Фрази, які можна почути ледь не щодня: “Поки це не торкнулося мене, цього немає”, “Це проблема не моя – вона є тільки в Африці”, підтверджують ставлення нашого населення до загрози зараження ВІЛ/СНІДом.
А проте хвороба, яка нібито стосується “лише когось”, активно прогресує і тільки закріплює за собою статус “чуми ХХІ століття”.
Невблаганна статистика
Щодня в Україні діагноз ВІЛ-інфекція ставлять 58 громадянам. За даними Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України, за шість місяців цього року в Україні зареєстрували 10 387 випадків ВІЛ-інфекції, що на 3,1% більше, ніж за аналогічний торішній період. Загалом з 1987 року по 1 вересня цього року в Україні офіційно виявили 258 923 випадки інфікування ВІЛ, а СНІД забрав 34 108 життів (з яких 400 – дитячих).
По тисячі нових хворих щороку реєструють і у Львові. З них тільки половина стає на диспансерний облік. Решта знає про проблему, але не хоче лікуватися. Чимало людей по медичну допомогу звертаються надто пізно, через 5 – 10 років, коли в них з’являються клінічні прояви.
Зі слів головного лікаря Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Мар’яни Служинської, якщо ще кілька років тому ВІЛ виявляли переважно в наркоманів, то зараз його носіями є люди з благополучних сімей.
Пересічний громадянин вважає, що ВІЛ-інфекція – проблема не його і що вона десь дуже далеко. Але це не так. Щороку ми виявляємо дев’ятсот-тисячу випадків ВІЛ-інфекції
“Наші стереотипи працюють вже давно. Пересічний громадянин вважає, що ВІЛ-інфекція – проблема не його і що вона десь дуже далеко. Але це не так. Щороку ми виявляємо дев’ятсот-тисячу випадків ВІЛ-інфекції. На жаль, не всі особи, які обстежуються, стають на облік, – зазначає Мар’яна Служинська.
– Якщо ще кілька років тому домінувальною групою, що інфікувалася, були споживачі ін’єкційних наркотиків, то сьогодні найбільше ризикують люди, які мають гетеросексуальні статеві контакти. Тобто домінує статевий шлях передачі ВІЛ-інфекції, і така тенденція напевно зберігатиметься впродовж наступних років”.
До речі, з Донецької і Луганської областей на Львівщину вже переїхало 10 осіб з ВІЛ-інфекцією/Снідом, які стоять на обліку. Зі слів Мар’яни Служинської, кількість таких пацієнтів, імовірно, збільшуватиметься.
Будь поінформованим!

Одним із важливих напрямків роботи чи не всіх медичних та соціальних служб Львова і Львівщини є інформування населення, особливо молоді, про небезпеку зараження ВІЛ та базові засади профілактики.
З 2007 року уже впроваджується масштабна інформаційна кампанія “Не дай СНІДу шанс!”, що втілюється у різних напрямках – від соціальної реклами на вулицях до підтримки спортивних заходів у школах.
Зі слів експерта з профілактики ВІЛ на робочих місцях Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), одним з найуспішніших став проект “Fair Play – Чесна гра”, який реалізують у 17 областях України і який вже охопив 40 тисяч дітей. Це спеціальні уроки фізкультури, на яких пропагується здоровий спосіб життя і обговорюється проблема ВІЛ/СНІДу. Цільова аудиторія кампанії – діти віком від 12 до 17 років.
Окрім цього, реалізується програма профілактики ВІЛ/СНІДу на робочому місці, основна мета якої – освічене суспільство та відповідальне молоде покоління.
Напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, яке відзначатимуть 1 грудня, у нашому місті відбудеться кілька заходів
“Гаражний розпродаж”
Завтра, 30 листопада, з 12.00 до 18.00, на вул. Мулярській, 2-а (приміщення Першої львівської медіатеки) Львівське обласне відділення Всеукраїнської благодійної організації “Всеукраїнська мережа ЛЖВ” проведе благодійний “Гаражний розпродаж” з метою зібрати гроші на потреби ВІЛ-позитивних дітей у Львові (закуплять життєво необхідні ліки, медобладнання тощо). 10% від зібраних коштів віддадуть на потреби українських вояків.
Як зазначають організатори, впродовж акції збиратимуть цікаві книги (нові та вживані), роботи львівських художників, фотографів, аксесуари для дому, хенд-мейд-вироби, спортивний інвентар, старі платівки тощо, а протягом благодійного аукціону кожен охочий зможе придбати всі ці речі за символічними цінами, долучившись таким чином до збору коштів на потреби ВІЛ-позитивних дітей Львова.
Крім того, відбудуться майстер-класи для дітей та їхніх батьків, діятиме благодійний ярмарок, на якому учасники зможуть придбати солодощі, домашню випічку, випити запашної кави та насолодитися виступами львівських музичних гуртів.
“На перехресті доріг”
1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, працівники Львівського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді вийдуть на вулиці, де відкрито говоритимуть з перехожими про ВІЛ-інфекцію. Зі слів начальника центру Оксани Рубай, акції під гаслами “На перехресті доріг” та “Безпечне і здорове майбутнє” відбуватимуться на перехрестях вулиць Пекарської та Чехова, Чупринки та Бандери.
Увагу перехожих привертатимуть соціальною рекламою. “Для проведення акцій ми підготували яскраві плакати і банери. Наші фахівці намагатимуться перехопити кожного перехожого на перехресті вулиць та розказати йому всю правду про ВІЛ-інфекцію і СНІД, бо ця проблематика стосується кожного!” – наголосила Оксана Рубай.
Під час акцій організатори роздаватимуть львів’янам і гостям листівки з інформацію про ВІЛ-інфекцію, візитки з телефонами, за якими можна отримати консультацію і пройти анонімно тест на ВІЛ.
“Зроби тест в кабінеті “Довіра”
До 22 грудня на Львівщині триватиме й загальнообласна інформаційно-просвітницька профілактична кампанія щодо активного виявлення хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Її гасло – “Дізнайся більше про ВІЛ. Зроби тест в кабінеті “Довіра”.
Як пояснила Мар’яна Служинська, акція з безкоштовного анонімного тестування на ВІЛ-інфекцію проходить у всіх лікувально-профілактичних закладах області. Для обстеження на ВІЛ-інфекцію необхідно звернутись у Львівський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом (вул. Лисенка, 45) або ж у кабінет “Довіра” чи кабінет інфекційних захворювань поліклініки за місцем проживання.
Будь-яку інформацію з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу можна отримати, зателефонувавши до Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом на номер 275-19-23 (щодня з 9.00 до 16.00, крім вихідних та святкових днів).