В ополонку – по здоров’я

Крижана купіль зміцнить імунітет і додасть бадьорості на весь рік. Але тим, хто має хворі серце чи нирки, пірнати в холодну воду категорично заборонено

фото: neptyn.at.ua
На Водохреще, яке святкуватимемо завтра, 19 січня, для багатьох своєрідною традицією є занурення в ополонку. Але якщо ви не морж, а звичайна людина, перед тим як лізти в крижану воду, зважте всі за і проти, тим паче що купання в ополонці не є церковним каноном, а лише звичаєм.
До речі, фахівці Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області радять купатися лише у спеціально визначених місцевою владою місцях, де з метою запобігання виникнення небезпечних ситуацій на воді розміщені пункти чергування рятувальників.
За інформацією Львівської облдержадміністрації, безпечно пірнати можна буде у водойми, що на території Яворівського національного природного парку, поблизу села Верещиця, у Яворівське озеро, місцеві озера міст Золочів та Перемишляни, у річку Західний Буг (в межах Червонограда), у озеро Задорожнє в Миколаївському районі. А ось у Львові безпечних і пристосованих для купання водойм немає!

Безстрашні пірнальники

Останнім часом багато хто почав захоплюватися зимовим купанням у водоймі. І то не лише данина моді, пропаганді здорового способу життя. Моржування вже стало субкультурою – зі своїми правилами і поглядами на життя.
Зануритися у воду на Водохреще для справжнього моржа, тобто того, хто полюбляє стрибнути в крижану купіль, є обов’язком. Часто такі сміливці показують просто фантастичну витривалість – пірнають у холодну воду з головою, а вийшовши на берег, спокійно розгулюють босоніж, не поспішаючи одягатися і вживати зігрівальні напої.
Моржі стверджують, що така система допомогла багатьом із них стабілізувати тиск, позбутися астми, хронічного болю голови, частих застуд. У них побільшало бадьорості, піднявся життєвий тонус, з’явилася впевненість у собі. 
Лікар народної нетрадиційної медицини Михайло Кіт про моржів знає не з чуток – одним із них він став ще вісім років тому. “Скупатися в крижаній воді мені запропонували друзі. Спочатку я до цього довго готувався – займався спортом, обливався холодною водою, а потім таки вирішив це зробити, – каже він. – Тепер пірнання в холодну воду Винниківського озера на Водохреще для мене вже традиція”.
Зі слів Михайла Михайловича, хоча цьогорічна температура повітря не найкраща для йорданського купання, для справжнього моржа це не відіграє суттєвої ролі. “Що холодніше на дворі, то тепліша вода. Наприклад, при температурі повітря  мінус дванадцять градусів температура води для купання буде приблизно плюс чотири. Відповідно не відчуватимете сильного контрасту, – веде далі лікар. – При теперішній плюсовій температурі декому пірнути у відкриту водойму буде складніше. Головне, щоб не було вітру”.

Найважче перебороти страх


фото: provce.ck.ua
На переконання Михайла Кота, той, хто хоче стати моржем, мусить мати сильну волю і психологічну готовність.
“Якщо маєте бодай якийсь сумнів, що це може не допомогти або навіть зашкодити – краще не починайте! – застерігає лікар. – У медицині є поняття стресу. Це своєрідна захисна реакція організму. І якщо стрес короткочасний, то він корисний. Занурення в крижану купіль і є таким стресом, під час якого виділяється адреналін – гормон, що підвищує загальну опірність організму. Але якщо людину без її згоди кидають в ополонку або змушують це зробити, у неї можуть виникнути побічні реакції, навіть хвороба”.
Не радить лікар пірнати в воду незагартованим, ослабленим людям. У жодному випадку перед купанням у крижаній воді не можна пити спиртного! Дехто вважає, що в такий спосіб зігріє організм ізсередини. Це не так! Під дією алкоголю кровоносні судини розширюються, а в холодній воді різко звужуються, відтак може виникнути спазм і зупинка серця від надміру емоцій.
До моржування треба звикати поступово – ще з літа почати загартовуватися, обливатися холодною водою, займатися бодай одним видом спорту. Тим, хто пірнатиме вперше, досвідчений морж радить робити це з кимось – гуртом легше здолати страх, до того ж це безпечніше. Якщо вам раптом стане погано, схопить судома або виникне спазм дихальних м’язів, буде кому прийти на допомогу. 
І ще одне: після купання в холодній воді виділяються ендорфіни – морфієві речовини. Якщо займатися моржуванням регулярно, а потім зробити тривалу перерву, можна відчути “ломку”. Тож не варто надто захоплюватися і зводити це заняття до абсолюту.

