Леся Мишковська, лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій Львівського обласного лабораторного центру:
– Якщо вас покусав собака, зверніться у поліклініку (за місцем проживання чи в найближчу) або ж відразу в травмпункт, де вам подадуть першу невідкладну допомогу. У лікувальному закладі постраждалому повинні обробити рану і з’ясувати обставини події, тобто чи це собака домашній (сусідський), чи бродячий. А також те, чи укус був спровокований.
Про випадок має бути повідомлена ветеринарна служба, яка у випадку, якщо собака домашній, повинна вести за ним десятиденне спостереження. І якщо за цей час виявиться, що пес здоровий, – щеплення постраждалому можна не робити. Але якщо собака бездомний, постраждалий має пройти курс так званого антирабічного лікування.
Читайте також |
Де хочуть, там вигулюють. Чимало львів’ян і далі ігнорує правила вигулу собак. Містяни обурені, бо Львів запаскуджений фекаліями чотирилапих... Де у місті можна вигулювати собак?
|
Таку вакцинацію проведуть згідно із затвердженим календарем щеплень (в нульовий день, на третій, сьомий, чотирнадцятий, тридцятий і дев’яностий). Призначені щеплення необхідно прийняти повністю, без пропусків. Крім того, важливо дотримуватись встановленого лікарем режиму: не переохолоджуватись, не перегріватись, фізично не перевтомлюватись, не вживати спиртних напоїв (і не лише під час лікування, а й упродовж півроку). До речі, всі львівські травмпункти вакцинами проти сказу забезпечені, отож щеплення доступні, головне – безкоштовні!
Варто пам’ятати, що сказ – хвороба небезпечна. Потерпілому потрібно звернутися по допомогу відразу! Вірус сказу виділяється зі слиною хворих тварин за 10-12 днів до появи перших ознак захворювання, тому можна заразитися від нібито зовсім здорової тварини. Багато залежить і від місця укусу – найнебезпечніші в голову, шию та кінцівки.
Період з моменту зараження до виникнення хвороби триває у людини від двох тижнів до року. Першими ознаками сказу є пекучий біль в місці укусу. Хворим надокучає безсоння, їх охоплює почуття страху, вони стають надто збудливими і починають боятися води. Надмірне збудження змінюється паралічем, розладом функцій серця та дихання, і хворий помирає.