Осіння хандра нам ні до чого!

Покращити самопочуття та зміцнити імунітет холодної осені допоможуть збалансоване харчування, дотримання питного режиму та фізична активність

на фото голова правління Всеукраїнської асоціації превентивної та антиейджинг-медицини Ольга Барна (ліворуч) і кандидат медичних наук, асистент кафедри терапії та геріатрії НМАПО ім. П.Л. Шупика Ярослава Корост (праворуч)
Восени, щойно знижується температура повітря, стає сиро, під ногами – сльота, відразу погіршується настрій, з’являється не відома досі втома або ж узагалі доймає застуда. Коротші дні відбирають у нас енергію, а організм поспішає отримати додаткову кількість калорій. 
Все частіше хочеться випити горнятко чогось гарячого, поласувати чимось солоденьким. Покращуючи собі настрій смачними десертами, ми швидко набираємо зайві кілограми. І з цієї причини знову починаємо сумувати…
Як покращити самопочуття восени? Що робити, аби залишитися бадьорим та енергійним впродовж усього дня? Як зміцнити імунітет та яким має бути питний режим і харчування холодної осені? На ці та багато інших цікавих і актуальних запитань під час годинної прямої лінії відповідали доктор медичних наук, голова правління Всеукраїнської асоціації превентивної та антиейджинг-медицини Ольга Барна і кандидат медичних наук, асистент кафедри терапії та геріатрії НМАПО ім. П.Л. Шупика Ярослава Корост.

Харчуємося повноцінно

Підвищити опірність організму до застудних інфекцій, побороти осінню втому, мінливий настрій та й просто наситити організм необхідною кількістю вітамінів допоможуть правильне і збалансоване харчування. Головне правило, на думку Ольги Барної: що різноманітніша їжа – то краще.
“Харчування має бути збалансованим, а це означає, що організм повинен отримувати і білки, і жири, і вуглеводи. Причому розрахунок має бути в межах 1:1:4, – відповіла на одне із питань доктор медичних наук. – Велике значення варто надавати сезонним овочам і фруктам. Найкраще, якщо добова норма споживання становитиме п’ять порцій – приблизно 450 грамів на день”. Аби організм міг протистояти застуді, Ольга Барна порадила вибирати овочі та фрукти, що містять достатню кількість вітаміну С. Отож, перевагу варто віддавати цитрусовим, а ще яблукам і капусті.
Велике значення варто надавати сезонним овочам і фруктам. Найкраще, якщо добова норма споживання становитиме п’ять порцій – приблизно 450 грамів на день
Восени дехто не може прожити й дня без солоденького та смачненького – і це природно: натуральний цукор є найдоступнішим джерелом енергії для організму. До того ж солодощі сприяють синтезу в нашому організмі так званих гормонів задоволення, результатом чого стає відчуття припливу сил, бадьорості. Дозволити собі солодке можна, але не варто забувати про фізичну активність – вона допоможе організму витратити спожиті калорії з користю. 
“Наша проблема полягає не в тому, що і скільки ми їмо, проблема в іншому – ми мало рухаємося. Це не обов’язково повинні бути великі навантаження в спортзалі! Це може бути їзда на велосипеді, плавання в басейні, навіть півгодинна швидка ходьба. Проте помірні навантаження повинні бути регулярними – хоча б 3-5 разів на тиждень”, – веде далі Ольга Барна.

Не нехтуємо питний режим

Для нормального самопочуття і забезпечення життєдіяльності організму важливим є й дотримання питного режиму. Здорова людина за день повинна ви­пивати не менш ніж 1,5-2 л води, а якщо це спортсмен чи людина, яка займається важкою фізичною працею, тоді кількість випитої рідини належить збільшувати. 
“Всі напої, які споживає людина, мають чи то енерге­тичну, чи то поживну цінність. Але основна їх функція – відновлення водного балансу організму, – зазначає Ярослава Корост. – Тобто джерелом водного балансу може бути не лише чиста во­да. Забезпечити ор­ганізм рі­диною здатні й молочні про­дукти, соки, компо­ти, солодка газована вода. Серед любителів газованки є прихильники напою Cocа-Cola. Він, до речі, допоможе не лише втамувати спрагу, але й трохи збадьоритися, бо до його складу входить натуральний буряковий цукор – джерело енергії для організму”.
В будь-якому випадку фахівці радять звертати особливу увагу на етикетку. Відповідальний виробник завжди вкаже на ній всі інгредієнти. Важливо, на якій воді приготований напій. Найкраща на сьогодні – артезіанська. Крім того, зверніть увагу на наявність у складі напою натуральних ароматизаторів і барвників. Серед найпопулярніших натуральних барвників не лише у харчовій промисловості, але й в кулінарії – цукровий колер (карамель). Саме йому, наприклад, завдячує своїм кольором згадана солодка газованка.

