Спека: правила, які рятують життя!

“Пошта” радить, як правильно пережити гарячі дні, що варто їсти, пити й одягати у спеку, а головне – як уберегтися від теплового чи сонячного удару

В Україні та у Львові зокрема – по-справжньому літня пора. Хоч сонячні промені часто змінюються на дощ, ось уже кілька днів поспіль ртутний стовпчик термометра тримає позначку майже +30 С.
Особливо небезпечне для здоров’я літо в місті, серед асфальту, транспорту, офісів і метушні. Пережити спеку з мінімальними втратами допоможуть прості правила. “Потрібно лише дотримуватися здорового способу життя!” – наголошує головний лікар станції швидкої допомоги Львова Наталія Поважук.
Із її слів, серед правил, актуальних не лише для спеки, а й загалом у житті, – уважно прислухатися до свого організму. Саме він підкаже, коли йому щось загрожує або ставить під сумніви його повноцінне функціонування. Хочете спати – поспіть, хочете пити – випийте води, якщо паморочиться в голові або стало погано – сядьте в тінь, облийтеся холодною водою, покрийте голову, поверніться додому, а головне – зверніться по медичну допомогу.
Медики Львова радять не виходити на вулицю в період найвищої сонячної активності – з 12 до 16 години. У зоні ризику передусім діти (від грудних малят до молодших школярів), а ще люди похилого віку, гіпертоніки, особи з серцево-судинними захворюваннями, хворобами органів дихання тощо. Також у групі ризику особи з надмірною вагою і ті, що зловживають спиртним.
“Виходячи на вулицю, візьміть зі собою медпрепарати, потурбуйтеся про захист від ультрафіолетового випромінювання, наприклад, візьміть парасолю, одягніть панаму, щоб прямі промені не потрапляли на поверхню тіла, ходіть у затінку, – радить терапевт Оксана Рильська. – Не носіть у спеку синтетичних речей, бо можете легко отримати тепловий удар. Одяг повинен бути з натуральних тканин, світлого кольору, зручним, а взуття – шкіряним”.

Стережіться, протяг!

Поради від отоларинголога Сергія Дробота
* Якщо їдете у транспорті, у спекотну літню пору не намагайтеся створити штучну прохолоду, відчинивши по кілька вікон. У замкненому приміщенні через отвори, розташовані один навпроти одного, утворюються протяги, нам легко потрапити під вплив різкого перепаду температур, тож захисні сили організму не спрацьовують.
* Стежте, аби люк у транспорті був відчинений лише за його рухом, а не проти.
* Кондиціонер удома чи на роботі наставляйте лише на кілька градусів нижче, аніж температура повітря на вулиці. Не допускайте різких перепадів температур.
* Удома вентилятор ставте на вiдстанi не менше пiвтора-два метри вiд себе – надто прохолодний вiтерець не повинен бути прицiльним.
* Переохолодження може викликати одночасно і спазм судин, і спазм м’язів (міозит). Для останнього характерний біль у місці ураження, інтенсивність якого з часом збільшується та обмежує рух суглобів.
* Якщо стали жертвою протягу, випийте знеболювальне і зверніться до лікаря. Інакше можуть виникати такі недуги, як невралгія лицьового і трійчастого нерва. Часто її причиною є місцеве переохолодження. Основний симптом – перекіс обличчя, відтак можливі порушення смакових відчуттів, підвищене сльозовиділення, сухість ока, висип у зовнішньому вусі. Невралгію лицьового нерва зазвичай лікують у стаціонарі, тому самолікуванням займатися не варто.


Не допустіть теплового або сонячного удару!

