Щоб сонце не стало ворогом

Вирушаючи з дитиною до моря, подбайте про засоби захисту її шкіри від опіків

фото: архів
Під час літнього відпочинку батьки разом із дітьми їдуть до моря, на річку чи озеро, щоби позасмагати й у воді похлюпатися. Під дією сонячних променів в організмі виробляється вітамін D, необхідний для профілактики рахіту в дітей. Тож цілком логічно використовувати погожі літні днини для наповнен­ня дитячого організму цим необхідним вітаміном.
Тільки робити це потрібно розумно, головне  не перестаратися. Варто пам’ятати, що палюче сонце може бути небезпечним для донечки чи синочка. Шкіра дитини, на відміну від шкіри дорослих, не здатна повністю сприймати сонячних променів.

Як уберегтись від сонячних опіків

Найважче спеку переносять діти дошкільного віку, організм яких ще не повністю сформувався і дуже чутливий до високої температури. Тому перебування дітей на сонці варто контролювати. 
“Діти можуть бути на сонці з 7.00 до 10.00-11.00 та з 16.00 до вечора. Аби уникнути теплового удару чи опіку, сонячні ванни потрібно приймати поступово. В перший день відпочинку перебувати на сонці дозволяється не більше кількох хвилин. З кожним днем цей час можна збільшувати”, – розповідає сімейний лікар дитячого поліклінічного відділення 4 комунальної міської поліклініки м. Львова Надія Бойко.
Діти можуть бути на сонці з 7.00 до 10.00-11.00 та з 16.00 до вечора. В перший день відпочинку перебувати на сонці дозволяється не більше кількох хвилин
З її слів, дитина повинна мати головний убір – капелюшок, кашкетик або полотняну хустинку. Крім того, її шкіру потрібно змастити сонцезахисним кремом. На українському ринку є безліч таких засобів – креми, спреї, гелі, молочко, пінки, муси, навіть олівці. Крем має щільнішу та більш насичену структуру і підходить для сухої шкіри, схильної до лущення. Молочко, пінка, мус не залишають після намащування жирної плівки.
Спрей рівномірно розподіляється і його вистачає на довше. Крім того, є кольорові спреї, які уже через хвилину після нанесення стають прозорими. Таке чарівне перетворення неабияк потішить дитину!

Обираємо сонцезахисний крем

Варто пам’ятати, що дитячі сонцезахисні засоби відрізняються від дорослих. Вони містять “делікатніші” консерванти, менше ароматизаторів. У кремах для дорослих є різні речовини, консерванти, хімічні фільтри ультрафіолету, що можуть спричинити алергію у дитини.
Дитячі сонцезахисні засоби при нанесенні протягом кількох хвилин залишаються білими й непрозорими. Виробники зробили це для того, щоб із легкістю можна було зауважити, які ділянки шкіри залишилися незахищеними. 
“Мінімальний фактор захисту дитини – SPF 30 (читайте далі – “Пошта”). Натомість на носик, вушка, плечі, гомілки, верхні частини стоп намащуйте крем із фактором захисту SPF 50, адже ці частини тіла найбільш вразливі до небезпечного впливу сонця. Для обличчя зручно використовувати сонцезахисний засіб у вигляді стікера. Сонцезахисний крем для дитини має бути гіпоалергенним”, – веде далі Надія Бойко.
Якщо дитина перебуває під відкритими сонячними променями довше, ніж годину, намастіть її повторно сонцезахисним кремом. І “оновлюйте” його не рідше одного разу на дві години
Та перш ніж користуватися сонцезахисним кремом, потрібно зробити своєрідні алергопроби в хатніх умовах. Аби переконатися, що в малюка немає алергії, невелику кількість придбаного засобу намастіть на внутрішню частину ліктьового згину і спостерігайте за реакцією: на шкірі не повинно виникнути ні почервоніння, ні висипу. Лише після цього намастіть ним шкіру дитини. Літнє сонечко може бути не тільки ніжним, а й безжалісним. Навіть нетривале перебування на сонці здатне призвести до сонячних опіків. А це дітям ні до чого!
Аби засіб встиг рівномірно розподілитися на шкірі, наносити його потрібно за півгодини до виходу на вулицю. “Якщо дитина перебуває під відкритими сонячними променями довше, ніж годину, намастіть її повторно сонцезахисним кремом. І “оновлюйте” його не рідше одного разу на дві години. Найкраще використовувати крем одного виробника. Адже косметичні засоби різних фірм можуть містити речовини, які вступають у хімічні реакції. Не варто думати, якщо крем водостійкий, то не змиється під час купання. Тож після того, як дитина вийшла на берег, змастіть її тіло сонцезахисним кремом ще раз”, – радить лікар. 
Якісний крем намащується легко та рівномірно, не подразнює шкіру.

