На Львівщині суттєво збільшилася кількість хворих на серозний менінгіт. Якщо з початку року цю небезпечну хворобу мала одна особа, то в липні занедужало аж 44 (36 дорослих і 8 дітей до 17 років)! Проте медики запевняють, що ні спалаху інфекції, ні епідемії у нас немає, – спостерігається тільки сезонне підвищення рівня захворюваності.
Найбільше хворих у Буському районі Львівської області – 25 випадків. Із діагнозом серозний менінгіт на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні центральної районної лікарні перебуває 18 осіб. Серед головних причин виникнення цієї недуги – купання в непристосованих водоймах. Крім того, лікарі підозрюють, що ту хворобу привезли українські заробітчани із сусідньої Росії.
Згідно з даними української Держсанепідслужби, в деяких областях Російської Федерації (особливо тих, що межують із Україною) спостерігається спалах ентеровірусної інфекції, зокрема серозного менінгіту. Наприклад, у Ростовській області зафіксували 189 випадків, у Липецькій – 254. Діагноз серозний менінгіт поставили 88 особам. Четверо з них померли.
Зі слів заступника начальника головного управління Держсанепідслужби у Львівській області Олега Когута, для нашої області серозний менінгіт – не нове захворювання. “Його реєструють щороку. Єдине, що зараз усіх насторожило, це те, що кількість недужих зафіксована у досить незначний період. Але це ще не означає, що є спалах чи епідемія, – зазначив він на прес-конференції. – Випадки поодинокі, колективних не спостерігається. Наприклад, усі госпіталізовані в Буській районній лікарні проживають у 11 селах”.
Не проґавте початок хвороби!

Збудник, який викликає серозний менінгіт (запалення оболонки головного мозку), не ідентифікований. Лабораторні дослідження тривають. Лікарі припускають, що це може бути ентеровірусна інфекція.
Як розповіла “Пошті” в.о. начальника епідеміологічного відділу Головного управління Держсанепідслужби у Львівській області Оксана Пушкарьова, першими ознаками виникнення ентеровірусної інфекції є катаральні прояви (серозні виділення з носа), кашель, підвищення температури тіла, гіперемія слизових оболонок, біль у животі, пронос (іноді з домішками слизу).
“Після цього у хворого може проявитися серозний менінгіт – температура тіла раптово підвищується до 39 градусів, червоніє обличчя, можливий дрібний висип, який швидко зникає, починаються різкий біль голови, запаморочення, нудота, блювання, марення, судоми, – пояснює епідеміолог. – Один із основних симптомів цієї недуги – гіпертонус м’язів потилиці, тобто людина не може нахилити голови і притиснути підборіддя до грудей”.
Серед основних симптомів серозного менінгіту – нестерпний біль голови і гіпертонус м’язів потилиці
Пацієнти зазвичай апатичні, мляві, можуть мати підвищену чутливість до світла, звуків, спостерігається психоемоційне збудження. Найнебезпечнішим ускладненням серозного менінгіту є набряк головного мозку.
Заразитися легко
До теми |
Доведено, що більшість інфекційних недуг передаються саме через брудні руки! Тож правильне їх миття відіграє вирішальну роль у особистій гігієні: * змочіть руки проточною водою; * ретельно намильте їх (за можливості користуйтеся рідким милом, бо тверде залишається вологим і може містити віруси); * розітріть мило по руках (що більше піни, то менше мікробів залишиться); намилюйте руки повністю – до самих зап’ястків, між пальцями, під нігтями; * ретельно змийте мило під струменем води з крана; * витріть руки чистим рушником або ж паперовою серветкою. До речі: якщо просто намочити руки, але не відмити їх від бруду, у вологому і теплому середовищі мікроорганізми розмножуватимуться ще активніше. Не варто використовувати електричних сушарок, особливо в громадських місцях, оскільки в них також можуть бути бактерії. Пам’ятайте, що й надто часто мити рук не можна! Багато хто з мікробіологів вважає, що джерелом інфекції може стати не лише брудне середовище, а й надмір чисте, стерильне. Зі слів дослідників, у людей, що зростали в ідеальній чистоті, імунна система у зрілому віці була надто сприйнятливою і гостро реагувала на будь-які подразники. |
Шляхів передачі серозного захворювання є кілька. Серед найголовніших – фекально-оральний (передається через немиті руки, забруднену їжу і воду) та повітряно-крапельний (через чхання та кашель).