Поради від терапевта Оксани Рильської
* Пам’ятайте, що тепловий удар може статися не лише в сауні чи лазні, а й на пляжі, коли ви йдете вулицею чи навіть перебуваєте в закритому приміщенні. Порушенню теплорегуляції сприяє синтетичний, прогумований або щільний одяг.
* Різновид теплового удару – сонячний. Він виникає, коли людина тривалий час перебуває під впливом прямих сонячних променів. Голова перегрівається під прямими променями сонця, тож кровоносні судини розширюються, відбувається сильний притік крові до голови. При сонячному ударі насамперед страждає нервова система.
* Аби не допустити теплового удару, потрібно уникати фізичної активності в занадто спекотні дні і в години активного сонця, захищатися від сонця, одягнувши головний убір, або скористатися парасолькою, не перебувати на сонці в період його підвищеної активності, пити велику кількість рідини, уникати переїдання, не вживати спиртного.
* Якщо проявилися явні ознаки теплового або сонячного удару (почервоніння обличчя та шкіри тіла, різка слабкість, холодний піт, розширення зіниць, задишка, сонливість, сильний головний біль, запаморочення, потемніння в очах, частий і слабкий пульс, у важких випадках судоми, втрата свідомості, нудота, блювання) – відразу викликайте швидку медичну допомогу.
* До приїзду лікаря потрібно перемістити потерпілого в тінь або подалі від прямої дії джерела тепла, під голову покласти валик із одягу, зняти з потерпілого одяг, що стискає, накрити тіло вологим прохолодним простирадлом, прикласти до лоба і під потилицю холодні компреси (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду, у водійській аптечці є охолоджувальний пакет), забезпечити приплив свіжого повітря (відчинити вікна, розстебнути одяг), зняти одяг зі щільної тканини або синтетики, обливати тіло холодною водою (18-20 0С), якщо є змога – прийняти прохолодну ванну, дати прохолодне пиття, міцний чай або каву, якщо дозволяє стан потерпілого.

Способи, які рятують від спеки вдома

* Зволожать та охолодять втомлену від сонячних променів шкіру крижані кубики з алое. Візьміть звичайний гель із алое вера та розлийте його у форми для льоду. Ніч у морозильній камері перетворить цю субстанцію у прекрасний засіб, яким можна освіжити шкіру в будь-який час.
* Складіть кілька наволочок і простирадл у целофановий пакет і залиште в морозильній камері на кілька годин. Перед сном застеліть ними ліжко.
* Відсутність кондиціонера – не вирок, якщо у вас є звичайний вентилятор і форми для льоду. Заморожений лід поставте в невеликій мисочці перед вентилятором і насолоджуйтеся прохолодою.
* Придбайте в магазині міні-вентилятор. Поставивши його в сумку, ви щоразу зможете його витягнути і врятуватися від спеки.
* Аби піт не заливав вам очей, використовуйте звичайний антиперспірант без запаху. Нанесіть його на лінію росту волосся. Постарайтеся, щоб вашого трюку не бачив ніхто.
* Змочіть рушник холодною водою, обгорніть ним теплий напій у скляній тарі й покладіть у морозильну камеру. Через кілька хвилин вийміть і насолоджуйтеся прохолодою.
* Звичайні білі аркуші паперу прикріпіть до вікон, що виходять на сонячну сторону. Таким чином ви їх затемните.
* Візьміть звичайну ганчірку для видалення пилу, накрутіть її на пляшку і зафіксуйте звичайною гумкою. Поставте пляшку в тарілку з водою – ганчірка сама витягуватиме вологу – і направте на створену “конструкцію” вентилятор. 
* Майте під рукою пульверизатор із прохолодною водою. Обпріскуйте ним себе, а також штори в кімнаті.

