Аби дитя не впало в окріп!

Щороку у Львові та області понад 600(!) дітей зазнають опіків переважно через недогляд батьків. Майже 80% таких випадків стаються на кухні та у ванній кімнаті

Шестимісячна Софійка в ходунках підійшла до кухонного столу і потягнула на себе чайник, повний окропу. Дитина отримала важкі глибокі опіки третини тіла. Через недогляд батьків понад місяць провела в палаті інтенсивної терапії на штучній вентиляції легень. Їй довелося пережити численні операції, важке медикаментозне лікування, яке триватиме все життя… 
Ще одна дівчинка Настя, знову ж таки, через необережність батьків, спіткнулася і впала у виварку з окропом. І знову важкі опіки, реанімація, довге лікування… Таких випадків сотні. Опікові травми дуже небезпечні, адже їх лікування часто не завершується простим загоєнням ран, а триває ледь не все життя. 
“Вже десять років лікуємо в дочки опікову травму. Коли вона була маленькою, перекинула на себе горнятко з кавою. Все сталося за мить, я не встигла нічого зробити. Тепер після першого лікування доводиться чи не щороку робити операції. Дитина росте, на колишніх ранах з’являються рубці, які заважають рухатися. Їх доводиться зрізати. Це недешеве лікування”, – розповідає Наталя з Рівненщини.

Страшна статистика і дороге лікування 

Щороку в Україні майже 10 тисяч дітей отримують опікові травми (у Львові та Львівській області  – понад 600). З них 25 – 40 гинуть внаслідок травм, несумісних із життям. Дві третини з них потребують стаціонарного лікування в умовах спеціалізованого опікового центру, що на базі 8-ої міської клінічної лікарні Львова. Ще майже 30 – 35 – у палаті інтенсивної терапії.
“За важкістю клінічного перебігу, складністю лікування, вартістю та наслідками опікова травма є однією з найскладніших у медицині. Лікування опіків у дітей не завершується етапом загоєння ран”, – пояснює начальник управління охорони здоров’я Львівської міськради Володимир Зуб.
Лікування опіків дороге. За підрахунками головного комбустіолога МОЗ України професора Георгія Козинця, стаціонарне лікування дитини з глибокими опіками понад 30% поверхні тіла обходиться в понад 70 тисяч гривень упродовж першого року лікування та в 12 – 40 тисяч гривень у наступні роки.

Дотримуйтесь правил безпеки!

“Одне перекинуте горнятко чаю або кави може спричинити важкий опік 30% тіла в дитини віком до трьох років. Дотримання елементарних правил безпеки дозволило б уникнути щонайменше двох третин таких трагічних випадків!” – застерігає завідувач опікового центру 8-ої міської  клінічної лікарні Львова, головний комбустіолог Львівщини Василь Савчин.
 Перша допомога при опіках:     
• Негайно охолодіть місце опіку водою впродовж 10-15 хвилин. Вода при цьому повинна мати температуру не нижчу ніж +15°С, інакше дитина може переохолодитися. Охолодження водою такої температури має й знеболювальний ефект.
• Збити вогонь із дитини можна ковдрою.
• При ураженні електричним струмом насамперед необхідно розімкнути електричний ланцюг.
• Негайно викличте бригаду “швидкої”, зателефонувавши на номер 103.
• У жодному випадку не обробляйте опік борошном, зубною пастою, олією чи спиртом. 
• Пам’ятайте, що дитина, яка обпеклася, перебуває в шоковому стані. Не залишайте її саму до прибуття карети “швидкої”. 
• Зверніться до лікаря, навіть якщо вам здається, що дитина отримала незначний опік, особливо якщо він поширився на одну з перелічених нижче ділянок тіла: обличчя, шию, кисті, стопи, промежину, суглоби. Не можна недооцінювати важкості опікової травми – через зневоднення та біль вона може спричинити швидке погіршення стану дитини.
Медики наголошують: щодня “радіус дії” та можливості дитини розширюються, і про це потрібно пам’ятати! Те, до чого вона не могла дотягнутися вчора, сьогодні запросто може перекинути на себе! 
Зі слів Володимира Зуба, 90% дітей обпікаються  віком від нуля до п’яти років. Саме тоді малюки вивчають світ, тож навіть незначний недогляд з боку мами чи тата може призвести до трагічних наслідків. Майже 80% дітей травмуються на кухні або у ванній кімнаті. Фахівці кажуть, що батьки повинні думати про безпеку дітей ще до їх народження. Навіть жінка при надії вже має звикати варити їжу на дальніх конфорках, обертати каструлі ручкою до середини плити, не ставити на край столу гарячі страви і напої!
Задля поширення інформації про небезпеку опіків та можливості їх уникнення фахівці опікового центру 8-ої міської лікарні розробили спеціальну брошуру, яку розповсюджуватимуть у дитячих садочках і школах.
“Не треба думати, що з вами такого не станеться, а навпаки, розуміти, що може трапитись всяке і з кожним, і робити все від нас залежне, щоби дитина не обпеклася. Бо в світі немає нічого, що вартувало б бодай однієї дитячої сльози!” – наголошує Володимир Зуб.