Зі слів Олега Когута, підвищення рівня цього захворювання спостерігається, як правило, у весняно-літній період – люди купаються у відкритих водоймах, споживають багато фруктів і овочів, які можуть бути заражені. Ще одна причина збільшення кількості уражених ентеровірусною інфекцією – безпосередній контакт із хворим. Джерелом зараження можуть бути люди, що вже занедужали, і вірусоносії, в кишківнику яких є ентеровіруси. Саме вірусоносії становлять великий відсоток. Людина не відчуває, що захворіла, але уже заражена, тож легко може передавати інфекцію.
“Припускаємо, що інфекцію завезли з Росії. Бо ж відомо, що саме в цю країну наші громадяни їздять на заробітки”, – зазначив заступник начальника головного управління Держсанепідслужби у Львівській області.
Як убезпечитися
При появі симптомів ентеровірусної інфекції в жодному випадку не займайтеся самолікуванням. “Що раніше звернетеся по допомогу, то легшим буде перебіг хвороби!” – наголошує Оксана Пушкарьова.
До прибуття лікаря хворого необхідно ізолювати. Осіб із таким діагнозом лікують в інфекційних відділеннях. Інкубаційний період (час з моменту зараження до появи перших ознак захворювання) ентеровірусних інфекцій становить від 2 до 10 днів.
Єдиним надійним способом уникнення цієї хвороби є профілактика, що не займає багато часу і не вимагає особливих зусиль. Насамперед треба часто мити руки, і не лише після відвідин вбиральні або перед споживанням їжі, а за першої-ліпшої нагоди. Якщо ж такої можливості немає, протирайте руки вологими серветками після контактування з іншими людьми.
Підвищення рівня цього захворювання спостерігається у весняно-літній період
Не пийте води з невідомих джерел. Використовуйте кип’ячену або пляшкову. Мийте фрукти і овочі у воді гарантованої якості, а якщо маєте намір давати їх дітям – ошпарте. Уникайте велелюдних місць, не беріть туди зі собою дітей. Маються на увазі масові заходи, де може бути тиснява (люди дихають вам в обличчя, торкаються руками). Ще одним способом запобігання є часте вологе прибирання і провітрювання приміщення.
Ентеровіруси, та й узагалі збудники кишкових інфекцій, можуть міститися в природних водоймах. Купайтеся лише у спеціально відведених місцях і пильнуйте, аби вода не потрапляла до рота.
Дієта і ліжковий режим
Коментар |
Наталія Тімко, головний позаштатний епідеміолог Львівської області: – Збудників менінгіту багато. Менінгіти бувають гнійні (менінгококова інфекція) і серозні. Останні найчастіше спричинені різноманітними вірусами, приміром, вірусом епідпаротиту (свинки), вірусом герпесу, можуть мати й грибкове походження. Тому кожна людина повинна своєчасно звертатися по медичну допомогу при появі перших симптомів інфекційного захворювання! |
Специфічних методів лікування ентеровірусної інфекції немає. У гострому періоді пацієнтам призначають ліжковий режим, вітамінну дієту, часте пиття (блювання і діарея можуть зневоднити організм). Якщо ентеровірусна інфекція у дітей супроводжується гарячковим станом, нестерпним болем голови і болем у м’язах, їм дають анальгетики і жарознижувальні препарати. При діареї використовують засоби для відновлення водно-сольового балансу. Антибіотики застосовують лише у випадках приєднання вторинних бактеріальних інфекцій. Курс лікування в стаціонарі – 21 день.
З раціону хворого бажано виключити продукти, що посилюють перистальтику кишківника (солодощі, газовані напої, вудженина, чорний хліб, свіжі овочі та фрукти, жирні, смажені страви, молочні продукти). Їжа повинна бути легкостравною. Споживати її треба часто, але невеликими порціями. Якщо ж ентеровірусна інфекція у дорослих і дітей супроводжується гнильними процесами, необхідно їсти печені яблука, що поглинають отруйні речовини.