Нині щораз більше людей замість дорогих аптечних препаратів проти застуди, болю голови та проблем зі шлунком чи навіть серцем воліють використовувати різні цілющі трави і рослини: готують з них чаї, роблять настоянки, відвари. У лікарських рослинах корисне все – листя, квіти, плоди, гілочки, корені.
Проте, як сказав “Львівській Пошті” відомий столичний фітотерапевт Борис Скачко, з трав’яними чаями та відварами варто бути дуже обережним, бо якщо одним людям з тими чи тими хворобами вони допомагають, то іншим можуть зашкодити.
“Майже всі плодово-ягідні, квітково-трав’яні чаї або відвари – корисні, бо є джерелом вітамінів, мікроелементів і володіють різними лікувальними властивостями. Одні допомагають долати застуду, заспокоюють нервову систему, знижують артеріальний тиск, омолоджують, так би мовити, зсередини, інші мають протимікробну, відхаркувальну, болезаспокійливу, потогінну, жовчогінну дію, – пояснює фітотерапевт. – Але це не означає, що вони корисні всім і що їх можна самовільно пити. Кожну траву чи рослину треба ретельно підбирати “під людину”, інакше вона може тільки зашкодити”.
Зі слів Бориса Скачка, немає жодної трави чи рослини, яку можна було б використовувати постійно. Варто знати, що з профілактичною метою той чи той трав’яний чай треба пити не більш ніж раз на тиждень, а той на місяць. Якщо якийсь рослинний напій вживати регулярно більше чотирьох днів, він уже матиме лікувальний ефект!
Як правильно зберігати трави і плоди?
* Якщо маєте сушені трави чи рослини, з яких цілу зиму готуватимете чаї або відвари, для їх зберігання використовуйте добре вентильовані, захищені від прямих сонячних променів приміщення.
* Сушене листя і плоди тримайте в паперових або полотняних мішечках. Підійдуть і скляні або керамічні банки зі щільними кришками. Кожен вид рослин зберігайте окремо. На мішечок або на слоїчок наклейте етикетку, зазначивши назву трави і час її збирання.
* Трави, листя і квіти зберігайте не більш ніж два роки, ягоди і плоди – до чотирьох, корені та кореневища – до трьох.
М’ята – для серця

Головним лікувальним складником м’ятного чаю є ментол, що міститься в ефірній олії цієї рослини. Такий чай знижує артеріальний тиск, стимулює роботу серця, використовується при лікуванні стенокардії, атеросклерозу, корисний при запальних захворюваннях нирок та сечового міхура.
Крім того, активізує роботу шлунка і кишківника, позбавляє здуття живота і болю голови, має приємний освіжаючий смак, швидко тамує спрагу і знижує апетит. Дозволяється пити раз на тиждень. Надмірне вживання може спричинити застій жовчі, а в чоловіків – імпотенцію.
Спосіб приготування: 1 ст. л. подрібненого листя м’яти залити 1,5 скл. окропу і настоювати, накривши кришкою, 15 хв.
Рум’янок – від нервів

Рум’янок – природний антидепресант і “ворог” безсоння, володіє протизапальними властивостями, рятує від болю під час критичних днів, усуває спазми, покращує травлення при захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту, як м’ята, усуває здуття живота.
Ромашковий чай можна пити, робити інгаляції, компреси, а ще краще ванни. Дозволяється вживати раз на тиждень. Систематичне пиття викликає застій жовчі.
Спосіб приготування: 1 ст. л. квіток залити 1 скл. окропу і настоювати декілька хвилин під кришкою. Пити свіжим, бо через годину-дві ромашковий чай втрачає цілющі властивості.
Меліса – для апетиту

Меліса багата на антиоксиданти та ефірні олії.
Чай із цієї рослини – один з найкращих напоїв для того, хто хоче трішки погладшати або зняти стрес, знизити артеріальний тиск чи позбутися болю в шлунку. Заспокійливий ефект посилиться, якщо рослину нюхати. Пити чай із меліси можна раз на тиждень, не більше.
Спосіб приготування: 1 ст. л. подрібненого листя меліси змішати з 1 ст. л. листя м’яти, залити 1,5-2 скл. окропу і настоювати 15-20 хв., накривши кришкою.
Шипшина – для імунітету

В шипшині міститься в кілька разів більше вітаміну С, ніж у лимонах. Отож, її дуже добре використовувати для профілактики авітамінозу.
Шипшина зміцнює імунітет, стінки судин, є природним антисептиком при хворобах сечовивідних шляхів.
Спосіб приготування: не заварювати в горнятку! Можна – в термосі, але найкраще півгодини нагрівати на водяній бані або 5 хв. потримати на відкритому вогні. Після цього обов’язково процідити через кілька шарів марлі (дрібні ворсинки, які потраплять у слизову горла, можуть спричинити рак!).
Липа – для травлення

Липовий чай нормалізує травлення, має протизапальну дію при гастриті, а ще допомагає при лихоманці, бореться із застудою (в тому числі з ангіною та бронхітом), інтоксикацією організму при харчовому отруєнні.
Проте людям похилого віку часто пити його не варто – можуть постраждати нирки і суглоби (тільки раз на тиждень!).
Спосіб приготування: 1 ст. л. цвіту липи залити 1 скл. окропу і настоювати 10-20 хв. під кришкою.
Звіробій – проти вірусів

Чай та настій зі звіробою володіють заспокійливими властивостями, добре впливають на печінку, помічні при безсонні, знімають спазми гладких м’язів кишківника, покращують роботу шлунково-кишкового тракту.
Крім того, звіробій дезінфікує, бореться з вірусами, гоїть рани і тонізує. Чай зі звіробою можна пити раз на тиждень.
Спосіб приготування: 10 г сухої трави (1,5 ст. л.) залити 1 скл. окропу, нагрівати на водяній бані півгодини і зачекати 10 хв., поки вистигне. Потім процідити через марлю і долити 200 мл кип’яченої охолодженої води.
Калина – проти кашлю і гарячки

Допомагає боротися із застудою, нормалізує артеріальний тиск (не у всіх!), робить судини еластичними.
Можна пити тим, що мають серцеві недуги або ж нервові розлади, один, максимум два рази на тиждень. Якщо вживати такий чай регулярно, порушиться робота нирок і виникнуть проблеми із суглобами. Не бажано пити тим, що регулярно займаються спортом, тим, у кого підвищене згортання крові, і тим, що мають схильність до утворення тромбів.
Спосіб приготування: невеликий кетяг калини добре промити водою і покласти в кухоль, додати 50 г цукру (або меду), подрібнити і залити 1 скл. окропу.
Обліпиха – для загального оздоровлення

В цих ягодах чи не найбільше вітамінів. Обліпиха незамінна при авітамінозі, зміцнює стінки кровоносних судин, покращує тканинний обмін речовин.
А ще помічна при захворюваннях дванадцятипалої кишки, гастритах, виразках, лікуванні серцево-судинної системи. Обліпиховий чай дозволяється пити до двох разів на тиждень.
Спосіб приготування: ягоди промити, 2/3 ягід розім’яти ложкою на пюре. Покласти у чайник обліпихове пюре та решту цілих ягід, залити 200 мл окропу, закутати в рушник і дати настоятися 10-15 хв. Готовий чай наливати через ситечко, додавши меду.