Допомога закордонних фахівців

 На післяопікову реабілітацію – до “Немирова”  
На Яворівщині, у санаторії “Немирів”, проводять реабілітацію дітей, які зазнали опікових травм, сірководневими ваннами. В оздоровниці працює спеціалізоване реабілітаційне відділення. Після сірководневих ванн розсмоктуються рубці! 
“Зі Львова до нас скеровують маленьких пацієнтів з опікового відділення 8-ої міської клінічної лікарні. Кілька років тому ми пролікували першу дитину і одразу побачили разючі зміни... Батьки натішитися не могли! Відтоді й приймаємо діток з наслідками опіків, – розповідав “Пошті” Володимир Комар, головний лікар санаторію “Немирів”. – Привозити до нас дітей для приймання сірководневих ванн можна з двох-трьох років. Сірководневі купелі зменшують можливість утворення келоїдних рубців. Внаслідок лікування ті, що існують, згладжуються, стають м’якшими, зменшується інтенсивність їх забарвлення, зникають свербіж та біль. Звісно, проходять у нас реабілітацію і дорослі, у яких залишилися сліди від опіків”.
“Ефект від прийняття сірководневих ванн буде відчутним лише тоді, коли післяопікові стани вчасно проліковані. Такі ванни варто приймати одразу ж після стаціонарного лікування. Звісно, має бути скерування до нас”, – зазначала “Пошті” заступник головного лікаря санаторію “Немирів” Мирослава Трутяк.
“Вже чотири роки спів­працюємо з бостонською клінікою “Шрайнерс Госпітал”, яка є першою в світі у лікуванні дитячих опіків. За цей час ми здобули нові знан­ня, а діти отримали дуже якісну допомогу. Завдяки центру телемедицини, який звели коштом благодійних організацій, у складних випадках лікарі мають змогу консультуватись із закордонними колегами”, – веде далі Володимир Зуб.
Цього року у львівському опіковому центрі 8-ої міської клінічної лікарні вони працювали з 16 до 24 вересня. За цей час разом із українськими лікарями проконсультували 62 дитини, які досі лікують опіки, точніше позбуваються їх наслідків, прооперували 23 дитини, відправили на лікування до Бостона четверо. 
“Дякую нашим колегам з України за запрошення та плідну співпрацю під час нашого візиту. Ми змогли прооперувати багато дітей, допомогти консультаціями, а також поділились досвідом у цій справі з львівськими лікарями. Крім того, хочу відзначити високий професіоналізм лікарів опікового центру”, – розповідає Геннадій Фузайлов, дитячий анестезіолог, спеціаліст з інтенсивного лікування, що працює в Дитячій лікарні “Шрайнерс” (Бостон, США).