Рекорди літа

* За даними американських і японських метеорологів, перші шість місяців цього року були найтеплішими за всю історію інструментальних спостережень. Середня температура, зокрема, поверхні океанів, була на 0,85% вища за середню температуру у XX ст., що становила 15,5 0С, повідомляє Центр новин ООН із посиланням на експертів Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО).
* Від аномальної спеки в Японії уже померло 14 осіб, ще шість тисяч госпіталізували, повідомляє Weather.com. Половина загиблих і значна частина госпіталізованих проживали у великому Токіо. Відомо, що більшість госпіталізованих – пенсіонери. 
*  Температурний рекорд встановили в Такаді, де температура сягнула 39 0С. У деяких північних регіонах побито рекорди 1976 року. 
* Аномальна спека, що встановилася з початку липня на Апеннінах, призвела до різкого збільшення смертності, насамперед у великих містах Італії. Газета Corriere della Sera наводить свідчення лікарів швидкої допомоги Мілана, які не пригадують такого небезпечного для населення періоду, починаючи з літа 2003 року, яке вважається найбільш спекотним за всю історію метеоспостережень в Італії. Згідно з даними обласного Агентства швидкої медичної допомоги Ломбардії (Areu), цими спекотними липневими днями тільки число випадків зупинки серця збільшилося майже втричі, повідомляє РІА “Новости”. Крім того, згідно з даними цієї служби, рівень смертності, зареєстрований у Мілані в дні пікових температур, перевищує норму в півтора-два рази. При цьому щойно температура повітря дещо знижується, ситуація помітно покращується.
* Незвично високі температури спостерігалися майже у всій Євразії, Південній Америці, Африці, Австралії і на заході Північної Америки. Нині найбільше від спеки потерпають Балкани і Південна Європа. У Сполучених Штатах найбільше страждають від перегріву східні та південні райони. Експерти кажуть: найближчим часом в усіх зазначених вище країнах зберігатиметься така ж погода, температура повітря коливатиметься від 35 до 40 0С.
* Клер Нулліс із Всесвітньої метеорологічної організації не береться стверджувати на 100%, що аномальна спека – прямий наслідок зміни клімату, хоча вона цілком вписується в такі моделі. “Усе, що ми спостерігаємо, збігається з нашими очікуваннями у зв’язку зі зміною клімату, – каже вона. – А цей сценарій передбачає, що періоди аномальної спеки будуть усе частішими, інтенсивнішими і тривалішими. Якщо порівнювати з аналогічним явищем у 2003 році, то нинішня спека настала надзвичайно рано”. Із її слів, високі температури триматимуться й далі. Так, у східних і південних районах США спека не спадатиме і температура повітря сягатиме 38-40 0С.
* Раніше науковці визнали: навіть якщо всі країни світу нарешті домовляться про давно заплановане різке обмеження викидів вуглекислого газу, Світовий океан – основне сховище тепла на планеті – й далі нагріватиметься найближчі сотні, а може, й тисячі років.

Цікаві факти

* Нормальною вважається температура людського тіла 36,6 0С. Підвищення на два градуси спричиняє порушення в роботі організму, на чотири-п’ять – руйнування клітинних структур. 
* Учені з’ясували, що людський організм у сухому повітрі здатний витримати температуру +71 С упродовж години, +82 – 49 хвилин, +93 – 33 хвилини, а +104 – 26 хвилин. 
* Організм охолоджує тіло двома способами: через посилене дихання та через потовиділення. Із кожним літром поту “злітає” майже 540 ккал. За температури навколишнього середовища +37 ... +39 С людський організм виділяє близько 300 мл поту за годину, а коли перетинається позначка +40 – один-два літри. Тому лікарі радять пити у спеку багато рідини.
* Кожен градус, вищий за +26, знижує працездатність людини приблизно на 10%. Висока температура для організму – стрес, йому важко працювати як фізично, так і розумово, зосереджуватися, обробляти інформацію. Лікарі не рекомендують працювати у спеку вісім годин поспіль.
* Багато тварин узагалі не мають потових залоз. Лише завдяки диханню охолоджуються птахи, а також кішки та собаки (невелика кількість потових залоз у них є лише на подушечках лап).
* Найспекотніше місце на Землі в Каліфорнії, на пустельній ділянці під назвою Долина смерті, де в тіні буває +57 0С.

 Підготували Ольга Шведа та Ірина Чорненька

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4917 / 1.67MB / SQL:{query_count}