Користь вітаміну D для організму людини переоцінити важко. Він життєво необхідний для нормального росту і розвитку кісток, а ще перешкоджає виникненню остеопорозу та рахіту, підтримує здоров’я серця і позитивно впливає на нервову систему. Крім того, вітамін D захищає від шкірних і очних захворювань.
Вітамін D з’являється в людському організмі завдяки сонячному світлу (під впливом ультрафіолету продукується в шкірі, з якої потім всмоктується у тіло). Але коли на вулицях смог, ультрафіолет гірше досягає поверхні землі, і людське тіло починає виробляти менше вітаміну D.
Крім того, цей вітамін надходить у організм із їжею, але оскільки є жиророзчинним, для його засвоєння в кишківнику потрібні жири.
Джерела вітаміну D:
– риб’ячий жир;
– морська риба;
– молоко і молочні продукти;
– яєчний жовток;
– гриби, петрушка і насіння.
Дози вітаміну D вимірюються в міжнародних одиницях (МО). Добова норма для дорослих становить 400-1000 МЕ. Денна доза, що перевищує 2500 МО і приймається тривалий час, є токсичною, а доза, що перевищує 5000 МО, може навіть викликати появу неприємних відчуттів (спрага, свербіж шкіри, запалення очей, діарея, блювання тощо).
Чим корисний вітамін D
Він потрібен для правильного засвоєння мікроелементів, необхідних для зміцнення кісткової та зубної тканин, – фосфору і кальцію.
Крім того, вітамін D необхідний для засвоєння вітаміну А. Для профілактики застудних захворювань також буде незайвим (особливо у поєднанні з аскорбіновою кислотою).
Що відбувається при нестачі вітаміну D
Підвищується ймовірність розвитку рахіту та остеопорозу, руйнування зубів, розм’якшення і деформації скелета. Дехто із сучасних вчених вважає, що тривала нестача вітаміну D в організмі здатна спричиняти онконедуги.
Хто потребує підвищених доз вітаміну D
Жителі великих міст, люди, які працюють в нічну зміну, і ті, що нечасто бувають на сонці.