 Як убезпечити дітей від опіків                              
Запобігання опіків окропом (80% таких випадків стаються на кухні або у ванній кімнаті): 
• Не їжте і не пийте нічого гарячого, коли дитина сидить у вас на колінах або коли тримаєте її на руках. Діти тягнутимуться до горнятка, склянки або тарілки, аби подивитися, що в них. 
• Не ставте горнятко або чайник близько до краю столу.
• Не використовуйте звисаючих зі стільниць скатертин.
• Пильнуйте, щоб дроти електричних кип’ятильників і чайників не звисали. 
• Готуйте їжу на дальніх конфорках. Ставте каструлі та сковорідки ручками до середини плити.
• Використовуйте захисну решітку для плити, щоб ваша дитина не могла доторкнутися до гарячих поверхонь або ж перекинути на себе каструлі з гарячими стравами.
• Гасіть палаючу олію, прикривши полум’я кришкою. Ніколи не застосовуйте для цього воду.
• Молоко і каша, розігріті в мікрохвильовій печі, часто тільки видаються теплими, а насправді гарячі. Тому ретельно перемішайте їжу і скуштуйте її, перш ніж починати годувати дитину.
• Не залишайте на підлозі відер, каструль або тазів з гарячою водою – діти можуть перечепитися і впасти у них.
• Ніколи не наливайте у ванну тільки гарячу воду, контролюйте температуру води спеціальним термометром.
• Не залишайте важіль змішувача в положенні “гаряча вода”. При відкриванні крана дитина може ошпаритися.
• Прилаштуйте до крана спеціальний термостат, який обмежує нагрівання води до 50°С.
• Не залишайте дитину саму під час інгаляції – вона може легко потягнути на себе зі столу гарячу рідину разом з рушником.

Запобігання опіків полум’ям:
• Ніколи не залишайте дитину саму біля відкритого вогню, палаючих свічок і т.д.
• Завжди ховайте сірники і запальнички подалі від дітей.
• Виходячи з кімнати, вимикайте праску і виймайте штекер з розетки.
• Відгородіть гарячі батареї, труби опалення і камінні печі решітками.
• Не кладіть у дитяче ліжко електроковдри. Немовля, маленька дитина не може сказати, що їй стає гаряче. Не накривайте лампу хусткою або папером.
• Не дозволяйте дітям гратися бенгальськими вогнями (від іскри може загорітися одяг), а також петардами, феєрверками, різноманітними салютними установками – це все для дорослих.
• Не можна носити хлопавки, петарди в кишені, бо вони можуть зайнятися внаслідок тертя. 
• Клеї можуть спалахувати від найменшої іскри, якщо вступають у взаємодію з повітрям. Балончики з аерозолем не можна тримати поблизу відкритого вогню.
• Не варто ходити попелищем, навіть якщо здається, що багаття вже згасло. 
• Не забувайте: діти схильні наслідувати батьків у всьому.

Запобігання опіків електричним струмом:
• Не запускайте повітряних зміїв поблизу ліній електропередач.
• Вимагайте негайного ремонту дефектних електропроводів, розеток.
• Оснастіть електричні розетки захистом від дітей і охоронним вимикачем, який спрацьовує при появі витоку струму.
• Не ставте електроприлади поблизу води.
• Не наближайтеся до опори високовольтних ліній електропередач та трансформаторних будок, електричних дротів, які лежать на землі.
• Не займайтеся екстремальним “серфінгом” на електричці. Навіть без прямого контакту зі струмоведучими дротами електрична дуга може вразити на відстані 1-2 метрів.

Запобігання опіків побутовими хімічними речовинами:
• Мийні засоби і медикаменти зберігайте в недоступному для дітей місці.
• Отруйні або їдкі рідини в жодному разі не тримайте в пляшках з-під лимонаду чи води.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4085 / 1.66MB / SQL:{query_count}