Зміцнюємо оборону

Щоб зміцнити організм, не обов’язково вживати вітаміни. До активних природних стимуляторів належать кориця, цикорій та імбир. Популярними народними антисептиками є цибуля і часник.
Окрім цього, велику перевагу варто віддавати оздоровчим процедурам – частіше провітрювати приміщення, обливатися холодною водою або приймати контрастний душ. Не варто забувати й про прогулянки на свіжому повітрі. При цьому велике значення має одіж – вбиратися потрібно так, аби не промерзати та не перегріватися.
“Якою б не була погода, від прогулянок відмовлятися не варто. Звісно, бажано це робити в світлу пору дня. Коли за вікном дощ і сльота, завжди можна взяти парасольку, взути ґумові чоботи, надягти водонепроникну куртку і вийти на вулицю. Якщо ж за вікном потепліло – зі себе завжди можна зняти бодай верхній одяг”, – радить Ольга Барна.

 Цілющі напої для зміцнення імунітету    
Покращити самопочуття, позбутися втоми і запобігти застуду можна корисними вітамінними чаями.

Рослинний настій з медом

Складники: 1 ст. л. меду, 1 ст. л. плодів шипшини, 1 ст. л. сушених плодів смородини, 1 ст. л. сушених ягід малини, 1 л води.
Усі інгредієнти залити літром окропу, накрити кришкою і дати настоятися 15 хвилин. Пити по 0,5 склянки за 15-20 хвилин перед їдою тричі на день.

Напій “Міцне здоров’я”

Складники: 0,5 кг розім’ятих ягід журавлини, 1 скл. ядер волоського горіха, 3 зелені яблука зі шкіркою, 0,5 скл. води, 0,5 кг цукру.
Журавлину, волоські горіхи і зелені яблука накраяти на кубики і залити водою. Всипати цукру. Варити на маленькому вогні, доки не закипить, після цього викласти в банки. Споживати по 1 ст. л. вранці та ввечері, запиваючи чаєм.

Медовий напій з лимоном

Складники: 1 л води, 25 г меду, сік з половини лимона.
В склянці теплої кип’яченої води розмішати мед, додати сік з половини лимона і випити. Напій допомагає зняти симптоми нездужання, має лікувальну і загальнозміцнювальну дію.

Напій “Осінь”

Складники: 2 ст. л. сушених плодів горобини, 1 ст. л. кураги, 1 ч. л. меліси, 1 ч. л. листя первоцвіту, 1 скл. води.
Плоди горобини, курагу, мелісу і листя первоцвіту залити склянкою окропу. Довести до кипіння і настоювати кілька годин. Пити 3-4 рази на день, аби підвищити опірність інфекціям.

Лимонно-імбирний напій

Складники: корінь імбиру, 2 л води, лимон, мед до смаку.
Невеликий обібраний корінь імбиру порізати на тонкі пластинки, вкинути у дволітровий термос і залити гарячою кип’яченою водою. Бажано зробити це вранці. Пити впродовж дня замість звичайного чаю, додаючи в горнятко чайну ложку меду.

Вітамінний компот

Складники: 5 ст. л. трави меліси, 5 ст. л. листків м’яти, 5 ст. л. квітів каштана, 5 ст. л. іван-чаю, 1 л води.
Змішайте всі рослинні компоненти і заваріть їх в літрі води. Після того як суміш покипить кілька хвилин, залиште її настоюватися на кілька годин (не менш ніж дві). Щоб напій зміцнив імунітет, варто споживати його щодня не менш ніж півлітра.

Глінтвейн

Складники: 500 мл яблучного соку, 300 мл кагору, лимонна цедра або прянощі (кардамон, гвоздика, кориця) до смаку.
Для приготування 3-х порцій напою змішайте яблучний сік та кагор. Додайте лимонної цедри або прянощів і повільно доведіть до температури 70 градусів. У жодному випадку не допускайте закипання напою! Аби визначити час зняття з вогню вже готового глінтвейну, стежте за піною, що з’явилася на початку нагрівання: щойно вона зникне, зіставте посудину з напоєм з плити. 
Ніколи не нагрівайте глінтвейн вдруге – від таких ліків ні користі, ні насолоди! Пам’ятайте, що готувати його варто тільки в емальованому або скляному посуді. Винятком може бути срібна мисочка. Під дією вина і соку метал окислиться, і в глінтвейн потраплять шкідливі речовини.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4624 / 1.62MB / SQL:{query_count}