Як ваше здоров’я?

Більшість українців не проходять профілактичних оглядів, а до лікарів звертаються лише тоді, коли виникають проблеми

фото: rynok.ck.ua
Нині українці в цілому позитивно оцінюють стан свого здоров’я. Але регулярно відвідують лікарів лише 8%. Такі дані подали цього тижня представники фонду Рината Ахметова “Розвиток України”, оприлюднюючи результати дослідження здоров’я українців, ініційованого спільно з компанією Philips в Україні.
“Компанія Philips уже тривалий час працює в індустрії здоров’я та благополуччя і націлена на поліпшення якості життя людей. Тож це дослідження – спосіб привернути увагу до питання здоров’я українців і краще зрозуміти потреби населення в медичних технологіях. Його результати свідчать про необхідність проведення освітніх кампаній, що порушують питання своєчасної діагностики і ефективного лікування захворювань та піклування про себе. Отож, будемо пропонувати технології та рішення, які максимально точно і повно відповідають потребам українців”, – зазначив генеральний директор Philips в Україні Максим Кузнєцов.
Згідно з результатами цього дослідження, українці в цілому позитивно оцінюють стан свого здоров’я: 45% охарактеризували його як радше хороший і дуже хороший, а 42%  як ні поганий, ні хороший. Для нас найважливішими показниками, що визначають здоров’я та добробут, є екологія (важлива для 84%), загальний фізичний стан (80%), рівень стресу (80%) та рівень вартості життя (78%).
Українці недостатньо піклуються про своє здоров’я порівняно з жителями інших країн. Серед нас мало хто усвідомлює, як важливо турбуватися про себе, та визнає, що наше здоров’я залежить від нас самих
Водночас виявилося, що громадяни України недостатньо піклуються про своє здоров’я порівняно з жителями інших країн. Серед нас мало хто усвідомлює, як важливо турбуватися про себе, та визнає, що наше здоров’я залежить від нас самих. Цю важливу істину розуміють лише 40% опитаних, тоді як у США 60%, а в Німеччині 48%.
Лікарі та родичі для нас є однаково важливими джерелами інформації про здоров’я. Щоправда, до лікаря, згідно з даними опитування, люди звертаються вже тоді, коли виникають проблеми. Виявилося, що лише 30% українців довідуються інформацію про діагноз та лікування безпосередньо у лікарів, а 29% – у друзів та родичів (для порівняння: в Німеччині 60% респондентів звертаються до лікаря і лише 15% – до друзів або родичів).
Українці приходять до лікарів уже тоді, коли мають проблеми зі здоров’ям (41%) або в крайньому випадку (37%). При цьому жінки відповідальніше ставляться до свого самопочуття: більшість представниць прекрасної статі (48%) йдуть до лікаря одразу ж, а сильної (таких 44%) зволікають з візитом до фахівця до останнього. 
Незважаючи на низький рівень активного піклування про своє здоров’я, українці налаштовані помірно оптимістично щодо тривалості життя: 46% розраховують прожити щонайменше 70 років (для порівняння: у Німеччині – 82% опитаних, у США – 81%, в Росії – 60%).
Крім того, дослідники виявили, що більш ніж половина українців позитивно оцінюють вплив технологій на свій стиль життя і стан здоров’я. 53% переконані: технології змінять їхнє життя в найближчі 10 років (для порівняння: в Росії так вважають 61% опитаних, у США – 79%, в Німеччині – 67%). Майже половина українців (46%) і росіян (47%) кажуть, що технології допоможуть їм дожити до похилого віку.
Дослідження Philips “Стан здоров’я українців” було проведене дослідницькою компанією GFK Ukraine в рамках щомісячного дослідження “Омнібус” згідно з методологією, розробленою для міжнародного дослідження “Індекс здоров’я і благополуччя”.  Воно ґрунтується на національній репрезентативній вибірці з 1 000 українців віком від 15 до 59 років. Метод проведення – особисті інтерв`ю вдома у респондента. Період проведення – 16 – 30 квітня 2013 року.

Анатолій Заболотний, директор Фонду Рината Ахметова “Розвиток України”
З 2007 року фонд працює в галузі охорони здоров’я, реалізуючи дві масштабні програми – “Зупинимо туберкульоз в Україні” і “Рак виліковний”. У кожній програмі, в кожному проекті, перш ніж що-небудь зробити, ми вивчаємо ситуацію з усіх боків, аби визначити найгостріші проблеми і обрати найефективніші дії.

Коли ми отримали результати цього дослідження, особливо стривожило те, що більш як 1/3 українців дуже рідко або й узагалі ніколи не проходять профілактичних оглядів і всього 8% регулярно відвідують лікарів. Звертаються до медиків, коли вже мають проблеми зі здоров’ям 41% або ж у крайньому випадку 37%. І чомусь мало хто усвідомлює, що тільки рання діагностика онкологічних недуг та своєчасне звернення до лікаря за перших симптомів туберкульозу (кашель, що триває більш ніж два-три тижні, рясне потовиділення вночі, слабкість, підвищення температури тіла до 37 градусів) дають змогу своєчасно розпочати та успішно пройти лікування.

На запитання, що саме українці вважають загрозою своєму здоров’ю протягом найближчих 5 років, ми отримали вражаючі відповіді. Виявляється, лише 2,79% населення сприймає туберкульоз як потенційну загрозу здоров’ю, в той час як в Україні з 1995 року триває справжня епідемія цього захворювання, яке до того ж передається повітряно-крапельним шляхом.Не набагато більше українці бояться й поширення онконедуг та низько оцінюють ризик захворіти на рак упродовж найближчого часу (5 років). Водночас на перший план виходять побоювання підхопити вірусні інфекції, занедужати на грип, страждати через біль у спині та проблеми з тиском.

Для нас це сигнал: потрібно не тільки навчати лікарів-фтизіатрів, розвивати лабораторну діагностику туберкульозу, закуповувати протитуберкульозні препарати другого ряду, будувати і оснащувати онкоцентри найсучаснішим радіологічним устаткуванням, а й далі інформувати населення про загрози здоров’ю та можливості лікування і профілактики захворювань.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4489 / 1.6MB / SQL:{query_count}