Що не кажіть, але українці полюбляють гарно попоїсти, особливо на свята. Та і як можна втриматися, коли на столі стільки всілякої смакоти: і варене, і смажене, і копчене, і консервоване, і солоденьке, і гостреньке, і салатики, і печеня. Така велика кількість смачних закусок на столі спокушає спробувати все...
Фахівці ж наголошують – неконтрольоване переїдання спричиняє не лише збільшення маси тіла, а й виникнення хвороб. Щоби не було нестерпно боляче після надто весело проведених новорічно-різдвяних вихідних, “Львівська Пошта” рекомендує дотримуватися кількох правил, завдяки яким можна уникнути постріздвяної депресії, зберегти бадьорість духу після виходу на роботу і спокійно увійти у звичну колію.
Головне – підготовка!
Якщо знаєте, що на вас чекає бурхливе застілля, до нього краще підготуватися. Аби шлунок не відчував дискомфорту, за дві години до застілля бажано щось з’їсти. Зі слів гастроентеролога Лідії Горошко, доречними стануть кілька ложок будь-якої каші, склянка узвару, соку чи просто води, але в жодному разі не кольорових газованих напоїв.
Багато хто купує в аптеці, як радить реклама, “Мезим” і “Фестал”. Цього лікар робити не рекомендує. “Хоч ці препарати і пришвидшують розщеплення та переварювання їжі, це може призвести до ще швидшого збільшення ваги, адже без застосування лікарських засобів людина з’їла би значно менше”, – зазначила гастроентеролог.
А щоб уникнути швидкого сп’яніння, підготувати до прийому спиртного потрібно і печінку. Для цього за 30-60 хвилин до основного харчового навантаження можна випити аперитив – слабоалкогольний напій із легкою закускою.
Їли, їли і... переїли
Якщо ж попри всі намагання не переїсти за святковим столом, це таки трапилося, то наступний день треба робити розвантажувальним. У жодному разі це не має бути голодування.
“Вимушений голод створює додаткове навантаження на організм і може призвести до порушення обміну речовин. Якщо з’являється відчуття голоду, краще з’їсти трохи запечених або відварених на парі овочів чи фруктів, але не розігріті з холодильника реберця”, – зазначила голова Асоціації дієтологів Львівщини Зоряна Завада.
Аби нормалізувати метаболізм, бажано пити багато рідини, особливо якщо прийом їжі під час застіль супроводжується вживанням спиртного. Найкращими будуть звичайна питна вода, морс або навіть курячий бульйон. Якщо хочете випити сік, розбавте його водою (50 на 50). За добу випивайте приблизно 2-3 літри рідини. Чимало чоловіків вважає, що 100 грамів горілки значно полегшать травлення і усунуть неприємні наслідки переїдання.
Зі слів гастроентеролога, ця теорія цілком хибна, адже наша підшлункова взагалі не полюбляє спиртного. Тому його вживання, особливо в надмірній кількості, може призвести до панкреатиту. Інша річ – випити півсклянки натурального червоного вина. Проте це ні в якому разі не має бути дешевий порошковий напій! Краще обрати домашнє перевірене вино. Тим, хто страждає на гастрит, із пониженою кислотністю, допоможе свіжий капустяний сік. Він сприяє підвищенню кислотності шлункового соку.
Якщо спиртного було забагато – раціон наступного дня повинен бути збагачений продуктами з високим вмістом вітаміну С та мінеральною водою, яку варто пити невеликими ковтками упродовж дня. У нагоді можуть стати і препарати з підвищеним вмістом вітаміну С і сорбентів. Алкоголь зневоднює організм, дає зайві калорії і, загалом, створює додаткове навантаження на всі системи організму. Тому, щоб повернутися до норми після святкування, бажано не вживати спиртного, принаймні упродовж двох наступних днів.
Від кави та чаю теж варто відмовитися, бо кофеїн сприяє збільшенню притоку крові до мозку, що може бути небезпечним у випадку судинного захворювання, атеросклерозу, схильності до підвищеного тиску. Також можна випити чашку імбирного чаю, обов’язково з лимоном. Пити його необхідно невеликими ковтками, від цього вам стане значно краще.
Це пов’язано з тим, що імбир здатен активізувати травлення, знімати важкість. Також він пришвидшує обмін речовин в організмі та перешкоджає утворенню зайвих газів.
Якщо ж неприємні симптоми переїдання – печія, гіркота в роті, здуття чи біль у животі – не минають навіть при правильному харчуванні упродовж наступних 2-3 днів, лікарі одноголосно радять не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря.