Перша допомога

Проте не завжди вдається уберегти дітей від сонячних опіків. “Якщо дитина отримала сонячний опік, її шкіра червоніє, кожен доторк до неї супроводжується болем та неприємними відчуттями. При сильних сонячних опіках може набрякнути, на ній можуть з’явитися пухирці, дитину може взяти озноб”, – пояснює Надія Бойко.
Сонячні опіки з’явля­ю­ться через надмірну кількість ультрафіолету, який потрапляє на шкіру під впливом сонця. “Найкраще при опіках одразу ж проконсультуватися з лікарем, бо лише фахівець зможе побачити небезпеку ускладнення. Всього один телефонний дзвінок в опіковий центр може врятувати дитину! Краще перестрахуватися і відвезти малюка до лікаря, аніж лікувати його самотужки!” – наголошує фахівець. 
Аби полегшити біль перед приїздом лікарів, дитині потрібно подати першу допомогу: 
–  під впливом опіку настає зневоднення організму, тож варто переконатися, що дитина п’є достатню кількість рідини; якщо вік немовляти не перевищує шести місяців, необхідно збільшити частоту грудного годування;
– треба заспокоїти обпечену шкіру: для цього змочіть пелюшку або шматинку з натуральної тканини в прохолодній воді та прикладіть до ураженої шкіри на 10-15 хвилин – робіть цю процедуру кілька разів на день, але переконайтеся, що дитина не переохолоджується; не варто прикладати до шкіри шматочки льоду;
– на обпечені ділянки нанесіть зволожувальний лосьйон на водній основі, гель від сонячних опіків або ж крем на основі пантенолу, щоби пом’якшити уражену шкіру; це допоможе уникнути сверблячки, яка з’являється під час злущування.
“Пам’ятайте: шкіра дитини ще не здатна виробляти пігмент меланін, який робить засмагу золотистою! Не варто їздити до моря з малюком до трьох років, оскільки це може бути небезпечно для його здоров’я. Та якщо все ж таки вирішили поїхати на узбережжя, подбайте, аби ваша дитина була під навісом чи парасолькою”, – каже лікар.
До того ж їхати на море з маленькою дитиною краще не менш ніж на місяць, оскільки перші 10 днів знадобляться на адаптацію.
Андріана Сенишин

 До теми                                               
Який ступінь захисту повинен мати сонцезахисний засіб?
Ефективність сонцезахисних засобів характеризується таким показником, як фактор захисту від сонця. На маркуванні він позначається абревіатурою SPF (Sun Protection Factor) і його значення коливається від 2 до 100 одиниць. Що більше значення SPF, то вищий ступінь захисту має засіб.
Якщо говорити про дитячу сонцезахисну косметику, то вона має тільки високий (від 15-ти) і дуже високий (25 – 40) індекс SPF. Ці цифри показують, у скільки разів крем подовжує час безпечного перебування на сонці, яке для дитини становить близько 5 хвилин. Тобто, маючи на шкірі крем з SPF 15, дитина може приймати сонячні ванни протягом 75 хвилин (15x5). Крем із фактором захисту 30 подовжує розрахунковий час уже до 150 хвилин (30x5). 
Значення SPF вище за 40 – 50 одиниць у дитячих сонцезахисних засобах майже не зустрічається. Вибір захисного засобу залежить від кількох чинників – віку дитини, типу шкіри, сонячної активності з урахуванням пори року, часу доби, хмарності, географічної широти і т.д. Наприклад, для міських прогулянок при низькій сонячній активності можна використовувати засоби з фактором захисту 15 – 20 SPF. Для дитини, яка часто буває на дачі, любить хлюпатися в місцевому озері або річці, підійде захисний засіб, що має 20 – 25 SPF. Якщо ж плануєте поїздку на південні курорти, знадобиться засіб із SPF  25 – 40 одиниць або й більше. 
Для дітей з блідою шкірою, світлим чи рудим волоссям, блакитними, зеленими або сірими очима потрібно купувати креми з високим фактором захисту. Маленьких брюнетів з карими очима і смаглявою шкірою краще намащувати кремами з SPF, що мають ступінь захисту не менш ніж 20 – 25 одиниць.
Сонцезахисний фактор не підсумовується, тож два накладені шари крему з SPF 15 за ефективністю не будуть еквівалентними одному шару крему з SPF 30! Якщо після 75 хвилин ще раз намастити шкіру дитини сонцезахисним кремом з SPF 15, то він не подовжить безпечний час перебування на сонці. Повторне нанесення всього лиш відновить на шкірі сонцезахисну оболонку, а загальний час обчислюється з моменту першого нанесення крему.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4588 / 1.62MB / SQL:{query_count}