть (страва буде достатньо солоною завдяки додаванню бекону і пармезану). Перш ніж зливати воду, надчерпніть із макаронів 2-4 ст. ложки рідини (вона знадобиться для приготування вершкового соусу).
Цукіні розріжте навпіл (поздовж), потім – начетверо і ще раз навпіл. Видаліть м’яку серцевину  і поріжте навскіс – так, щоб за формою і розміром шматочки нагадували пене. 
Викладіть цукіні до бекону і добре вимішайте. Додайте чорного меленого перцю, аби була відчутною гострота, і чебрецю. Ще раз вимішайте і готуйте 5-7 хвилин на невеликому вогні.
За цей час приготуйте соус карбонара: жовтки змішайте з вершками і тертим пармезаном.
Пене висипте на пательню до цукіні та перемішайте. Зверху залийте вершковим соусом і швидко розмішайте, щоби жовтки не встигли зітнутися. Соус має бути шовковистим, блискучим і рівномірно покривати пене з овочами, тому потрібно швидко додати кілька ложок рідини, яку відлили, і знову все старанно вимішати.

Суп-пюре із кабачків

Складники: 2 кабачки, 1,5 л курячого бульйону, морквина, по півпучка петрушки і кропу, сіль і мелений чорний перець до смаку. 

Приготування:
Зваріть бульйон із курки разом з морквиною. Коли він буде майже готовий, додайте дрібно посіченої зелені.
Кабачки помийте, обберіть і поріжте на шматочки середньої величини. Якщо кабачки великі, видаліть серцевину (вона не підходить для приготування супу).
Покладіть накраяні кабачки в киплячий бульйон і варіть на маленькому вогні хвилин 10 (так, щоб і кабачки, і морквина стали м’якими).
Бульйон перецідіть. Овочі з невеликою кількістю бульйону збийте в блендері на однорідну масу, влийте до неї бульйону і доведіть до кипіння.
Подавайте суп-пюре із кабачків зі сметаною та свіжою зеленню.

Кабачково-м’ясні котлети

Складники: 800 г курячого фаршу, 600 г молодих кабачків, 100 г вівсяних пластівців, цибулина, сіль до смаку.

Приготування:
Цибулю обберіть і пропустіть через м’ясорубку або подрібніть у блендері.
Кабачки помийте і натріть на дрібній тертці (як на деруни), додайте курячого фаршу та вимішайте.
До кабачково-курячого фаршу всипте вівсяних пластівців дрібного помелу і посоліть до смаку. На бажання можете додати улюблених приправ. Якщо фарш вийшов занадто рідкий, а додавати більше вівсянки ви не хочете – поставте його в холодильник на годину. 
Сформуйте з маси котлетки бажаної форми і розміру. Готуйте їх на парі 20-25 хвилин залежно від розміру.
Кабачково-м’ясні котлети смакують як гарячі, так і холодні. Найкраще подавати їх із овочевим гарніром.  

Рататуй

Складники: 400 г баклажанів, 400 г помідорів, 400 г кабачків (усі овочі мають бути приблизно однакового діаметра), сіль до смаку.
На соус: 300 г помідорів або томатного соку, 200 г солодкого перцю, 150 г цибулі, 2 ст. ложки олії, суміш спецій “Прованські трави” до смаку.
На заправку: 3 ст. ложки оливкової олії, 2 зубці часнику, червоний гострий перець (на бажання), зелень до смаку.

Приготування:
Всі овочі ретельно вимийте. Баклажани накрайте на тонкі кружальця, посоліть. Так само тонко поріжте кабачки і також посоліть. Помідори просто накрайте на кружальця (солити їх не треба).
Тепер приготуйте соус: потріть помідори на тертці з великими вічками. Цибулю обберіть, із солодкого перцю видаліть насіння та перетинки і поріжте овочі на кубики.
Цибулю зіскліть на оливковій олії (можна й на соняшниковій). Додайте солодкого перцю і тушкуйте на середньому вогні 5 хвилин. Влийте томатного соку, посипте “Прованськими травами” і посоліть.
Викладіть половину соусу в форму для випікання. Зверху на соус викладіть почергово кружальця баклажанів, кабачків та помідорів (можете ще трохи посолити).
Приготуйте заправку: подрібніть часник і зелень, змішайте їх з оливковою олією. Можна для пікантності додати гострого перцю.
На овочі викладіть заправку та решту соусу. Форму накрийте фольгою або пергаментним папером. Не накривайте покришкою (тоді в страві залишиться надто багато рідини). Запікайте рататуй годину при температурі 180-200 градусів.

Кабачки по-грецьки
Складники: 2 кабачки, солодкий перець, 2-3 невеликі помідори (можна чері), кілька листочків щавлю, пучок зеленої цибулі, 2 ст. ложки борошна, 3-4 ст. ложки олії,
1 ч. ложка цукру, чорний мелений перець і сіль до смаку.

Приготування:
Всі овочі та зелень помийте і обсушіть. Кабачки накрайте на кружальця. Солодкий перець і помідори – на великі шматочки. Цибулю і щавель подрібніть.
На розігрітій пательні з кількома ложками олії обсмажте перець і цибулю 5-7 хвилин. Коли перець підрум’яниться, додайте щавлю, помідорів і цукру. Посоліть та поперчіть. Накрийте покришкою і тушкуйте приблизно 10-12 хвилин.
Поки готуються овочі, обкачайте кабачки в борошні і обсмажте на іншій пательні на олії до золотистого кольору з обох боків.
Додайте до кабачків помідорів із перцем і тушкуйте на середньому вогні ще 
5 хвилин.
Кабачки по-грецьки подавайте з картопляним чи рисовим гарніром або як окрему страву.

Варення з кабачків 
Складники: 3 кг кабачків, 3 кг цукру, 300 г кураги, лимон. 

Приготування:
Кабачки вимийте, обберіть і поріжте на шматки середньої величини. Курагу викладіть на сито і обшпарте. 
Кабачки і курагу пропустіть через м’ясорубку або подрібніть у блендері.
Викладіть масу в каструлю, додайте цукру, доведіть до кипіння і варіть на маленькому вогні півгодини час до часу помішуючи.
Лимон обшпарте, обсушіть і зніміть терткою тонкий шар цедри. З м’якоті лимона вичавте сік. 
Додайте лимонного соку і цедри до кабачків і варіть ще 15 хвилин. Гаряче варення розлийте в стерилізовані слоїки і закрийте металевими кришками.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4627 / 1.7MB / SQL:{query_count}