Що їсти, аби не переїсти?
Прийшовши в гості, постарайтеся не поспішати відразу за стіл. Свято це насамперед спілкування, а не змагання “хто більше з’їсть”. За можливості, виберіть за столом місце, ближче до легких салатів і фруктів. Відмовтеся від тих продуктів, які ви споживаєте щодня: хліба, картоплі тощо. Святкову трапезу варто розпочати не з салатів, а з білкової їжі – найкращими будуть страви з курки, м’яса чи риби. Не бажано змішувати різні білки, тобто не можна їсти одночасно курятину та рибу.
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, аби не переїсти, їжу бажано ділити на невеликі шматочки та ретельно їх пережовувати. Це допоможе організму швидко перетравити все спожите. Також довге пережовування може “обдурити” організм і створити ілюзію повної та швидкої ситості. Вставати з-за столу треба з невеликим відчуттям голоду.
Зі слів відомого українського дієтолога Оксани Скиталінської, бажано, аби страви на столі були приготовлені власноруч. Велику увагу варто приділити термічній обробці страв (не бажано смажити, краще запікати, тушкувати чи варити), повідомляє 100rokiv.com. Особливо треба уникати смаженого та жирного людям, які мають проблеми зі шлунково-кишковим трактом.
“М’ясні страви потрібно поєднувати з уживанням овочевих салатів: що більше їх буде, то краще, – наголошує Оксана Скиталінська. – Салати варто заправляти олією, лимонним соком, кисломолочними продуктами”. Крім того, на столі обов’язково мають бути якісні вуглеводи. Йдеться не про цукерки, а про фрукти.
А як же спиртне?
Зовсім не бажано під час святкової трапези пити різні види алкогольних напоїв. Якщо ж комусь дуже кортить спробувати чогось іншого, тоді варто розпочинати зі слабшого, а потім переходити до міцнішого.
“Шкоди від напоїв не буде, якщо вживати безпечні дози. Ними можна вважати 50 грамів коньяку, 60 грамів горілки або ж 200 грамів вина, найкраще білого сухого. Спиртне, випите в цих дозах, розщепиться ще у шлунку і не дійде до печінки, серця, мозку”, – зазначила Зоряна Завада.
Зі всіх напоїв краще пити горілку, але вона повинна бути лише якісною. Найгірше перетравлюються газовані спиртні напої, тому шампанським зловживати не варто.
На думку Оксани Скиталінської, міцні напої краще споживати з тривалими паузами, а закушувати жирною або білковою їжею: перша огортає слизову оболонку шлунка, перешкоджаючи надмірному всмоктуванню алкоголю. Друга діє як сорбент. Не бажано закушувати міцні напої холодними закусками, бутербродами чи ковбасою.
Народні рецепти від переїдання
До всіх народних методів варто ставитися обережно. Існує чимало теорій щодо переїдання. Найпопулярніші – навмисне викликати блювоту, випити 100 грамів для покращення травлення.
До народних можна зарахувати приймання активованого вугілля. Останнє від важкості у шлунку точно не врятує. Його функція – не допомагати травленню, а абсорбувати (всмоктувати непотрібні речовини). Отож вугілля допоможе при отруєнні, але не при переїданні.
При отруєнні
Добре допомагає апельсиновий сік. Він також чудово усуває похмільний синдром. У склянку апельсинового соку треба влити і розмішати куряче яйце та відразу випити. З отруєнням, проносом і блювотою впорається ожина. Проте її треба заготовити у травні. Гілочку рослини із 4-5 листочками залити склянкою води, прокип’ятити 5 хвилин на малому вогні. Коли настій охолоне, його можна вживати.
Коли болить шлунок
Залийте склянкою окропу 1 ст. л. подрібненого листя і цвіту чорної бузини, залишіть настоюватися на 1-2 години. Потім процідіть і пийте по 1/3-1/4 склянки щодня до їжі. Ягоди цієї рослини з компоту, киселю чи повидла можна вживати без обмеження проти зниженої кислотності і млявості шлунка.
При печії
Переїдання може спричинити печію. Упоратися з нею допоможуть пляшечка “Боржомі” чи активоване вугілля. Улюблений засіб – поташ із теплою водою – варто розлюбити, бо харчова сода, реагуючи зі соляною кислотою шлунка, сприяє утворенню вуглекислого газу, який подразнює слизову оболонку, призводячи до збільшення синтезу шлункового соку та повторного виникнення печії.