Оксана Пушкарьова, начальник епідвідділу особливо небезпечних інфекцій Головного управління Держсанепідслужби України у Львівській області:
– Справді, існують терміни, коли плоди дозрівають без додавання “хімії”. Наприклад, полуниці вже можна їсти, бо вони дозрівають на початку червня; огірки – на початку – в середині липня; помідори – наприкінці липня – в середині серпня; кабачки – у 20-их числах червня; капуста: рання – в другій половині липня, пізня – ближче до вересня; кавуни і дині – наприкінці липня – на початку вересня.
Якщо вже купуєте огірки, то вибирайте невеликі. Подивіться, чи нема на них жовтих плям (це ознака підвищеного вмісту нітратів). Перед споживанням обберіть їх від шкірки, відріжте хвостик і трішки з протилежного боку. А з капусти зніміть чотири верхні листки.
Пам’ятайте, що після миття та чищення овочів у них залишається ще 10-15 відсотків нітратів. Зменшити їх кількість можна вимочуванням у воді не менш ніж півгодини. Ще краще чистяться овочі під час варіння, при цьому з буряка виходить від 40 відсотків нітратів і до 80 відсотків – з картоплі.
Якщо картоплю, буряк і моркву обібрати та зварити, дві третини нітратів потрапить у відвар, який треба вилити.