За останні кілька років медицина зробила великий ривок уперед.
Деякі медичні досягнення допомагають не лише зберегти людське життя, а й вивести його на новий рівень, пише ipress, посилаючись на slon.
Вакцина проти хвороби Паркінсона
До 2012 року хворобу Паркінсона вважали невиліковною. Єдиним виходом для хворого були препарати, які пом’якшували симптоми.
Проте австрійська компанія AFFiRiS AG випробувала вакцину PD01A, що здатна вилікувати цю хворобу. Препарат руйнує токсичний білок альфа-синуклеїн, який накопичується у мозку і руйнує нервову систему.
Суперантитіло
Біологи з Дослідницького інституту Скріппса (штат Каліфорнія) винайшли нову вакцину, ефективну проти всіх різновидів (штамів) грипу. Суперантитіло CR9114 здатне боротися з вірусами B- і А-типу, тобто є універсальною вакциною проти грипу.
Стовбурові клітини
У 2007 році японським генетикам під керівництвом професора Сіня Яманака з Кіотського університету вдалося отримати стовбурові клітини з клітин шкіри людини.
Дослідники за допомоги вірусу вмонтували в ДНК клітин шкіри білки, що регулюють активність генів, які визначають зміни типу клітин. У результаті генної модифікації вони отримали стовбурові клітини. Раніше їх брали тільки з людських ембріонів.
Суперлінзи
Команда американських учених з Вашингтонського університету спільно з фінськими колегами з Університету Аалто розробила контактні лінзи, здатні проектувати зображення прямо перед очима тих, хто ці лінзи носить.
Вони можуть бути корисними не лише для зручного керування гаджетами, підтримки віртуальної реальності відеоігор, а й для здоров’я. Наприклад, пацієнт зможе в реальному часі за допомоги різних датчиків отримувати інформацію про температуру, пульс, рівень цукру в крові тощо.
Пересадка обличчя
У 2010 році в барселонській клініці Валь д’Еброн іспанські хірурги під керівництвом Хуана Баррета вперше зробили повну пересадку обличчя. Операцію проводили більш ніж 30 медиків, і тривала вона майже добу.
Спочатку хірурги приєднали м’які тканини обличчя, потім зшили артерії та вени. А після того, як кровообіг налагодився, пересадили кістки і нервові волокна. Пацієнт отримав донорські лицеві м’язи, кістки вилиць, шкіру, ніс, губи, щелепу із зубами та горло. Раніше хірурги робили лише часткові пересадки лицевих тканин, перша з яких відбулася в 2005 році.
Електронне око
У 2009 році вчені Массачусетського технологічного інституту дали надію сліпим людям хоча б частково повернути зір. Їхній винахід – імплантат з мікрочипом, який за допомоги хірургічної операції прикріплюється до очного яблука.
Мікрокамера, розташована в імплантаті, зможе передавати зображення у вигляді імпульсів нервових закінчень. Звичайно, цей винахід не дозволить повністю повернути зір сліпим, але тим, хто потерпає від пігментного ретиніту або вікової макулярної дегенерації, прилад допоможе орієнтуватися в просторі, виконувати просту побутову роботу. Електрику імплантат вироблятиме з людського тепла, а термін його роботи сягатиме 10 років.
Екзоскелет eLEGS
Каліфорнійська компанія Berkeley Bionics, відома як розробник “Універсального багажника” для армії США (екзоскелета, за допомоги якого солдат може переносити вантажі до 91 кг), представила медичний екзоскелет eLEGS.
Люди з паралізованими ногами зможуть не лише стояти, а й пересуватися. Пристрій важить 20 кг, дозволяє розвивати швидкість 3,22 км/год і здатний працювати без підзарядки шість годин.
Гени довголіття
Команда учених з Королівського коледжу в Лондоні виявила вісім генетичних комбінацій, які відповідають за синтез гормонів, що визначають процес старіння.
Гормон дегідроепіандростерон-сульфат виробляється в наднирниках. Максимальний його рівень в людському організмі досягається в 20-30 років, а потім знижується. Отож, низький рівень цього гормону може сприяти розвитку захворювань, що виникають у літніх людей.
Антидепресивний шолом
Вчені з Медичного університету штату Південна Кароліна провели дослідження, метою якого було довести, що за допомоги магнітного поля можна полегшити стан хворих на депресію.
Під час дослідження 190 пацієнтам, які мають цю хворобу, впродовж трьох тижнів щодня по 37 хвилин надягали спеціальний електромагнітний шолом. Лікувальний ефект зауважили в 14% пацієнтів. Однак критики методу стверджують, що хворі вилікувалися не лише через магнітні поля, а й самонавіювання.
Ліки проти алкоголізму
Фармацевти з данської компанії Lundbeck винайшли дієві ліки проти алкоголізму. Препарат Selincro, який отримав схвалення Європейського агентства з лікарських засобів, в 2013 році надійшов у продаж до європейських аптек.
Ліки, призначені для дорослих пацієнтів, які випивають більш ніж 60 грамів спиртного на день, упродовж першого місяця прийому приводять до зниження споживання міцних напоїв у середньому на 40%, а впродовж півроку – на 60%. Принцип дії препарату простий: таблетки знижують відчуття ейфорії після прийому спиртного, зменшуючи саме бажання пити. Цікаво, що препарат виявився ефективним і в лікуванні опіоїдної наркоманії.