Головні правила моржування

* Перед зануренням у крижану купіль бажано проконсультуватися з лікарем щодо можливих ускладнень;
* за кілька днів (в ідеалі – за кілька місяців) треба почати призвичаювати організм до холоду;
* одяг і взуття повинні легко та швидко зніматися і надягатися: бажано, аби на одязі не було застібок (на крайній випадок – замок-блискавка), адже застібати ґудзики на морозі, а тим паче зав’язувати шнурівки проблематично;
* ополонка повинна бути добре очищена від осколків льоду (якщо він є!), щоб не послизнутися і не поранитися і щоб вибиратися було простіше;
* за дві години до занурення потрібно щось з’їсти, аби забезпечити організм “пальним” (але це має бути легка їжа); 
* перед тим як увійти в воду, розігрійтеся: пострибайте, поприсідайте, помахайте руками, але не перестарайтеся, бо різниця температур стане надто великою і неодмінно позначиться на роботі серця;
* перед зануренням розслабтеся до відчуття тепла в тілі (зробити це можна лише при ритмічному спокійному диханні носом);
* заходьте у воду поступово;
* занурившись по коліна, відразу ж обполосніть руки, шию та обличчя – так організм зазнає меншого стресу від переохолодження;
* за традицією, пірнати з головою потрібно тричі, але тим, хто купатиметься на Водохреще вперше, вистачить одного занурення;
* перебування в крижаній купелі новачків має тривати не більш ніж хвилину;
* вийшовши з води, швидко обітріться рушником та одягніться;
* випийте теплого трав’яного чаю.

Що потрібно для купання в ополонці

* Килимок або газета (на чому можна стояти до і після занурення);
* рушник і махровий халат, комплект сухого одягу;
* плавки або купальник (спідня білизна, сорочка);
* капці (поки одягатиметеся);
* ґумова шапочка (особливо для жінок);
* теплі речі, які легко надягаються;
* тепла шапка (одягнути відразу ж після виходу з ополонки);
* термос із чаєм.

Кому заборонено

Перш ніж пакувати теплий одяг і термос, упевніться, що не маєте однієї з перелічених хвороб:
* запальні захворювання носоглотки, придаткових порожнин носа, отити;
* серцево-судинні недуги;
* епілепсія, пережиті травми черепа, склероз судин головного мозку;
* неврити, поліневрити;
* цукровий діабет;
* глаукома, кон’юнктивіт;
* туберкульоз легень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема;
* нефрит, цистит, запалення придатків, запалення передміхурової залози;
* виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит;
* венеричні недуги.
Крім того, моржувати не можна після інфаркту, тим, хто має стенокардію, ішемічну хворобу серця. Не варто лізти в крижану купіль під час гострих інфекцій, тим, хто має підвищену температуру, будь-яке гінекологічне захворювання чи захворювання нирок.
Категорично заборонено купатися в мороз дітям! У малюків, особ­ливо у немовлят, недосконала система терморегуляції – обмороження може відбутися так швидко, що батьки навіть не встигнуть цього помітити. Наслідки зимового купання можуть бути дуже серйозні: дитина може захворіти на пневмонію, у неї може розвинутися менінгіт або інші захворювання центральної нервової системи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4136 / 1.61MB / SQL:{query_count}