Узимку, здається, навіть душа вимагає тепла. Що може бути кращим, аніж закутатися в плед і поволі насолоджуватися смаком та ароматом гарячого напою. Один ковток – і по всьому тілу розливається благодатне тепло, а ви подумки повертаєтеся з холодної вулиці в теплий будинок, де так добре і затишно…
Гарячі напої відомі людству вже кілька століть. Існує безліч порад, як швидко зігрітися. Для цього можна використовувати і безалкогольні напої – трав’яні чаї, настої, каву, гарячий шоколад, і ті, що містять алкоголь, – глінтвейн, грог, фліп тощо. Перші мають зігрівальні, протизастудні, лікувальні властивості, проте й другі їм не поступаються. Міцність “зимових” напоїв – 10 – 20 відсотків.
Спиртне, яке до них додають (ром, коньяк, бренді), розводять водою, соком, легким вином. Туди ж кладуть спеції, фрукти. Все це підігрівають і подають гарячим. Ефективно, а головне смачно і корисно (чого не скажеш про жарознижувальні препарати чи сиропи від кашлю).
Великою перевагою таких напоїв є те, що, знаючи основні правила їх приготування, завжди можна потішити близьких вишуканим смаком, створеним за власним рецептом, варіюючи складові на свій смак.
До речі, не радять пити “зимові” напої перед виходом з дому, адже, як пояснюють лікарі, організм, який швидко зігрівся, так само швидко витрачає енергію. Крім цього, існує ризик обмороження. Річ у тім, що при охолодженні допомагають приблизно 50 грамів горілки чи коньяку – розширюють судини і нормалізують кровопостачання внутрішніх органів. Більші дози алкоголю пришвидшують кровообіг у шкірі, вона червоніє, з’являється приємне відчуття тепла.
Але такий стан дуже оманливий, бо посилюється тепловіддача і організм починає охолоджуватися ще швидше. Причому зберігається суб’єктивне відчуття цілковитого благополуччя. Так що зігрівальний ефект спиртних напоїв надто перебільшений!
Пиво по-львівськи
Складники: 1 л пива, 2-3 ст. л. меду, 2-3 жовтки, спеції до смаку: кориця, кардамон, гвоздика.
Для цього напою, як правило, беруть темне пиво (портер). Однак, якщо хтось полюбляє світле пиво, можна використати і його. 200 мл пива збити з жовтками, а решту – з медом і на бажання зі спеціями (щіпка кориці, 2-3 штучки кардамону, 2-3 штучки гвоздики) нагріти до 80-90 градусів. Пильнувати, аби не закипіло! Гаряче пиво влити тонкою цівкою у суміш з жовтками. Кілька разів перелити з однієї посудини в іншу, щоби напій добре перемішався. Розлити у підігріті склянки чи кухлі (найкраще підійде скляний або емальований посуд).
Чай з імбиром та молоком
Складники: 1 ч. л. чорного чаю, 2 ч. л. зеленого чаю, 0,5 л води, 0,2 л нежирного молока, по кілька штук гвоздичок і кардамону, 1 ст. л. імбиру, 0,5 ч. л. меленого мускатного горіха.
Тепле нежирне молоко влити до завареної в 0,5 л води суміші чорного і зеленого чаю. Додати гвоздички, кардамону, свіжого імбиру і меленого мускатного горіха.
Гарячий шоколад
Складники: 4 скл. нежирного молока, 3/4 скл. шоколадної крихти (тертого шоколаду), кілька штучок кардамону, 2 палички кориці, щіпка чорного свіжозмеленого перцю, 5 ст. л. цукру, 0,5 ч. л. свіжого кореня імбиру (тертого), 1 ч. л. ванільного екстракту, 0,5 скл. вершків.
У невелику каструлю влити молока і додати до нього шоколадної крихти, кардамону, розламаних надвоє паличок кориці, чорного перцю, половину кореня імбиру і 4 ст. л. цукру. Довести до кипіння, безперервно помішуючи. Зіставити з плити, накрити кришкою і настоювати 10 хвилин. Блендером збити вершки з 1 ст. л. цукру, рештою тертого імбиру та ванілі до твердої піни. Додати екстракту ванілі, що залишився, перемішати вміст каструлі та процідити в горнятка гарячий шоколад. Прикрасити збитими вершками і посипати тертим шоколадом.
