Боротьба з цукровим діабетом в Україні

14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Цю хворобу називають епідемією ХХІ сторіччя. Які причини захворювання і що робить держава, аби допомогти тим, хто захворів на діабет?

За даними Міжнародної федерації діабету, у 2011 році кількість хворих на діабет сягла 366 мільйонів людей. Кожні 7 секунд від діабету та його ускладнень помирає 1 людина. 
Прогнози невтішні – у 2030 році більше півмільярда людей, імовірно, хворітиме на цукровий діабет. Основною причиною лікарі називають неправильне харчування, зокрема збільшення споживання цукру. 
Ще 200 років назад людина споживала в середньому 5-6 кг цукру на рік, сьогодні – 50-60 кг. При цьому катастрофічно знижується споживання фруктів і злаків, які є джерелами харчових волокон, клітковини. Така кількість цукру виснажує інсулярний апарат підшлункової залози, тому виділяється недостатня кількість інсуліну, порушується обмін речовин. Людина, хвора на цукровий діабет, має більшу схильність до ожиріння, атеросклерозу, інсульту, інфаркту міокарда, захворювань очей та інших органів.
В Україні більше 1 мільйона 100 тисяч осіб хворіє на діабет, при цьому майже 200 тисяч з них є інсулінозалежними. Уряд з 1 грудня цього року розпочинає реалізацію пілотного проекту з державного регулювання цін на препарати інсуліну. Це відбуватиметься шляхом встановлення граничного рівня оптово-відпускних цін на такі препарати на основі порівняльних (референтних) цін.
Ціни на лікарські засоби є предметом контролю з боку всіх держав Європи. У 24 з 27 країн ЄС регулювання цін на ліки відбувається на рівні виробників, у 14 країнах регулюються ціни на ліки, вартість яких підлягає відшкодуванню в рамках діючих систем медичного страхування чи соціального забезпечення, в трьох країнах регулюванню цін підлягають рецептурні засоби. Як показали дослідження, у Польщі та Болгарії після запровадження референтних цін вартість лікарських засобів, наприклад, групи препаратів для лікування артеріальної гіпертензії, значно знизилася. 
Незважаючи на те, що більшість хворих на цукровий діабет – люди старшого віку, ця хвороба може виникнути і розвинутися в людини і в молодому віці
Схожа ситуація у цій сфері і в Україні – у 2013 році вперше з Державного бюджету було виділено 191,6 млн грн на реалізацію пілотного проекту зі здешевлення цін на ліки від гіпертонії. У результаті більше трьох мільйонів людей отримало можливість придбати ліки зі значною знижкою.
Проект зі здешевлення ліків інсуліну, за оцінкою експертів, знизить ціни на лікарські препарати цієї групи до 21%. А це сприятиме зростанню рівня забезпеченості хворих на діабет аналоговими інсулінами, збільшить вибір препаратів, адже вони стануть доступнішими. Крім того, такий проект сприятиме збільшенню кількості людей, які звертатимуться за допомогою до лікарів, а виявлена на ранньому етапі хвороба зменшує ускладнення і небезпеку для життя і здоров’я.
Фахівці вважають, що на одного хворого з виявленим цукровим діабетом припадає 3-4 хворих із недіагностованою патологією. Тому поширеною є практика перевірки рівня крові лікарями просто на вулиці, створення тематичних буклетів про хворобу і її симптоми тощо. В Україні такі заходи також проводяться. Багато з них проводитимуть саме до Дня боротьби з діабетом.
Незважаючи на те, що більшість хворих на цукровий діабет – люди старшого віку, ця хвороба може виникнути і розвинутися в людини і в молодому віці. Жінці, хворій на цукровий діабет, щоб завагітніти, виносити та народити дитину, треба подолати багато перешкод. Такі жінки належать до групи ризику, бо під впливом гормонів вагітності погіршується перебіг діабету. У них вища ймовірність викиднів, гестозів, порушень функції нирок, інфекційних захворювань. 
Українські лікарі можуть допомогти жінці виносити і народити здорову дитину при цукровому діабеті за допомогою помпотерапії – встановлення спеціального пристрою – інсулінової помпи, що максимально наближена до фізіологічної секреції підшлункової залози здорової людини. За допомогою такої терапії вдається уникнути “стрибків” рівня цукру у крові, а отже, хворі на діабет жінки також можуть відчути радість материнства.
Державне регулювання цін на окремі види лікарських засобів – частина комплексної медичної реформи, ініційованої Президентом Віктором Януковичем. Для хворих на діабет, так само як і для тих, хто хворіє на гіпертонію в Україні, вона принесе суттєве здешевлення цін на ліки. Як доводить практика, жити із діабетом комфортно і повноцінно можна! Тепер для цього в громадян України з’явилося більше можливостей.
Павло Горбань
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4191 / 1.57MB / SQL:{query_count}