У Львові активізувалася ротавірусна інфекція або ж, як її ще називають, “кишковий грип”. На лікарняні ліжка з високою температурою та діареєю потрапляють переважно діти, проте хвороба не минає й дорослих.
Зі слів начальника епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби України у Львівській області Оксани Пушкарьової, лише за січень цього року ротавірусну інфекцію діагностували у 18 осіб (17 із них – діти до чотирьох років і один дорослий). Цифра досить велика, особливо якщо порівнювати її з аналогічним торішнім періодом. Тоді, зі слів епідеміолога, хворих було тільки двоє (за цілий рік – 21 випадок).
Загалом, за інформацією Державної санітарно-епідеміологічної служби, щороку в Україні реєструють майже 54 000 діарейних захворювань.
Хвороба брудних рук
Зимово-весняний період – пік поширення ротавірусної інфекції. В цей час люди, особливо вагітні жінки та особи похилого віку, ослаблені, мають низький імунітет, тому й частіше хворіють.
Передається інфекція повітряно-крапельним або фекально-оральним шляхами, а також через немиті фрукти, овочі, брудні руки, сиру воду. Підхопити її можна з перших днів поширення – вірус починає діяти вже через 12 годин після зараження. Ця інфекція вкрай стійка до будь-яких ліків та дезінфікувальних засобів, тобто навіть миття підлоги “хлоркою” не вбереже вас від неї.
Зимово-весняний період – пік поширення ротавірусної інфекції
Зі слів Оксани Пушкарьової, ротавірус становить небезпеку для всіх, хто контактує з хворим, незалежно від віку. Однак найвразливішими до цієї інфекції є діти від шести місяців до двох років. Через те, що у малюків ще досить слабкий імунітет, вони легко піддаються впливу бактерій, що проникають в організм через ротову порожнину. Окрім дітей з ослабленим імунітетом, ротавірус становить загрозу і для тих, що мають гіпотрофію, анемію, алергію, рахіт. До групи ризику входять і діти, які перебувають на штучному вигодовуванні.
Ротавірус може потрапити в організм немовляти різними шляхами – через соски, пляшечки, брязкальця, брудні руки дорослих. Спочатку інфекція потрапляє до рота, а потім просувається нижче – до кишківника, де й починає безперешкодно поширюватися.
Ознаки недуги
Першими симптомами того, що вірус потрапив до організму, є втрата апетиту, висока температура, нудота, блювання і діарея. Інкубаційний період (час від моменту зараження до появи перших ознак захворювання) становить від 12 годин до п’яти днів. Але ще впродовж двох тижнів хворий вважається заразним і повинен перебувати на карантині.
Через інфекцію, інтоксикацію організму дитина стає млявою, слабкою. Дуже важливо, зі слів педіатра Оксани Заньчук, не переплутати ротавірус з іншою хворобою (найчастіше ГРВІ), поставити правильний діагноз і вжити відповідних заходів. У протилежному випадку може розвинутися ниркова недостатність, дитина може померти!
“При ротавірусній інфекції може різко підвищитися температура до 38 градусів, турбувати сильний біль у животі, бурчання через ураження шлунково-кишкового тракту. Випорожнення при діареї водянисто-пінисті, яскраво-жовтого або зеленого кольору, можуть з’явитися домішки слизу”, – каже педіатр.
Головне не допустити зневоднення

Через те, що діарея призводить до зневоднення організму, важливо маленькими порціями пити кислотно-лужну рідину. Волога добре вбирається шкірою, тому варто не менш ніж тричі на день садити дитину в теплу ванну на 15-20 хвилин.
Виявити симптоми зневоднення легко: шкіра стає сухою, очі западаються, риси обличчя загострюються, виникає спрага, сухість у роті. Якщо дитина стала сонливою, млявою, негайно викликайте “швидку”!
При діареї варто одразу ж поповнювати втрату рідини
Для лікування “кишкового грипу” не потрібна якась специфічна терапія, тому лікарі в медзакладах лише допомагають організму упоратися з інфекцією. Головне, аби лікування супроводжувалося строгою дієтою. Потім варто тиждень заживати препарати, що містять пробіотики.
Чи існує вакцина?
У всьому світі вже давно роблять щеплення проти ротавірусної інфекції. А в Україні лише кілька років тому зареєстрували першу вакцину – її в Національному календарі щеплень немає! Вакцинація можлива тільки за гроші.
Щепленню підлягають діти від шести тижнів. Воно містить п’ять штамів, які в 95% випадків спричиняють ротавірусну інфекцію. Повний курс вакцинації включає три стадії з тимчасовим проміжком півтора місяця. Лікарі стверджують, що ризик розвитку хвороби після вакцинації становить всього лиш 10%.
Важлива профілактика!
Ротавірусну інфекцію можна підхопити за життя не раз. Зі слів епідеміолога, найкращою профілактикою є дотримання правил особистої гігієни.
“Обов’язково мийте руки після того, як прийшли з вулиці, побували у вбиральні, перед тим, як сідати за стіл. Не їжте немитих фруктів та овочів, не пийте сирої води. Примушуйте робити це дітей!” – наголошує Оксана Пушкарьова. – Удома й на роботі протирайте меблі та робочі поверхні дезінфікувальними засобами”.
Рекомендації щодо харчування
Якщо занедужала дитина, не варто робити “голодні” або “водно-чайні” паузи. Річ у тім, що при ураженні вірусом зберігається травна функція кишківника, а голодування значно послаблює захисні сили дитячого організму та сповільнює процес одужання. Але якщо малюк відмовляється від їжі, годувати насильно його не варто.
Їжа повинна бути легкостравною та різноманітною, проте нежирною і не надто соленою. Страви потрібно готувати на парі, варити, перетирати.
Дієта при ротавірусній інфекції у дітей включає безлактозні (або низьколактозні) і кисломолочні продукти, збагачені біфідо- і лактобактеріями. В перші дні хвороби бажано зменшити обсяг їжі на 15 – 50% (залежно від ступеня важкості недуги). Усі страви треба подавати теплими (33-38°С). Годувати дітей лікарі радять маленькими порціями, але часто – 5-6 разів на день.
Рекомендації щодо харчування
В основі раціону повинні бути:
* сир і кисломолочні продукти;
* нежирні сорти м’яса, птиці, риби у вигляді фрикадельок, котлет;
* паровий омлет;
* тонко накраяні пшеничні сухарі;
* каші на воді (за винятком перлової та пшоняної);
* слизові супи.
Заборонені:
* свіжі кислі фрукти і ягоди, соки з них;
* сирі овочі;
* масло та олія;
* солодощі і свіжа випічка;
* бобові, квашена капуста, буряк, огірки, грушки, апельсини, мандарини;
* вівсяні крупи (посилюють процеси бродіння в кишківнику);
* жирні сорти риби і м’яса (а також страви з них);
* незбиране молоко (посилює перистальтику кишківника);
* чорний хліб (у гострому періоді).
Дієта при ротавірусній інфекції у дітей суттєво скорочує тривалість гострого періоду і пришвидшує одужання!