Ірландська кава
Складники: горнятко чорної міцної кави, 30 мл ірландського віскі, 2-3 кубики цукру, 1 cт. л. вершків, мелена кориця для оздоблення.
Сполоснути склянку гарячою водою. Влити до неї віскі та покласти кубики цукру. Окремо приготовану міцну чорну каву також влити у склянку з віскі, але не по вінця (2,5 см від краю), розмішати до розчинення цукру. Додати збитих вершків.
До речі, вершки варто вливати по теплій перевернутій ложці, не розмішуючи. Справжній смак відчуєте, п’ючи гарячу каву з віскі “через” вершки.
Пряний яблучний напій
Складники: 10-12 яблук середнього розміру, 2 невеликі апельсини, 1 скл. цукру, 2 палички кориці, щіпка мускатного горіха, щіпка гвоздики, щіпка духмяного перцю (на бажання).
Яблука та апельсини розрізати на четвертинки і покласти у велику каструлю. Додати прянощів, цукру і залити водою так, щоби покрила яблука. Варити на середньому вогні годину. Час до часу помішувати дерев’яною ложкою і злегка розім’яти яблука. Каструлю накрити кришкою і варити ще майже дві години.
Процідити суміш у велику посудину (можна використати друшляк, додаючи фруктове пюре невеликими порціями, помішуючи ложкою, допомагаючи рідині стекти). Можна взяти і марлю та вичавити все відразу. Перелити в глечик і подавати на стіл. Можна зберігати і в холодильнику протягом тижня, але перед подачею обов’язково розігріти.
Безалкогольний пунш
Складники: 1 скл. міцного чорного чаю, 20 г ванільного, 20 г лимонного сиропу, 3 шт. гвоздички, лимонна цедра.
У склянки з товстого скла налити ванільного і лимонного сиропів, додати по три штуки гвоздички і шматочок лимонної цедри. На завершення залити вміст склянки гарячим міцним чорним чаєм.
Лимонний боулі
Складники: лимон, 100-150 г цукру, 1 скл. свіжого апельсинового соку, пляшка сухого білого вина, пляшка шампанського (на бажання).
Добре вимитий лимон нарізати на тонкі кружальця і покласти в скляний посуд. Насипати цукру і залишити, аби лимони просочилися. Через дві години додати склянку свіжого апельсинового соку і пляшку сухого білого вина. Усе процідити. Перед подачею на стіл додати пляшку шампанського або газованої води. Прикрасити цитрусовими завитками.
Глінтвейн
Складники: 750 г червоного сухого вина, 1/4 скл. води, 2-3 кубики цукру, кілька штук гвоздички, щіпка тертого мускатного горіха, кілька паличок кориці.
Гвоздичку і мелений мускатний горіх засипати в джезву і залити 1/3 склянки води. Довести до кипіння і варити на маленькому вогні хвилину. Після цього відвар повинен настоюватися майже 10 хвилин. Вино вилити в каструлю і поставити на вогонь. У ледь підігріте вино вилити вміст джезви і додати пресованого цукру.
Головне – не перетримати глінтвейн на вогні! Краще зняти його з плити досить гарячим. Після того, як напій буде готовий, його необхідно відразу ж налити в горнятка або перелити у керамічний чайник.
Грог
Складники: 2 ч. л. чорного чаю, 2 шт. гвоздики, 20 г цукру, 80 мл темного рому, лимон, 300 мл води.
Заварити в чайничку чорний чай. Вичавити в нього сік з одного лимона, додати цукру, гвоздички і кориці. Дати настоятися під кришкою п’ять хвилин. У горнятка або склянки налити темного рому, а зверху чорного чаю. На бажання можна додати ще цукру або лимона.
Фліп із шампанським
Складники: жовток, 1 ч. л. цукру, 20 г фруктового лікеру, сік з половини апельсина, 0,5 келиха шампанського.
Збити із цукром жовток і влити до нього лікеру. Отриману суміш розбавити соком з половини апельсина і вилити в охолоджений келих. Долити шампанського майже по вінця. Додати шматочки льоду – і фліп готовий!