Наталія Ярема, терапевт:
– Якщо уникнути падіння не вдалося, ви пошкодили коліно або лікоть, якнайшвидше прикладіть до того місця щось холодне. Якщо ж ударилися потилицею, то можете отримати струс мозку, перші ознаки якого нудота, блювання, запаморочення, тимчасова втрата пам’яті, холодний піт, млявість, гарячка. При таких симптомах варто щонайменше рухатися і обов’язково викликати лікаря.
Про перелом або вивих свідчать різкий біль, наростаючий набряк, вкорочення пошкодженої кінцівки, неможливість нею нормально рухати. У такому випадку варто знерухомити руку чи ногу, наклавши пов’язку або шину так, щоб зафіксувати суглоби вище і нижче місця перелому (вивиху), і прикласти щось холодне, наприклад, мішечок, наповнений льодом або снігом, на 10-15 хвилин. Це зменшить набряк і біль. А ось гріти хворе місце не раджу!
Будь-яке пошкодження кісток і суглобів може спричинити травматичний шок, який виникає унаслідок нестерпного болю. Щоб його уникнути, можна застосувати протибольові препарати.
Категорично заборонено в холодну погоду грітися спиртним, бо воно погіршує координацію рухів та пригальмовує реакцію. До того ж можна важко травмуватися, не відчути болю і, як наслідок, невчасно звернутися по медичну допомогу.